Bezpieczeństwo, przyszłość UE w kontekście m.in. Brexitu, migracji i terroryzmu
—to niektóre tematy rozpoczętej w poniedziałek narady ambasadorów RP w Warszawie. Poinformowali o tym szefowie MSZ Polski Witold Waszczykowski oraz Estonii Sven Mikser.
Narada ambasadorów potrwa do piątku. Wśród gości zagranicznych jest m.in. szef MSZ sprawującej obecnie prezydencji w UE Estonii, Sven Mikser.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Waszczykowski podziękował Mikserowi za udział w naradzie ambasadorów. Zaznaczył, że zaproszenie go do Polski z tej okazji było „wyborem naturalnym”. „Po pierwsze jest to nasz bliski partner w regionie, z którym mamy wiele wspólnych opinii na temat sytuacji międzynarodowej, po drugie Sven Mikser pełni w tym półroczu zaszczytną funkcję przewodzącego prezydencji w UE. W związku z tym możemy porozmawiać nie tylko o kwestiach bilateralnych, ale również o możliwościach jak rozwiązywać wspólnie problemy europejskie” - podkreślił.
Szef polskiego MSZ zadeklarował chęć dalszej współpracy z krajami bałtyckimi. Poinformował, że w czwartek udaje się do Tallina, gdzie weźmie udział w „nieformalnym spotkaniu europejskim organizowanym w ramach prezydencji estońskiej w UE”.
To są spotkania o charakterze seminarium, gdzie w dosyć otwarty sposób, bez krawatów, rozmawiamy o sytuacji w Europie i wokół Europy i próbujemy znaleźć czasami niekonwencjonalne rozwiązania
—tłumaczył.
Waszczykowski poinformował, że tematem tegorocznej narady ambasadorów będą: obecne wyzwania stojące przed UE, z którymi musi mierzyć się także prezydencja estońska.
Unia Europejska przeżywa w tej chwili trudne problemy, zarówno wewnętrzne, spowodowane chociażby Brexitem, koniecznością reformy, ale stoją (przed UE) również wyzwania zewnętrzne - to wielkie emigracje, terroryzm, to konflikty, które otaczają Europę
—dodał minister.
Jak zauważył, przyszłość Unii to też kwestia reformy rynku wewnętrznego, rynku cyfrowego oraz regulacji, które - jak mówił - chcą wprowadzić niektóre państwa członkowskie. W tym kontekście wspomniał o forsowanych przez Francję zmianach w unijnej dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych.
To są trudne kwestie. Jesteśmy gotowi poprzez współpracę, poprzez kompromis szukać ich rozwiązania. My, ze strony polskiej, tu w Warszawie, apelujemy do naszych partnerów w Unii Europejskiej, aby odejść z takiego polityczno-ideologicznego kursu rozmowy o tych kwestiach i wrócić do rozmów eksperckich, szczegółowych, technicznych. Bo wiele rzeczy można rozwiązać po prostu poprzez dialog techniczny
—podkreślił Waszczykowski.
Jak dodał, spraw tych nie rozwiążemy, jeżeli „będziemy używać języka ideologicznego, politycznego, który prowadzi czasem do zatrzymania rozwiązywania tych problemów”.
Waszczykowski podkreślił, że ważnym elementem rozmów z jego estońskim odpowiednikiem były też problemy bezpieczeństwa w regionie, a zwłaszcza zagrożenia płynące „ze strony polityki rosyjskiej”. Jak dodał, Polska będzie też informować Estonię o tym, jak są wprowadzane decyzje ubiegłorocznego szczytu NATO oraz o efektach ostatniej wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Polsce.
Sven Mikser podkreślił, że rozmowy dotyczyły też kwestii dwustronnych oraz wspólnych wyzwań europejskich i globalnych. Przekonywał, że jest bardzo ważne, aby Polska i Estonia utrzymywały dobre kontakty, tak, aby rozmawiać o bezpieczeństwie w naszym regionie świata.
Chciałem podziękować Polsce za jej duży wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa
—mówił. Jak dodał, Estonia blisko współpracuje z Polską w tej kwestii. Mikser zapewnił też, że oba kraje podobnie patrzą na wyzwania i zagrożenia, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.
Poinformował, że estońska prezydencja w UE zajmuje się m.in. kryzysem migracyjnym. Jak dodał, jej główny priorytet, to sprawy związane z cyfrowym rynkiem.
Mamy bardzo wiele wyzwań, jak i spraw, które musimy załatwić, dlatego ważne jest, abyśmy blisko współpracowali, (abyśmy) mieli bliskie kontakty między sobą
—powiedział minister. Zadeklarował, że Estonia chce ogrywać konstruktywną rolę w negocjacjach w sprawie Brexitu.
Po południu ambasadorowie biorący udział w naradzie zostaną przyjęci w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że prezydent podczas spotkania dokona podsumowania ostatniego roku polskiej dyplomacji i przedstawi cele na rok najbliższy.
We wtorek Witold Waszczykowski ma się spotkać z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem. Na godzinę 13.25 zaplanowano konferencję prasową ministrów w gmachu MSZ; później obaj wezmą udział w panelu w Kolegium Europejskim.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/356164-rozpoczela-sie-narada-ambasadorow-rp-w-warszawie-wsrod-tematow-bezpieczenstwo-przyszlosc-ue-w-kontekscie-min-brexitu-migracji-i-terroryzmu