Nareszcie! Po latach przepychanek i podejrzanych opóźnień, Komisja sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego, opowiedziała się za ustanowieniem Prokuratury Europejskiej, która ma być uprawniona do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw mających wpływ na budżet UE i oszustw związanych z VAT. Europejska superprokuratura może korzystać z wzorców stworzonych przez polskich śledczych, którzy z wielkimi sukcesami walczą ze zorganizowaną przestępczością gospodarczą.
Droga do powstania Biura Prokuratury Europejskiej była bardzo kręta. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został przedstawiony przez Komisję Europejską już w 2013 r. Rządy państw unijnych długo nie były w stanie się porozumieć.
Biuro Prokuratury Europejskiej (z ang. European Public Prosecutor’s Office - EPPO) ma też umożliwiać szybką wymianę informacji, skoordynowane śledztwa policyjne, szybkie zajęcie i zamrażanie majątku, a także aresztowanie podejrzanych. Ma współpracować z Eurojustem (Europejską Jednostką Współpracy Sądowej) oraz Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Powołanie Prokuratury Europejskiej, zajmującej się ściganiem przestępstw na szkodę interesów finansowych UE, zapisano w Traktacie z Lizbony z 2009 r. Silna Prokuratura Europejska miała specjalizować się w zwalczaniu takich przestępstw, jak korupcja, nadużycia w wykorzystywaniu funduszy UE lub oszustwa związane z podatkiem VAT w całej Unii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:KE alarmuje: Kraje UE w 2015 r. straciły ok. 152 mld euro w efekcie luki w VAT. Polska będzie wzorem dla reformy?
Jak wynika z wyliczeń KE, co roku budżety państw w całej Europie tracą co najmniej 50 mld euro dochodów z podatku VAT z powodu transgranicznych oszustw. Obchodząc przepisy krajowe i uciekając przed postępowaniami karnymi, transgraniczna przestępczość zorganizowana osiąga zyski sięgające miliardów euro rocznie. Poza obszarem podatku VAT, w 2015 r. państwa członkowskie wykryły i zgłosiły Komisji nieprawidłowości związane z nadużyciami finansowymi na kwotę około 638 mln euro.
Głosowanie całego PE w tej sprawie odbędzie się 5 października w Strasburgu. Europosłowie muszą wyrazić zgodę zanim Rada UE formalnie zatwierdzi regulację w tej sprawie. Oczekuje się, że minie co najmniej trzy lata zanim Prokuratura Europejska zacznie działać.
PAP
-
Nie musisz wychodzić z domu, by przeczytać bieżący numer tygodnika „Sieci”!
Kup e - wydanie naszego pisma a otrzymasz dostęp do aktualnych jak i archiwalnych numerów największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce. Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/359957-czy-polskie-sukcesy-w-walce-z-mafia-vat-przyspieszyly-powolanie-prokuratury-europejskiej-eppo-moze-korzystac-z-naszych-wzorcow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.