W najnowszym „Sieci” publicyści największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce komentują wydarzenia ostatniego tygodnia związane z niespodziewanym zatrzymaniem reformy sądownictwa przez prezydenta Andrzeja Dudę. W mocnym wywiadzie Zbigniew Ziobro jasno podkreśla, że głowa państwa postawiła się przed wyborem: historyczna wielkość albo groteska. Tymczasem owe weta oznaczają zachwianie dynamiki naprawy Polski oraz zagrożenie dla innych reform, które upolitycznione sądy mogą blokować na poziomie praktycznym.
Postawę oraz działanie prezydenta wobec reformy sądownictwa komentował Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości podczas rozmowy z Jackiem Karnowskim („Prezydent musi wybrać: albo wielkość, albo groteska”). Zwrócił m.in. uwagę, jak postawa prezydenta wpłynęła na protesty organizowane przez opozycję, a także z czego wynika wg sondaży rosnące poparcie dla rządzących:
Polacy wyczuli, że to kolejny teatr. W tym kontekście zasadnicze pytanie brzmi jeszcze bardziej dramatycznie: albo prezydent przejdzie do historii jako, wcale nie przesadzam, wielka postać, jako jeden z przywódców dobrej zmiany, jako człowiek, który przyczynił się do budowy silnego, uczciwego polskiego państwa, albo polegniemy. Pierwszy polegnie pan prezydent i co najwyżej będzie mógł się w przyszłości cieszyć rolą młodego komentatora z własną ochroną. To jest w finale wybór między wielkością a groteską. Ja wierzę, że mądrość, odwaga i męstwo zwyciężą. Andrzej Duda mimo wielkiej presji da radę. W polityce warto mieć charakter. Pokazał to choćby Viktor Orbán, który nie przejmował się demonstracjami, krytyką czy próbami ośmieszania, ale zmieniał kraj wbrew europejskiemu establishmentowi i jego liderom. Większość rodaków jest mu wdzięczna za odwagę
-– mówi minister sprawiedliwości.
Marzena Nykiel w artykule „Kto finansuje pucz?” demaskuje organizatorów ostatnich protestów i pokazuje, kto za tym wszystkim stoi i kto za to płaci.
Organizacja Fundacja Otwarty Dialog, która współtworzyła ukraiński Majdan, teraz włączyła się w działania totalnej opozycji przeciwko polskiemu rządowi. Bartosz Kramek, szef rady fundacji, nawoływał do głośnych i licznych protestów przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości, także przed domami parlamentarzystów. […] Z informacji, do których dotarliśmy, wynika, że działalność fundacji kryje w sobie wiele niepokojących wątków. Brak przejrzystości finansowej, budzące wątpliwości powiązania władz fundacji z ludźmi prowadzącymi współpracę biznesową z Rosją. Wokół organizacji pojawiają się oligarchowie i biznesmeni, których w Kazachstanie i na Ukrainie oskarża się o oszustwa finansowe i działania wywrotowe. Wnikliwa analiza skłania do wniosku, że za FOD mogą stać działania rosyjskie. Lista wątpliwości jest długa
– pisze Marzena Nykiel w „Sieci”.
W „Sieci” Konrad Kołodziejski w artykule „Piachem w tryby” rozważa przyczyny oraz zastanawia się nad konsekwencjami zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch z trzech nowelizacji ustaw o polskim sądownictwie. Zastanawiając się nad motywami prezydenta, bierze pod uwagę także naciski Zachodu, cytując przy tym prof. Andrzeja Nowaka z portalu wPolityce.pl:
Po drugie, coraz więcej znaków zapytania pojawia się wokół rozmowy telefonicznej, jaką prezydent Duda przeprowadził z kanclerz Angelą Merkel. Początkowo spekulacje dotyczące wpływu tej rozmowy na późniejsze decyzje prezydenta brzmiały niewiarygodnie, jednak komentarz prof. Andrzeja Nowaka dla portalu wPolityce.pl (skądinąd uzasadniający decyzję prezydenta) nasuwa podejrzenia, że Andrzej Duda w istocie został poddany bardzo silnej presji ze strony zagranicy. Jak twierdzi prof. Nowak, gdyby nie prezydenckie weto, „zagraniczni mocodawcy [opozycji] mieliby szansę uzasadnienia dla swej interwencji niszczącej państwo polskie. […] To nie są błahe sprawy. Zaręczam Czytelnikom tego tekstu, Prezydent ma bardziej poważne i dokładne dane na ten temat niż większość z nas”
– pisał prof. Nowak.
Aleksandra Rybińska w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” w artykule „Ludzki taśmociąg” pisze o zjawisku globalnego transferu imigrantów i jego ogromnej skali. Wskazuje, iż biorą w nim również udział organizacje pozarządowe.
Organizacje pozarządowe operujące na Morzu Śródziemnym są bowiem współodpowiedzialne za to, że interes przemytników dalej się kręci mimo znaczącego osłabienia fali uchodźców z Syrii oraz Iraku. Przemytnicy nie muszą już – jak pisze ekspert think tanku The Global Initiatve Marc Micallef w raporcie zatytułowanym „The Human Conveyor Belt” („Ludzki taśmociąg”) – inwestować w łodzie nadające się do żeglugi na otwartym morzu, tylko ładują imigrantów niczym bydło do pontonów, a nawet na plastikowe tratwy, bo wiedzą, że zostaną oni wyłowieni już na wodach terytorialnych Libii przez takie organizacje jak SOS Méditerranée, Sea-Watch, Save the Children, Migrant Offshore Aid Station Foundation, Médecins Sans Frontières (Lekarze bez Granic) czy Lifeline. Saving Lives. A następnie przewiezieni do włoskich portów
– pisze publicystka tygodnika.
Nowy numer „Sieci” zawiera także dodatek z okazji 73. rocznicy powstańczego stolicy. Ponadto w tygodniku przeczytać można komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja i Katarzyny Zybertowiczów, Jerzego Jachowicza, Roberta Mazurka, Aleksandra Nalaskowskiego, Witolda Gadowskiego, Piotra Skwiecińskiego, Krystyny Grzybowskiej, Wojciecha Reszczyńskiego, Andrzeja Rafała Potockiego, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej czy Bronisława Wildsteina.
Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „Sieci” w sprzedaży od 31 lipca br., także w formie e-wydania. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/351031-nowy-numer-sieci-ziobro-ujawnia-kulisy-batalii-o-uczciwe-sady-i-dodaje-prezydent-andrzej-duda-musi-wybrac-historyczna-wielkosc-albo-groteska