Prezydent Andrzej Duda, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i przedstawiciele polskiego rządu, parlamentarzyści i radni Warszawy oraz kombatanci Powstania Warszawskiego w tym prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski biorą udział w poniedziałkowych uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wręczono podczas nich odznaczenia państwowe. Uroczystości są częścią obchodów zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Uroczystości 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Dyrektor MPW: „Zwyciężyła pamięć i wierność wartościom”. ZDJĘCIA i WIDEO
W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze
— mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas poniedziałkowych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiąc, że każde polskie pokolenie, również współczesna młodzież musi walczyć o wolność, demokrację i prawa człowieka siłą rzeczy dokonała porównania między obecnymi czasami, a czasami okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Trzeba naprawdę dużej złej woli, żeby dokonywać takich porównań. Dziś nie musimy walczyć ani bronić naszej wolności, nie musimy też wbrew propagandzie totalnej opozycji, bronić demokracji, ani praw człowieka.
W tym roku obchodzimy obchody Powstania pod hasłem „wolność łączy”
— podkreśliła prezydent Warszawy podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież musi przejść swoją próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka” - powiedziała, dodając, że ”żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze”.
Próby się nie uniknie - próbę trzeba podjąć!
— wezwała.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że spotkania z okazji rocznicy powstania mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim. Powiedziała, że gdy była dzieckiem każdego roku 1. sierpnia w drodze na Powązki po raz kolejny ojciec opowiadał jej swoją historię.
Niestety Hanna Gronkiewicz-Waltz w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zapomniała, że choć na chwilę należy zapomnieć o różnicach politycznych, tak jak zapomnieli o nich żołnierze polskiego podziemia, którzy 73 lata temu stanęli do walki z Niemcami. To nie czas i nie miejsce na takie przemówienia. Wstyd, pani prezydent, wielki wstyd.
ems/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/351177-wstyd-polityczne-przemowienie-hgw-w-rocznice-powstania-warszawskiego-wspomnienie-polskiego-meczenstwa-i-bohaterstwa-uwiklane-w-biezacy-konflikt