Kluczowym politycznym wydarzeniem poniedziałku, które nada rozpęd politycznej jesieni, jaka rozpoczyna się w polskiej polityce, jest bez wątpienia wywiad, jakiego premier Beata Szydło udzieliła tygodnikowi „Sieci”.
Prezentujemy TOP 10 najważniejszych cytatów, jakie padły w rozmowie szefowej rządu z Jackiem i Michałem Karnowskimi.
O nastawieniu polskiego rządu do Unii Europejskiej:
Nie możemy być szantażowani tym, że obetnie nam się część środków unijnych za karę, bo nie godzimy się na przymusową relokację migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Fundusze unijne, polityka spójności jest takim samym larem Unii Europejskiej jak swoboda przepływu towarów i usług. Mamy do nich po prostu prawo. One nam się należą. Dlatego domagamy się przestrzegania traktatów unijnych i nie akceptujemy dyktatu największych państw. Mamy po swojej stronie silne argumenty. Chcemy być w Unii, cenimy ją i dlatego właśnie mamy prawo upominać się o przestrzeganie zasad, o prawdziwie wspólny rynek, o bezpieczeństwo, o rozwój.
O twarej postawie rządu w sprawie relokacji imigrantów:
Musimy stać w prawdzie. Przymusowa relokacja to zły pomysł. Dopóki ja jestem premierem, nie będzie na to polskiej zgody. Nie złamią nas.
O zarzutach opozycji, której przedstawiciele przekonują, że PiS chce wyprowadzić Polskę z UE:
Dokonywano dużej manipulacji, wmawiając Polakom, że nasz rząd chce wyprowadzić Polskę z UE. To jest kłamstwo kłamstw, potworna manipulacja. (…) Jeżeli w interesie Niemiec będzie osłabienie Polski, to PO zrobi wszystko, czego od niej zażądają. Zlikwiduje 500+, rozłoży budżet.
O słowach Angeli Merkel, która stwierdziła, że nie będzie „trzymać języka za zębami” w sprawie Polski:
Sądzę, że słowa te należy odczytywać w kontekście trwającej kampanii wyborczej w Niemczech. Pani kanclerz najwyraźniej uznała, że powinna dorównać innym politykom niemieckim, którzy mówią o Polsce bardzo ostro. Źle to świadczy o nastrojach wśród polityków niemieckich, bo mieszanie się w sprawy wewnętrzne innego państwa jest nie do zaakceptowania.
O wetach prezydenta Andrzeja Dudy ws. reformy sądownictwa i o tym, co dalej ze zmianami w sądach:
Ja też mam nadzieję, że to był incydent. I też mam nadzieję, że reformy sądownictwa, których przygotowanie zapowiedział pan prezydent, będą rzeczywiście reformowały ten obszar, a nie będą próbą zmian powierzchownych, które w rzeczywistości niczego nie zmienią. Polska potrzebuje dzisiaj zasadniczej reformy sądownictwa, zmian dotyczących mediów i reformy służb specjalnych. Jeśli uda nam się to przeprowadzić, będzie można powiedzieć, że projekt zmian założony na cztery lata został zamknięty. Co nie znaczy, że jest ugruntowany. Są potrzebne co najmniej cztery kolejne lata, żeby reformy się utrwaliły, żeby Polska ruszyła jeszcze bardziej do przodu. Musimy więc wygrać kolejne wybory, ale tego się nie robi sondażami, tylko konkretnym planem i wytrwałą, wytężoną pracą. No i jednością. (…) O reformie sądownictwa mówiliśmy wyraźnie, chyba najwyraźniej ze wszystkich spraw. To trzeba zrobić, bo to obiecaliśmy. Obawiam się, że protesty powrócą, podobnie jak obawiam się takiej presji wywieranej na prezydenta przy każdej zmianie, reformie. Także w sprawie mediów, które również musimy zmienić, spluralizować.
O prezydenckich projektach ustaw:
Potrzebna jest radykalna zmiana. Nie wierzę, że sądy mogą zreformować ludzie, którzy przez całe lata pilnowali, by nic się tam nie zmieniło, by nic się nie zreformowało.
O konieczności współpracy z Pałacem Prezydenckim:
Jako obóz dobrej zmiany nie możemy pozwolić się podzielić. Bo ludzie nie dadzą nam drugiej szansy. Anasi przeciwnicy chcą, byśmy się kłócili. Mówią o tym wprost. Snują różne scenariusze. Plan niektórych wrogich nam środowisk jest prosty: rozbić obóz dobrej zmiany, podzielić nas z prezydentem. Jeśli na to pozwolimy, jeśli się podzielimy, to przegramy wszyscy.
O możliwości rekonstrukcji rządu:
Nie dostrzegam w tej chwili takiej konieczności, co nie znaczy, że nie mam zastrzeżeń do poszczególnych ministrów. Taki moment pewnie nadejdzie, ale w tej chwili najważniejsza jest reforma sądownictwa.
Czyli nie będzie rekonstrukcji przed reformą sądów?
Tak tego nie chcę deklarować, bo w polityce zawsze coś może po drodze się zdarzyć. Na chwilę obecną nie widzę jednak potrzeby rekonstrukcji.
O planach dekoncentracji mediów:
Uważam, że te zmiany muszą nastąpić. Po to, byśmy mogli mieć sytuację równowagi w mediach, o czym mówi też Rada Europy i co jest normą we wszystkich dojrzałych demokracjach.
O prawdzie historycznej:
Niedopuszczalne jest mówienie przez niektóre zachodnie media o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych”! Nie możemy się godzić na takie kłamstwa. Przyzwoici ludzie nie mogą się na to godzić. W trosce o przyszłość Europy, bo nie ma przyszłości bez prawdy, musimy ciągle przypominać, kto był ofiarą, a kto katem.
Całość wywiadu na łamach „Sieci”, polecamy!
svl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/356014-top-10-cytatow-z-wywiadu-premier-szydlo-dla-sieci-w-tej-chwili-najwazniejsza-jest-reforma-sadownictwa-potrzebna-jest-radykalna-zmiana
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.