Referendum konstytucyjne trzeba oddzielić od wyborów samorządowych - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem, trzeba zadbać o to, żeby wybory oraz referenda odbywały się przy dużej frekwencji.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się 11 listopada 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.
25 sierpnia, podczas konferencji inaugurującej debatę dotyczącą zmian w konstytucji, marszałek Karczewski oświadczył, że „nie jest przekonany do terminu referendum konstytucyjnego zaproponowanego wstępnie przez prezydenta”.
Karczewski pytany przez PAP o powody swoich wątpliwości, wskazywał, że zaproponowany termin referendum konstytucyjnego to czas, w którym Polacy powinni cieszyć się z setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dodatkowo - na co zwraca uwagę marszałek Senatu - termin 11 listopada 2018 r. - skupiałby w sobie zarówno referendum, jak i wybory samorządowe.
Pamiętając o tym, że w polskim społeczeństwie nawyk chodzenia do wyborów nie jest upowszechniony, a frekwencja w wyborach jest niska, chcemy zadbać o to, żeby wszystkie najwyższego stopnia akty demokratyczne, jakimi są wybory i referendum, odbywały się przy dużej frekwencji
— stwierdził Karczewski.
Tutaj jest taka troska o to, żeby w jakiś sposób oddzielić wybory samorządowe i referendum
— zaznaczył.
Jedni uważają, że to (11 listopada) jest bardzo dobry termin, inni uważają, że jest bardzo zły. Musimy rozmawiać, prowadzić dyskusję i debatę w tej sprawie
— powiedział marszałek Senatu.
Zapowiedział, że kwestia terminu referendum ws. konstytucji jest jednym z tematów, który zostanie poruszony podczas jego poniedziałkowego spotkania z prezydentem.
Karczewski dopytywany o najlepszy - jego zdaniem - termin referendum konstytucyjnego, zaznaczył, że należy „ustalić politycznie”, czy wybory samorządowe odbędą się 11 listopada, czy w innym terminie.
Podkreślił jednocześnie, że dotychczasowe wnioski z dyskusji o referendum wskazują, że powinno być ono dwudniowe - dzięki czemu frekwencja referendalna będzie wyższa.
Marszałek Senatu przypomniał, że w ostatnim ogólnopolskim referendum, zainicjowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, wzięło udział niespełna 8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków.
To jest klęska demokracji. Warto stworzyć takie warunki, żeby faktycznie referendum było dyskusją i debatą ogólnonarodową i do referendum poszła jak największa liczba Polek i Polaków
— przekonywał.
Karczewski pytany był też, czy jeśli nie dojdzie do kompromisu ws. terminu referendum, między nim a prezydentem, można spodziewać się, że Senat odrzuci prezydencki wniosek o referendum.
Debata, ta końcowa w Senacie, na pewno będzie bardzo długa i wnikliwa, ale też do tej debaty musimy się przygotować i doprowadzić do takiego rozwiązania, które nie wzbudzi niepotrzebnych napięć i niezrozumienia
— stwierdził marszałek Senatu.
Aleksandra Rebelińska
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/356827-marszalek-karczewski-przeciwny-pomyslowi-prezydenta-referendum-konstytucyjne-trzeba-oddzielic-od-wyborow-samorzadowych