W piątek rano w gmachu MSZ rozpoczęło się spotkanie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie. Jednym z tematów rozmów ma być sytuacja bezpieczeństwa we wschodnim i południowym sąsiedztwie Sojuszu.
Później ministrowie odbędą też pierwsze od roku konsultacje w formacie trójstronnym.
Sekretarz generalny NATO przebywa w Polsce od czwartku na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. W czwartek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe MSZ, rozmowy ze Stoltenbergiem dotyczyć będą m.in. wdrażania postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i wschodnich granic Sojuszu.
Z informacji PAP ze źródeł w kwaterze głównej NATO w Brukseli wynika, że rozmowy prowadzone przez Stoltenberga w Polsce mają być skoncentrowane na działaniach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.
Od 1 kwietnia grupa bojowa stacjonuje w Bemowie Piskim i Orzyszu, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. Natowski batalion współdziała z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku i pozostaje „pod taktyczną kontrolą” polskiej brygady.
Niewykluczone, że podczas rozmów Stoltenberga w Polsce poruszony zostanie też temat Afganistanu po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek nową strategię USA wobec Azji Południowej, w tym właśnie tego kraju.
Po spotkaniu z szefami MSZ Polski, Rumunii i Turcji szef NATO ma zaplanowane spotkanie z premier Beatą Szydło, w którym uczestniczyć mają również szef MSZ i minister obrony Antoni Macierewicz. Po rozmowach Stoltenberg i Szydło wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Sekretarz generalny Sojuszu ma też wraz z szefem MON odwiedzić żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Według MSZ zarówno wizyta sekretarza generalnego NATO, jak i konsultacje trójstronne, „wpisują się w szerszy kontekst sytuacji bezpieczeństwa regionu, związany z nadchodzącymi rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad 2017 i przygotowaniami do przyszłorocznego szczytu NATO”.
Manewry Zapad mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.
W ramach przygotowań do manewrów Zapad od 21 sierpnia odbywają się wspólne ćwiczenia ze strukturami dowodzenia, jednostkami i oddziałami zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia materiałowo-technicznego sił zbrojnych Białorusi i Rosji, które potrwają do 25 sierpnia.
W ramach sierpniowych manewrów białoruscy i rosyjscy żołnierze mają realizować zadania z zakresu zabezpieczenia tyłów i zabezpieczenia technicznego, m.in. ewakuację, naprawę pojazdów i sprzętu, a także montaż polowego rurociągu i infrastruktury do tankowania paliwa.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/354689-stoltenberg-rozmawia-z-szefami-dyplomacji-polski-rumunii-i-turcji-tematem-spotkania-jest-bezpieczenstwo-na-poludniowej-i-wschodniej-flance-nato