Co wiemy o prezydenckich projektach reformujących wymiar sprawiedliwości? Jakie zmiany będą zawierały? Kto je przygotowuje? I czy są szanse na ich przyjęcie w parlamencie zdominowanym przez większość PiS? Zaglądamy za kulisy polityczno-prawnej kuchni, której efekty pracy staną się najważniejszym punktem politycznej jesieni w naszym kraju.
— pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marcin Fijołek.
Czego możemy spodziewać się po projektach, które prezydent Andrzej Duda ma przedstawić we wrześniu tego roku?
Pałac Prezydencki pilnie strzeże, by treść projektów reform, jakie przedstawi Andrzej Duda, nie była znana opinii publicznej przed jej ogłoszeniem. Mało tego, kancelaria głowy państwa nie przedstawiła nawet listy ekspertów czy instytucji, które są w tej sprawie konsultowane. Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, zapewnił jedynie, że prace nad projektami prowadzone są pod osobistym nadzorem Andrzeja Dudy. Co jednak oczywiste, prezydent nie przygotowuje projektów ustaw w pojedynkę. Za merytoryczny nadzór w tej sprawie odpowiada dr Anna Surówka-Pasek – krakowska konstytucjonalistka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Jednym z prawników poproszonych o pomoc jest także dr hab. Michał Królikowski, prawnik Uniwersytetu Warszawskiego, wychowanek prof. Andrzeja Zolla (dziś zapiekłego krytyka posunięć PiS), były wiceminister sprawiedliwości (w czasach Jarosława Gowina w rządzie PO- -PSL), wcześniej dyrektor Biura Analiz Sejmowych
— czytamy w artykule Marcina Fijołka.
W otoczeniu Pałacu słychać, że prezydent jest świadom zagrożenia związanego z możliwym klinczem wokół większości 3/5 przy wyborze sędziów do KRS (przez parlament) i może zaproponować obejście 3/5.
Na przykład po dwóch czy trzech nieudanych podejściach w parlamencie to prezydent wskazywałby sędziego do KRS – słyszymy. Ale nie będzie to proste. Choć na postulat 3/5 jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego przystało PiS, to – jak argumentują osoby, które będą miały wpływ na ostateczny kształt reformy – jest to sprawa nieaktualna. – Nie ma politycznej współpracy z Pałacem, więc traktujemy się jak partnerzy w biznesie. Tamta oferta – w sprawie 3/5 – była ważna na tamten moment polityczny, była ściśle powiązana z ustawą o SN. Dziś nie ma o czym mówić – przekonują
— czytamy w „Sieci”.
Przedstawiciele partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego rozkładają ręce, gdy pytamy o propozycje zmian.
Kontaktów nie było żadnych. To prezydent wziął na siebie dziś pełną odpowiedzialność za reformę. My jedynie możemy odpowiedzieć na zaprezentowane propozycje – słyszymy. I dodają z uśmiechem: – Projekty będą bardzo skrupulatnie przejrzane przez nasze biura legislacji. Prześwietlimy każdy akapit w poszukiwaniu błędów.
Stosunki Pałac-MS (a w zasadzie całe PiS, włącznie z Nowogrodzką) zostały w tej sprawie niemal zamrożone.
W jednym z niewielu spotkań w sprawie projektów ustaw, o którym wiadomo, uczestniczyli za to przedstawiciele klubu Kukiz ’15. Z prawnikami z Kancelarii Prezydenta spotkali się posłowie ruchu kierowanego przez Pawła Kukiza. Na czele delegacji stał poseł Grzegorz Długi, na co dzień prawnik. Gdy pytamy go o spotkanie, uśmiecha się tylko i nie chce mówić o szczegółach”.
Jak pisze Fijołek, prezydent może zaproponować propozycje, które nie do końca spodobają się wśród polityków PiS.
Wiadomo jedynie tyle, że Kukiz ‘15 zgłosi swoje propozycje – jako dodatek do projektów prezydenckich; posłowie tego klubu zapewne wesprą również ustawy prezydenta podczas głosowania w Sejmie. Podsumowując, wydaje się, że Andrzej Duda zaproponuje w swoich projektach ustaw pewien kompromis, który nie do końca zadowoli obóz rządowy. Diabeł będzie tkwił w szczegółach. Pól do politycznych targów, sporów, a – kto wie – może i otwartych pretensji przy proponowanych zmianach jest naprawdę wiele. Personalne, strukturalne, instytucjonalne…
— czytamy.
Jaki los czeka sędziów KRS? Co dalej z sędzią Gersdorf? Więcej o kulisach przygotowywanej ustawie o sądownictwie w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 28 sierpnia, także w formie e-wydania na stronie www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
svl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/355416-co-palac-szykuje-sedziom-sieci-odslania-kulisy-przygotowania-projektow-reformy-sadownictwa-co-dalej-z-krs-i-sn-co-na-to-rzad