Ocena rosyjskiej polityki w regionie, w tym potencjalnych konsekwencji ćwiczeń Zapad 2017, była tematem spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Litwy Dalii Grybauskaite we wtorek w Nowym Jorku w siedzibie ONZ.
CZYTAJ TAKŻE: Ważne słowa prezydenta Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: „Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność”
Duda przyleciał do Nowego Jorku w poniedziałek w związku z 72. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. We wtorek po południu czasu miejscowego prezydent wystąpi podczas debaty generalnej. Na marginesie obrad Andrzej Duda ma serię spotkań dwustronnych.
Wcześniej spotkał się m.in. z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.
Prezydent Duda spotkał się w siedzibie ONZ z prezydent Litwy. Głównym tematem rozmów była ocena rosyjskiej polityki w regionie, szczególnie przebiegu i potencjalnych konsekwencji ćwiczeń Zapad 2017
—poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Jak zaznaczył, prezydent Duda poruszył też problemy Polaków na Litwie i potrzebę ich konsekwentnego rozwiązania.
Prezydent Polski został osobiście zaproszony do udziału w uroczystościach 100-lecia odbudowy państwowości Litwy w przyszłym roku w Wilnie
—poinformował.
Szczerski zaznaczył, że omawiając konsekwencje manewrów Zapad 2017, oboje politycy uznali, iż wymagają one uważnej obserwacji, i podkreślili duże i pozytywne znaczenie wdrożenia w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie w zakresie wysuniętej obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance.
Oboje prezydenci podkreślili też konieczność dalszego wspólnego działania krajów flanki w przygotowaniach do kolejnego szczytu Sojuszu, tak by zapadły tam kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo naszych krajów w ramach NATO
—poinformował szef Gabinetu Prezydenta.
Jak zaznaczył, prezydenci rozmawiali także o współpracy w zakresie energetyki i połączeń infrastrukturalnych.
Prezydent Duda rozmawiał we wtorek także z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem. Szczerski podkreślił, że było to pierwsze spotkanie obu polityków.
Prezydenci podkreślili wielowiekowe tradycje dobrych relacji Polaków i Ormian, odwołując się do tegorocznego spotkania prezydenta Dudy ze wspólnotą ormiańską oraz intensywnych kontaktów parlamentarnych
—przekazał szef Gabinetu Prezydenta RP.
Jak dodał, rozmowa dotyczyła też sytuacji w regionie Kaukazu, szczególnie w związku z pracami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Prezydenci wymienili się zaproszeniami do złożenia wizyt.
Wcześniej prezydent Duda spotkał się też z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem.
Przewodniczący podziękował za zaangażowanie Polski w pomoc humanitarną na świecie, w tym szczególnie dla obozów uchodźców wojennych. Poprosił o wsparcie Polski jako przyszłego kraju członkowskiego Rady Bezpieczeństwa dla idei wzmocnienia międzynarodowego prawa humanitarnego
—przekazał Szczerski.
Jak poinformował szef Gabinetu Prezydenta, prezydent i Maurer omówili także sytuację na Ukrainie, w tym trudności z dotarciem z pomocą humanitarną na zajęte przez separatystów obszary na wschodzie Ukrainy.
Szczerski dodał, że rozmowa dotyczyła także kwestii Afganistanu, polskich doświadczeń w tym kraju i konieczności dialogu między NATO a MCK w celu optymalizacji pomocy humanitarnej w regionie.
Z Nowego Jorku Marzena Kozłowska (PAP)/kk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/358553-spotkanie-prezydentow-polski-i-litwy-w-nowym-jorku-rozmawiano-min-o-konsekwencjach-zapad-2017-i-sytuacji-polakow-na-litwie