Dwa nowe pozwy! Bronimy polskich kolejarzy oskarżonych o współudział w Holocauście i walczymy o usunięcie sformułowania polski-nazistowski obóz Auschwitz.
Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce z siedzibą w Warszawie oraz Zbigniew Nowiński wnuk Hieronima Niedbałki, skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko BBC.
Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych i nakazuje przeproszenie powodów na stronie internetowej BBC oraz wpłaty 30 000 PLN na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich.
W styczniu br. na stronie internetowej BBC, pojawił się artykuł „Beware hate speech”, says Auschwitz Holocaust survivor” autorstwa Allana Little, w którym padają słowa „Holocaust nie był jedynie niemieckim przedsięwzięciem. Wymagał aktywnej kolaboracji ze strony norweskich urzędników, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraińskich bojówek paramilitarnych”.
Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia, Bogdan Bartnikowski skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko francuskiemu dziennikowi Le Parisien.
Pozew dotyczy naruszenia dóbr osobistych i nakazuje przeproszenie powoda na stronie internetowej leparisien.fr oraz usunięcie sformułowania „camp nazi polonais” z artykułu opublikowanego w lutym 2015 roku, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu.
Bogdan Bartnikowski urodził się 24 stycznia 1932 roku w Warszawie. Jest Polakiem, byłym wojskowym, znanym poetą i pisarzem. Jako dziecko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był łącznikiem oddziałów powstańczych. W sierpniu 1944 roku trafił wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą. Następnie razem zostali wywiezieni do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam otrzymał numer 192 731. Początkowo przebywał w bloku dziecięcym obozu kobiecego, z czasem przeniesiony został do części przeznaczonej dla mężczyzn. Więziony był do stycznia 1945 roku. Później trafił do obozu Berlin-Blankenburg pod Berlinem. Od lat jest stale zaangażowany w działalność związaną z upamiętnianiem niemieckich zbrodni w Auschwitz.
Obie sprawy prowadzi mec. Artur Wdowczyk z Kancelarii Adwokackiej A\Wdowczyk.
W Sądzie Okręgowym w Krakowie odbędzie się kolejna rozprawa przeciwko Onet.pl. 24 lipca zeznawać będą Paulina Czarnocka, fotoedytor i Paweł Jurek, redaktor naczelny onet.pl.
W kwietniu br. zeznania złożył szef Działu Prawnego grupy Onet Ringier Axel Springer Polska, który podkreślił, że fotoedytor odpowiedzialny za dobór zdjęcia do artykułu nie przeczytał go, a autor tekstu nie widział zdjęcia które wybrał fotoedytor. Nad całością czuwał wydawca - redaktor naczelny.
Przypominamy, że sprawa dotyczy zdjęcia opublikowanego 15 marca 2016 r. na portalu onet.pl. przedstawiającego kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach, w tym matkę Pana Krystiana Brodackiego. Ilustrowało ono tekst o romansach Polek z Niemcami i prostytucji podczas okupacji.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/349852-bbc-i-le-parisien-pozwane-bronimy-dobrego-imienia-polski-za-granica
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.