Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas podkreślił w środę, że spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera to coś normalnego i będą oni omawiać kwestie związane z UE.
Schinas mówił na konferencji prasowej, że tematem rozmowy będą „kwestie, które są w centrum politycznej, instytucjonalnej i gospodarczej agendy UE”.
To coś normalnego, nie sądzę, że potrzebne są jakieś szczególne wyjaśnienia, dlaczego się spotykają
—zaznaczył. Zwrócił uwagę, że Juncker rozmawiał telefonicznie z szefami państw i rządów większości krajów unijnych w ostatnich tygodniach.
Według zapowiedzi szefowej niemieckiego rządu podczas jej środowego spotkania z Junckerem w Berlinie omawiana ma być m.in. kwestia praworządności w Polsce. Merkel mówiła we wtorek dziennikarzom, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz w tej sprawie „nie może trzymać języka za zębami”.
Polska odpowiedziała na zalecenia KE w sprawie praworządności w poniedziałek. Schinas nie chciał spekulować, kiedy ewentualnie temat miałby być omawiany na posiedzeniu kolegium komisarzy. Ich pierwsze powakacyjne spotkanie odbędzie się w czwartek, ale nie będzie to formalne posiedzenie, a seminarium, podczas którego będą omawiali najważniejsze tematy na najbliższe miesiące.
Nie mam nic nowego do powiedzenia. Otrzymaliśmy odpowiedź (od Polski - PAP) w poniedziałek. Analizujemy ją spokojnie. Później wejdziemy w ustrukturyzowany proces (dialogu - PAP), nie w sali prasowej i nie na rynku komentarzy medialnych
—zaznaczył rzecznik KE.
Rekomendacje Brukseli dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności: ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz już obowiązującej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa.
Rząd w swej odpowiedzi kwestionuje to, czy KE może się zajmować sprawami wymiaru sprawiedliwości. Powołuje się również na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/355450-spotkanie-merkel-z-junckerem-wsrod-tematow-min-praworzadnosc-w-polsce-rzecznik-ke-nie-sadze-ze-potrzebne-sa-wyjasnienia-dlaczego-sie-spotykaja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.