Wyjaśnienie dotyczące publikacji portalu wPolityce.pl: Kto finansował Fundację Otwarty Dialog? Internauci prześwietlają sprawozdania i darczyńców z dnia 29.07.2017 r.
W nawiązaniu do publikacji portalu wPolityce.pl z 29 lipca br. na temat Fundacji Otwarty Dialog pragniemy wyjaśnić, co następuje.
Zgodnie z obowiązującym prawem, w akcie założycielskim kierowanym do sądu rejestrowego, fundator może wskazać każdego Ministra jako właściwego do nadzoru nad fundacją. Zwracamy uwagę, że wskazany w ten sposób do pełnienia funkcji nadzorczych Minister nie ma na taką decyzję żadnego wpływu.
Zakres nadzoru Ministra nad fundacjami określają art. 12-14 ustawy z 6 kwietnia 1984 roku. Zakres ten ogranicza się wyłącznie do składania wniosku do sądu celem zbadania działania fundacji zgodnie z przepisami prawa lub statutem (art. 12), zaskarżania uchwał do sądu (art. 13). Natomiast w sytuacji, gdyby działania zarządu fundacji w istotny sposób naruszały przepisy prawa lub postanowienia statutu, organ nadzoru może żądać usunięcia uchybień albo zmiany zarządu fundacji (art. 14).
Jednocześnie podkreślamy, że w przedmiotowej sprawie, respektując zakres przysługujący organowi nadzoru wskazany w ustawie o fundacjach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło już stosowne kroki wobec Fundacji. W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji „The Open Dialog Foundation” Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych w latach 2013-2017 do dnia otrzymania pisma resortu. Ponadto MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków.
Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/351066-kto-finansowal-fundacje-otwarty-dialog-msz-odpowiada-na-publikacje-portalu-wpolitycepl