Czterej nowi członkowie Kolegium Najwyższej Izby Kontroli odebrali w poniedziałek z rąk marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego akty nominacji - poinformowała Kancelaria Sejmu.
W skład kolegium NIK weszli: dr hab. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego, dr Mariusz Piotrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, radca prezesa NIK Tomasz Sobecki oraz Marek Zająkała, dyrektor departamentu obrony narodowej Izby.
Jak przypomniała Kancelaria Sejmu, Kolegium m.in. uchwala okresowe plany pracy Izby oraz może opiniować informacje prezesa NIK o wynikach szczególnie ważnych kontroli.
Stec jest dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu Opolskiego, specjalizuje się w prawie własności intelektualnej i prawie cywilnym porównawczym. Jako ekspert MSZ i MKDiN uczestniczył m.in. w pracach nad deklaracją UNESCO w sprawie dóbr kultury przemieszczonych w związku z II wojną światową.
Piotrowski, autor ponad 230 publikacji, w tym podręczników prawa pracy, prawa cywilnego i prawa gospodarczego, jest wykładowcą akademickim; zdał egzaminy sędziowski i radcowski.
Wykładowcą jest także absolwent KUL Tomasz Sobecki, wieloletni pracownik NIK, obecnie radca prezesa Izby i członek komisji rozstrzygającej zastrzeżenia do wystąpień pokontrolnych. Pracę w NIK rozpoczynał w delegaturze w Bydgoszczy, a dotychczas przeprowadził samodzielnie ponad 70 kontroli. Jest adwokatem i radcą prawnym.
Wieloletnim pracownikiem NIK jest też Marek Zająkała, zatrudniony w niej od 1992 r. W latach 2007-11 był wiceprezesem Izby, w latach 2005-07 wiceministrem obrony, a od 1991 do 1992 kierował jednym z departamentów BBN. Z wykształcenia polonista był współzałożycielem NZS, współorganizował strajki na uczelniach; po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Kolportował ulotki, redagował podziemne wydawnictwa.
W skład kolegium NIK wchodzą: prezes NIK jako przewodniczący, wiceprezesi, dyrektor generalny oraz czternastu członków. Siedmiu przedstawicieli nauk prawnych lub ekonomicznych oraz siedmiu dyrektorów kontrolnych jednostek organizacyjnych lub radców prezesa NIK, powołuje na członków kolegium marszałek Sejmu. Robi to na wniosek prezesa NIK, po zasięgnięciu opinii komisji ds. kontroli państwowej. Kadencja członka kolegium trwa trzy lata.
Kolegium realizuje konstytucyjnie i ustawowo zapisaną zasadę kolegialności Izby. Wyposażone jest w szerokie kompetencje. Uchwala roczne plany pracy, projekt statutu i budżetu. Każdego roku Kolegium zatwierdza dokumenty, które Izba ma obowiązek przedłożyć Sejmowi z mocy prawa, czyli analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej oraz sprawozdanie z działalności NIK za poprzedni rok
— zaznaczono w poniedziałkowym komunikacie informującym o nominacjach.
Ponadto - jak wskazano - Kolegium uchwala opinię w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów oraz wnioski w sprawie rozpatrzenia przez Sejm określonych problemów związanych z działalnością organów publicznych; uchwały Kolegium wymagają także wystąpienia zawierające zarzuty dotyczące działalności m.in. członków Rady Ministrów.
W maju z rąk marszałka Kuchcińskiego akty nominacji do Kolegium NIK odebrali: ks. dr hab. Włodzimierz Broński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. dr hab. Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Jan Majchrowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz radca prezesa NIK - Józef Płoskonka.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/356248-marszalek-sejmu-wreczyl-nominacje-czterem-czlonkom-kolegium-najwyzszej-izby-kontroli