Jestem przekonany, że będą dobre informacje dot. praw Polaków mieszkających na Wyspach; stanowisko rządu Wielkiej Brytanii w tej sprawie jest coraz bardziej zbliżone do stanowiska Polski
—powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.
Jeżeli chodzi o prawa Polaków (mieszkających - PAP) na Wyspach, to stanowiska Wielkiej Brytanii i Polski są coraz bardziej zbieżne
—powiedział w sobotę rano w RMF FM Szefernaker. Wyraził także przekonanie, że „w najbliższym czasie tutaj będą bardzo dobre informacje dla Polaków, to znaczy, że wszystkie prawa nabyte - dla tych Polaków, którzy już je nabyli, ale także dla tych, którzy nabywają je w tym okresie w tej chwili przejściowym między referendum a realnym wyjściem (Wielkiej Brytanii z UE - PAP) - będą utrzymane”. Zdaniem ministra to jest obecnie najważniejsze dla Polaków, którzy tam mieszkają.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szefernaker: „W sytuacji gorącego sporu politycznego komuś z zewnątrz zależy na tym, żeby jeszcze ten spór podgrzać”
Dopytywany, czy utrzymanie wszystkich praw nabytych przez Polaków żyjących na Wyspach, to oficjalne uzgodnienia między rządem Wielkiej Brytanii a rządem Polski wyjaśnił, że rozmowy na ten temat były prowadzone w piątek w Tallinie między premier Beata Szydło a premier Wielkiej Brytanii Theresą May, przy okazji unijnego szczytu poświęconego kwestiom cyfrowym, zorganizowanego przez estońską prezydencję w UE. Szefernaker dodał, że spotkanie premierów było oficjalne, a podczas tej rozmowy premier Szydło „po raz kolejny powtórzyła, że dla Polski to są kwestie absolutnie priorytetowe: pełna ochrona praw Polaków na wyspach oraz zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii”.
Minister był także pytany o możliwość zmian w Unii Europejskiej pod względem jej podziału na dwie prędkości. Szefernaker odpowiedział, że kraje Unii Europejskiej przechodzą obecnie wewnętrzne kryzysy, a Polska w obliczu problemów utrzymuje wysokie bezpieczeństwo wewnętrzne i dobre wyniki gospodarcze.
Jestem przekonany, że jeżeli ktoś myśli dzisiaj o Europie dwóch prędkości, to stara się odwrócić uwagę od największych problemów w swoich państwach
—uważa Szefernaker. Dodał, że stanowisko Polski pod tym względem jest niezmienne.
Polska nadal będzie stała i stoi na takim stanowisku, że nie ma mowy o Europie dwóch prędkości i będziemy takie stanowisko reprezentować i wokół tego też będziemy tworzyć koalicje
—podkreślił minister.
Premier Beata Szydło spotkała się w piątek, przed szczytem cyfrowym UE w Tallinie, z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Ich rozmowa dotyczyła m.in. propozycji dotyczących Brexitu, które May złożyła podczas wystąpienia w ubiegłym tygodniu we Florencji, a także kwestii pracowników delegowanych.
W czasie spotkania została potwierdzona data konsultacji międzyrządowych - które odbędą się 21 grudnia w Warszawie. Poprzednie polsko-brytyjskie konsultacje odbyły się pod koniec zeszłego roku w Londynie. O terminie konsultacji poinformowała wcześniej w piątek kancelaria premier May. Według Downing Street wezmą w nich udział ministrowie odpowiedzialni m.in. za politykę zagraniczną, obronę i bezpieczeństwo, a także handel.
Według relacji Downing Street polska premier ciepło przyjęła ubiegłotygodniowe przemówienie szefowej brytyjskiego rządu we Florencji, w którym May nakreśliła wizję przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Szydło po rozmowie z premier May podkreśliła także znaczenie szybkiego porozumienia ws. praw obywateli, w tym miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 r.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/360230-co-z-polakami-w-wielkiej-brytanii-po-brexicie-sekretarz-kprm-wszystkie-prawa-ktore-zostaly-i-beda-nabyte-pozostana-utrzymane
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.