Najważniejszym polskim politykiem jest Andrzej Duda. Prezes Jarosław Kaczyński jest liderem obozu „Dobrej zmiany”
—zaznaczył na antenie RMF FM 24 Paweł Mucha, w nawiązaniu do publikacji amerykańskich dzienników „New York Times” i „Washington Post”, które uznały, że to prezes PiS jest „najbardziej wpływowym polskim politykiem”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykańska prasa komentuje słowa prezesa PiS. „Kaczyński potępił antysemityzm i mówił o wielkim państwie Izrael”
Mucha pytany był, czy uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję do rozmowy z przywódcą Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
Na pewno będzie możliwość rozmowy z prezydentem Trumpem. Niezależnie od tego spotkania, w czasie lunchu pan prezydent będzie bezpośrednio miał styczność z wiceprezydentem, panem Mikiem Pencem
—mówił.
Minister mówił również o relacjach na lini prezydent Duda - prezes Kaczyński.
Nie ma też żadnych wątpliwości, że jest dobra współpraca na linii prezes Jarosław Kaczyński i pan prezydent, ostatnio także odbyło się spotkanie prezydenta z prezese PiS. Ta współpraca jest związana także z realizowaniem pewnych postulatów programowych, które były tożsame - dla pana prezydenta Andrzeja Dudy i dla całego obozu prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, w wyborach parlamentarnych
—tłumaczył.
Podczas rozmowy pojawił się również wątek przygotowywanych przez prezydenta projektów ustaw o SN i KRS.
Po konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z liderami partii politycznych ws. projektów ustaw o KRS i SN, nie wykluczam, że dojdzie do kolejnych spotkań prezydenta w tej sprawie
—powiedział Mucha
Prezydent Duda spotkał się w zeszłym tygodniu z przedstawicielami klubów sejmowych, z którymi rozmawiał o projektowanych ustawach dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Mucha, pytany we wtorek w radiu RMF FM, czy prezydent spotka się w tej sprawie również z premier Beatą Szydło lub ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, odparł:
To prezydent decyduje o agendzie swoich spotkań, jeżeli będzie widział potrzebę kolejnych spotkań w ramach konsultacji, to takie spotkania będą miały miejsce.
Jak dodał, „nie wyklucza kolejnych spotkań w tej sprawie”. Pytany, które postulaty, przedstawione prezydentowi przez partie polityczne podczas ubiegłotygodniowych spotkań, zostaną uwzględnione w prezydenckich projektach ustaw o SN i KRS, Mucha odparł, że do czasu zaprezentowania opinii publicznej gotowych projektów, Kancelaria Prezydenta nie będzie informować o ich szczegółowych założeniach.
Dopytywany, czy znana jest już dokładna data przedstawienia opinii publicznej prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS, Mucha odparł, że jest „wysoce prawdopodobne, że 25 września będą one ujawnione”. Jak zastrzegł, „nie jest jeszcze przesądzone”, czy Andrzej Duda jeszcze tego samego dnia, prześle je do Sejmu.
To będzie decyzja prezydenta
—podkreślił.
24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.
Mucha dopytywany o konflikt prezydenta z szefem MON Antonim Macierewiczem odpowiedział:
To pytanie z tezą – nie ma tego rodzaju konfliktu. Naprawdę nie ma.
kk/PAP/RMF 24
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/358517-beda-kolejne-konsultacje-prezydenta-ws-projektow-ustaw-o-krs-i-sn-mucha-nie-wykluczam-ze-do-nich-dojdzie-jak-bedzie-taka-potrzeba
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.