Mieliśmy do czynienia z brakiem dbałości o środki publiczne i o to, by należne pieniądze trafiały do skarbu państwa. Dzięki działaniom kontrolnym Centralnego Biura Antykorupcyjnego udało się wymusić na państwie i odpowiednich instytucjach rzetelne podejście do spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Bez aktywności CBA i ministra Mariusza Kamińskiego nie byłoby korzystnego dla skarbu państwa zakończenia tej historii.
– mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych.
CZYTAJ TAKŻE:UJAWNIAMY. Tak rząd Tuska „zapomniał” o 259 mln. zł od „Autostrady Wielkopolskiej”! Prezent dla firmy Jana Kulczyka?
wPolityce.pl: Portal wPolityce.pl ujawnił, że to działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w czasie gdy jego szefem był Mariusz Kamiński, doprowadziły do ujawnienia wielu nieprawidłowości dotyczących niekorzystnych dla skarbu państwa rozliczeń z Autostrada Wielkopolską S. A. Tymczasem w niektórych mediach słyszymy, ze to zasługa rządu Donalda Tuska i podległych mu urzędników
Stanisław Żaryn: Przekazane w waszym portalu informacje, pokazują, że służba specjalna kierowana przez Mariusza Kamińskiego była służbą profesjonalna, a dbałość o grosz publiczny był dla niej niezwykle ważny. Rolą Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest to, by tego typu kontrakty i umowy monitorować, a nieprawidłowości wyłapywać i wyciągać z nich wnioski. Sytuacja jest jednoznaczna. Mieliśmy do czynienia z brakiem dbałości o środki publiczne i o to, by należne pieniądze trafiały do skarbu państwa. Dzięki działaniom kontrolnym Centralnego Biura Antykorupcyjnego udało się wymusić na państwie i odpowiednich instytucjach rzetelne podejście do spółki Autostrada Wielkopolska S.A. Bez aktywności CBA i ministra Mariusza Kamińskiego nie byłoby korzystnego dla skarbu państwa zakończenia tej historii.
A nie rodzi się takie podejrzenie, że wielka spółka związana z najbogatszym ówcześnie człowiekiem w Polsce, posiadała szczególne przywileje?
Służby specjalne wykonują swoje ustawowe obowiązki i funkcjonują w konkretnym reżimie prawnym. Mogą podejmować swoje decyzje czy wykonywać czynności, ale tam gdzie mamy do czynienia z decyzjami politycznymi, są również zależne od decydentów, którzy powinni podejmować i zlecać właściwe działania. Z materiału opublikowanego przez portal wPolityce.pl wynika, że spółka mogła liczyć na daleko idące ustępstwa i pewną uległość polityczną. Nie mnie oceniać z czego to wynikało. Z tej historii wyłania się jednak pewien obraz poprzednich rządów, które w wielu miejscach i działaniach były uległe wobec silnych grup interesów. Zadaniem dziennikarzy jest wyciągać z tego wnioski i pytać osoby odpowiedzialne, dlaczego skarb państwa tak łatwo pozbywał się dochodów.
Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące nieprawidłowości w sprawie umowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Autostrady Wielkopolskiej S.A., a mimo to CBA wszczęła kluczową kontrolę w sprawie spornych rekompensat. Widać tu determinację CBA.
CBA ma swoje uprawnienia kontrolne i po to powstało w 2006 roku, by takimi sprawami się zajmować. To pokazuje również, jak ważna jest postać szefa CBA i osób zarządzających służbami. Dzięki determinacji Mariusza Kamińskiego, wielu sprawom nadano odpowiedni bieg. Tak było też w sprawie rekompensat autostradowych.
Widać tę determinację w walce obecnych służb choćby z mafiami VAT.
Służby specjalne będą dbały o ekonomiczne interesy państwa polskiego z równą determinacją. W chwili obecnej służby mają pełne poparcie rządu w tej kwestii. Rząd bardzo poważnie podchodzi do kwestii związanych z majątkiem publicznym. Walka z karuzelami VAT jest dobrym tego przykładem. Służby specjalne oraz służby podległe wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu ścigają przestępstwa gospodarcze, mając świadomość, że traci na nich nasze państwo, a więc my wszyscy.
W porównaniu do lat 2008 - 2015, te działania służb są o wiele skuteczniejsze i mają szerszą skale.
Służby specjalne zostały powołane do zwalczania różnego rodzaju przestępczości. Przestępczość ekonomiczna znajduje się w optyce tych służb, ale pamiętajmy, że ABW jak i CBA mają również inne zadania. Walką z przestępczością VATowską zajmuje się nowa służba, czyli powstała niedawno Krajowa Administracja Skarbowa. Zarówno ABW, jak i CBA będą wspierać działania KAS. VATu nie odpuścimy.
Rozmawiał Wojciech Biedroń
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/356218-nasz-wywiad-s-zaryn-o-publikacji-wpolitycepl-spolka-aw-sa-mogla-liczyc-na-daleko-idace-ustepstwa-i-pewna-uleglosc-polityczna