Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński potwierdził w środę, że przewodniczący PO Grzegorz Schetyna przedstawił tego dnia podczas spotkania z prezydentem postulat zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działalności i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza.
Potwierdzam, że taki postulat pan przewodniczący Schetyna postawił w toku dyskusji, to mogę potwierdzić
— powiedział Łapiński dziennikarzom po środowych spotkaniach prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. projektów ustaw o SN i KRS.
Lider PO Grzegorz Schetyna poinformował, że zwrócił się, podczas środowego spotkania, z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. działalności i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza. Według Schetyny prezydent ma „poważnie rozważyć” prośbę.
Pytany o tę prośbę rzecznik prezydenta powiedział, że „był to wniosek czy postulat” szefa PO Grzegorza Schetyny.
Potwierdzam, że taki postulat pan przewodniczący Schetyna postawił w toku dyskusji, to mogę potwierdzić
— dodał Łapiński.
Lider PO relacjonował dziennikarzom po spotkaniu, że jednym z jego tematów była działalność szefa MON.
W związku ze złą aktywnością i z tym wszystkim, o czym dowiadujemy się, szczególnie w ostatnich tygodniach i miesiącach, szczególnie po wydaniu książki Tomasza Piątka odnośnie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, (…) prosiłem pana prezydenta Dudę, żeby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zajmie się tą sprawą
— powiedział Schetyna.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta; w jego skład wchodzą: premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, szefowie: MSWiA, MSZ i MON, koordynator ds. służb specjalnych, szef BBN, szef Kancelarii Prezydenta oraz szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów.
Prośba Schetyny o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego to niejedyna środowa inicjatywa Platformy dotycząca Antoniego Macierewicza. Wcześniej posłowie tego ugrupowania zaapelowali do premier Szydło, by zawiesiła szefa MON oraz wyjaśniła jego powiązania z osobami, które „mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”. Platforma złożyła też projekt dezyderatu do sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie kontaktów ministra; chodzi m.in. o kontakty Macierewicza z osobami, o których pisze w swej książce Tomasz Piątek. Komisja ma rozpatrzyć projekt za dwa tygodnie.
Wiceszef MON Michał Dworczyk, odnosząc się do środowych działań PO, ocenił w rozmowie z PAP, że „to kolejny, bardzo przykry przykład cynicznego wykorzystywania polskich Sił Zbrojnych do bieżącej walki politycznej i atakowania ministra obrony narodowej przy użyciu nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji”.
Książka Tomasza Piątka pt. „Macierewicz i jego tajemnice” - jak wynika z informacji podawanych przez wydawcę - opisuje i dokumentuje m.in. „powiązania ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem”, który - jak podano - „współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem”.
Pod koniec czerwca szef MON złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarza, w związku z treścią jego książki. Sprawę bada warszawska prokuratura okręgowa.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/357684-schetyna-chce-zwolania-rbn-ws-macierewicza-informacje-potwierdza-rzecznik-prezydenta