Senat przez ponad 15 godzin debatował w piątek nad ustawą o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS. Przewiduje ona między innymi możliwość przeniesienia obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. W nocy senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniowała przyjęcie ustawy bez poprawek. Po godz. 1:55 w nocy senatorowie przyjęli dokument bez poprawek. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. W wielu miastach Polski trwają protesty w obronie sądów.
RELACJA NA ŻYWO:
01:58. Senatorowie zdecydowali o przyjęciu ustawy o Sądzie Najwyższym w całości
01:57. Senatorowie zagłosowali przeciwko odrzuceniu ustawy w całości
Swoje przemówienie zakończył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
22:44
Europejski Trybunał Praw Człowieka zawalony jest sprawami polskich obywateli, którzy skarżą się na przewlekłe prowadzenie sprawy
— stwierdził.
22:30
Nie ma zgody na orzecznictwo sądów, które chroni aferzystów, a jest niezwykle pryncypialne i twarde wobec maluczkich. To nie ma nic wspólnego z polityką, to jest związane z poczuciem odpowiedzialności za państwo
— stwierdził.
22:16
Trzeba wprowadzić tlen demokracji do polskiej korporacji sądowej
— stwierdził minister sprawiedliwości.
22:14
To, co nas różni od naszych krytyków to fakt, że nie tylko stawiamy diagnozę, ale zgłaszamy też konkretne propozycje. PO i PSL miało większość przez osiem lat, mogliście zmienić wszystko
— dodał.
22:12
Krajowa Rada Sądownictwa to państwowy związek zawodowy konserwujący interesy źle służące sądownictwu. Podpisuję się pod nimi oboma rękami
– powiedział Ziobro.
22:08
Zbigniew Ziobro odniósł się do komentarzy instytucji zagranicznych dotyczących przeprowadzanych obecnie zmian w polskim sądownictwie. Przytoczył stanowiska Komisji Weneckiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydawane w przeszłości, którymi, między innymi, inspirowane miały być zmiany proponowanej przez PiS.
22:04
My chcemy, by system naboru sędziów był bardziej demokratyczny i transparentny
— tłumaczył.
21:54
Dziś właśnie realizujemy ten program, to my dochowujemy wartości demokracji
— stwierdził.
18:17
Marek Borowski:
Skalą bezczelności PiS bije wszystkie dotychczasowe rekordy. Każdej partii zdażało się zachowywać bezczelnie, ale to, co dzieje się teraz to rekord. PiS mówi, że oddaje sądy obywatelom, a wystarczy przeczytać te ustawy, by wiedzieć, że oddają je panom Kaczyńskiemu i Ziobrze.
17:53
Sławomir Rybicki:
Ta ustawa postawi nas na marginesie państw demokratycznych Europy.
17:51
Sławomir Rybicki twierdzi, że rząd wpycha Polskę w PRL. I twierdzi, że głos powinien zabrać Kościół.
Te wszystkie ustawy zmieniają ustrój państwa. Zakładam z reguły dobrą wolę, ale nie jestem w stanie zrozumieć tej sytuacji. To jest sytuacja, w której obywatele dostrzegają zagrożenie i wychodzą na ulice dziesiątek polskich miast. Te ustawy są niekonstytucje. Prezydent jest strażnikiem konstytucji. Podobnie cisza Kościoła w Polsce jest niepokojąca. Powinien zabrać głos.
17:46
Sławomir Rybicki:
To czarny dzień dla polskiej demokracji. Jeżeli spojrzymy szerzej na ustawy, które parlament tak szybko przegłosował, to widzimy, że następuje podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości. Władza przejmuje pełną kontrolę nad sądownictwem.
17:45
Piotr Zientarski:
Zostały złamane zasady. Została złamana konstytucyjna zasada trzech czytań. Te poprawki nie mają mocy prawnej. To obraza konstytucji. Bezmyślnie przyjęta ustawa pod przewodnictwem znakomitego prokuratora Piotrowicza. To człowiek, który w komunie był kierownikiem szkolenia partyjnego. To jest dopiero hańba.
17:15.
Promocja RPO Adama Bodnara w Senacie trwa w najlepsze.
Uważam, że jest dużo do zrobienia, ale nie powinny być to zmiany, które przekreślają dorobek instytucjonalny sądownictwa. Te zmiany nie pomogą obywatelowi
— stwierdził Bodnar.
17:05. PO jak zawsze robi szopkę. Senator Jan Rulewski przyszedł na posiedzenie Senatu w więziennym drelichu i z białą różą. Pytany o swój specyficzny strój stwierdził, że jest on „adekwatny do sytuacji”.
17:00. Minister Ziobro odpowiedział na skandaliczny fake news Instytutu Spraw Publicznych, zgodnie z którym mają toczyć się także prace nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks wyborczy.
16:45. Senatorowie zadają pytania do Rzecznika Praw Obywatelskich.
16:40. Co za hipokryzja! I Prezes Sądu Najwyższego raczyła sobie przypomnieć o głowie państwa i pisze do niego łzawy list.
16:37. Adam Bodnar zakończył przemówienie.
16:30.
Reforma wymiaru sprawiedliwości będzie miała wpływ na życie zwykłych ludzi. To nie jest tylko problem polityków
— mówi Bodnar.
Żałuję, że dyskutujemy wyłącznie o ustawach, które mają jeden cel. Cel kadrowy
— dodaje.
16:20.
Dla mnie niezwykle ciekawe to, co jest zdarzyło na sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Wystąpił tam przedstawiciel OBWE, powiedział z pewną szczerością, że OBWE jest gotowe przygotować opinię, ale zajmie to od 4 do 6 tygodni. To tyle trwa
— powiedział Bodnar.
16:15.
Dla mnie niezwykle ważne jest to, że ustawa o SN przewiduje daleko idące konsekwencje dla pracowników Sądu Najwyższego. Nie może być tak, że mocą ustawy wygasza się stosunek pracy. To narusza art. 60 konstytucji. Mówię to także dlatego, że reforma służby celnej i administracji skarbowej spowodowała dokładnie to samo dla celników. Trzeba zadać pytanie, czy ta zmiana doprowadzi do większej efektywności przed SN. Zastrzeżenia budzi również powołanie izby dyscyplinarnej
— mówił w Senacie RPO.
16:10. W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, nie można mocą ustawy przerywać kadencji I prezes Sądu Najwyższego. Dodatkowo, tego typu reorganizacją SN jest sprzeczna z konstytucją.
Warto pamiętać, że tego typu metody, że mocą ustawy pozbawia się sędziów pełnienia funkcji są niezgodne z naszą konstytucją.
16:00. W opinii Adama Bodnara, rola Krajowej Rady Sądownictwa sprowadza się do roli przekaźnika.
15:57. Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
15:56. Zabłocki: jestem głęboko przekonany, że wszyscy sędziowie w tej chwili są razem.
Zakończyło się przemówienie Prezesa Sądu Najwyższego.
15:40. Histeria Zabłockiego trwa dalej:
W myśl nowej ustawy ma być specizba, która będzie specsądem. Jak się czyta przepisy tej ustawy, w aspekcie izby dyscyplinarnej to odnosiłem wrażenie, że będzie grupa wybranych, takich, którzy zyskają zaufania pana ministra.
15:32.
Art. 10 konstytucji to jest to, co powinno służyć senatorom za badanie konstytucyjności rozwiązań tej ustawy
— stwierdził Zabłocki.
15:30. Warto powrócić do wystąpienia prof. Gersdorf wygłoszonego w czasie posiedzenie Senatu RP 12 lipca 2017 r. Jest warte uwagi i dopiero po zmianach z SN nabiera wyjątkowego znaczenia.
15:25. Prezes SN w Senacie: w mojej ocenie ustawa o SN nie może przyśpieszyć postępowania, może tylko doprowadzić do zaległości.
15:18.
Sąd Najwyższy to nie jest tylko polski Sąd Najwyższy, tylko to też jest sąd europejski
— grzmiał Zabłocki.
15:10. Hipokryzja Zabłockiego nie ma granic.
W moim przekonaniu w obecnym Sądzie Najwyższym orzekają ludzie, którzy nie są skompromitowani. Nie możecie nas posądzać, że walczymy o własne stołki.
15:07.
Kolejny cios w histerię totalnej opozycji! Senatorowie Platformy Obywatelskiej awanturują się, że zostali „otoczeni” przez policję i w ten sposób próbuje się na nich wywrzeć presję. Kompletną bzdurę takich twierdzeń obnażył marszałek Stanisław Karczewski, który dziś na konferencji prasowej, pokazał zdjęcia spod Senatu z czasów, gdy rządziła większość PO - PSL. W trakcie budzących kontrowersje posiedzeń, parlament, był otoczony przez uzbrojonych po zęby policjantów. Dlaczego wtedy senatorowie PO nie protestowali? Taka presja im nie przeszkadzała?
15:05.
Kolejny przykład manipulacji elity sędziowskiej z prezes Małgorzatą Gersdorf na czele, na którą dają się nabrać media i protestujący przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym! Sędzia Gerdorf przekonuje, że nowa ustawa ograniczy prawo obywatela do ostatniej deski ratunku w sądzie, czyli prawa do skargi kasacyjnej. Dziś Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, ujawnił szokujące statystyki, które wskazują, że prawo do kasacji jest czystą iluzją!
15:00. Zabłocki dalej kontynuuje swój wywód.
Konia z rzędem temu, kto mi wskaże chociaż jeden przepis w ustawie, który usprawni postępowanie przed Sądem Najwyższym. (…) Teraz średnia rozpoznania sprawy od momentu wpłynięcia do momentu wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy to jest 7 miesięcy, różnie w różnych izbach.
14:50.
Widać, że panika dopadła również Zabłockiego.
To nie jest patos. Ten nowy Sąd Najwyższy w okresie przejściowym, to jest zupełnie inny SN niż ten, który jest w naszej Konstytucji. Mnie nie chodzi o to, ze to może być sąd, że to będzie sąd bez pani prof. Gersdorf, bez sędziego Zabłockiego, bez sędziego Laskowskiego. To nie o to chodzi. Chodzi o to, że to będzie nie ten sąd, o którym mowa w konstytucji. To jest moją troską
— powiedział Zabłocki.
14:40.
Ja chcę wierzyć, że niezależnie od tego, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest procedowana w trybie „pendolino”, to mimo wszystko państwo do momentu, dopóki nie przeanalizujecie opinii Sądu Najwyższego nie wydacie swojej opinii w postaci głosowania. Okazuje się, że twardy zapis w konstytucji o 6-letniej kadencji I prezesa Sądu Najwyższego, stanie się iluzją
— mówił Zabłocki.
14:31. Głos w debacie zabrał Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego.
Chcę przeprosić za panią I prezes, że nie może uczestniczyć w obradach osobiście. Pani I prezes ma tak intensywny plan zajęć, że w dniu dzisiejszym poczuła się na tyle niedobrze, że nie mogła przybyć. Będę się starał mówić językiem prawa, a nie polityki. Moje wystąpienie byłoby trzy razy krótsze, gdyby nie to, że będę musiał się ustosunkować do niektórych stwierdzeń ministra Warchoła. Kłamliwie i nieprawdziwe jest twierdzenie, że walczymy o stołki i przywileje.
14:30. O stanowienie prawa z poszanowaniem Konstytucji RP - zaapelowało do polityków prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W piątkowym oświadczeniu KRASP apeluje też do prezydenta RP o niepodpisywanie przyjętych przez Sejm ustaw dotyczących reformy sądownictwa.
Panika w środowiskach akademickich? Rektorzy apelują o stanowienie prawa z poszanowaniem konstytucji
14:25. - Oczekujemy od marszałka, że udzieli pan głosu RPO Adamowi Bodnarowi i przedstawicielowi SN - mówi senator Bogdan Klich.
14:22. Zakończył się etap zadawania pytań do ministra Warchoła.
14:20.
Senator Martynowski zgłosił wniosek formalny.
Składam wniosek formalny o zmianę sposoby prowadzenia obrad, zaprzestania zadawania pytań i przejścia do dyskusji. Uważam, że te pytania się powtarzają i nic nie wnoszą do dyskusji
— powiedział Martynowski.
Głosowania nad wnioskiem senator Martynowskiego. Głosowało 66 senatorów, za było 46 senatorów, przeciw 20, nikt się nie wstrzymał.
14:15.
Prawo do kasacji jest takie samo, jakie było wczoraj. Jest dziś i będzie jutro. Każdy ma prawo do uczciwego rozpoznania sprawy
— podkreślił Warchoł.
14:12. Warchoł: to sędziowie będą nadal wskazywać w pierwszym rzędzie, kto zostanie sędzią.
14:10.
Każdy ma prawo do uczciwego rozpoznania sprawy. sprawność postępowania, jest ważna, zaraz obok sprawiedliwości. będzie sprawiedliwie i sprawniej, teraz mówimy op owej sprawiedliwości, będzie też sprawnie. mówiłem o wiemy sprawach, które będą ulegały zmianom. Zmiany w zakresie postępowania mające usprawnić pracę sądów są konieczne. W interesie sędziów jest to, żeby dwa razy nie robił tych samych czynności
— wyjaśniał Warchoł.
14:08. Senatorowie opozycji cały czas przedłużają obrady Senatu.
14:00.
Wiceminister Warchoł o kryteriach pozostawienia sędziów w stanie czynnym: nie wiem jakie kryteria będą rozstrzygały w tym zakresie, to KRS będzie rozstrzygać i prezydent.
13:58.
Sąd Najwyższy stwierdził kiedyś, że sędzia ma prawo kłamać. Jeżeli pozwolimy na kłamstwo, to podmywamy fundamenty państwa prawa
— dodaje wiceminister.
13:55.
Komuś wreszcie powierzono to, aby wymiar sprawiedliwości był naprawdę sprawiedliwym podziałem. Abyśmy nie mieli do czynienia z sytuacją, ze obywatele widzą podwójne standardy. (…) To jest sprawiedliwość społeczna, na której straży ma stać nowy SN. Natomiast wartości chrześcijańskie to wartości, które są kolebką naszej cywilizacji. W związku z tym wskazanie iż SN powinien stać na straży wartości, które są kolebką naszej cywilizacji, jest oczywiste
— zwrócił uwagę wiceminister sprawiedliwości.
13:45. Każdy powód do przyczepienia się jest dobry. W myśl tej zasady wypowiedział się Marek Borowski.
Ciężko się z panem ministrem rozmawia. Ucieka pan od meritum. Jak się tak pracuje na tak ważną ustawą, to możemy się tylko przerzucać argumentami
— mówił Borowski.
13:35. Marszałek Senatu na swoim TT odniósł się do oskarżeń senatora Klicha, którego bulwersuje obecność policji na terenie parlamentu.
13:30.
Nie ma zagrożenia naruszenia działania instytucji publicznych. Przepisy przejściowe przewidują sposób, w jaki zostanie powołany sędzia pełniący obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego
— mówił wiceminister Warchoł.
13:22.
Pojęcie „sędziokracji” wymyślił śp. Janusz Kochanowski. Sędziowie nie są władzą pierwszą, są jedną z trzech władz. O tym się dyskutuje, o tym się mówi
— przekonuje Warchoł.
13:21. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł odpowiada na pytania senatorów dotyczące Ustawy o Sądzie Najwyższym: nie mnie przesądzać, jak będzie wyglądała Izba Prawa Prywatnego
13:20.
Obecne izby SN na pewno zachowają swój status, ale jak to będzie wyglądało trudno mi teraz powiedzieć
— mówi Marcin Warchoł.
13:06.
Ochrona sędziów nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem do realizacji konstytucyjnie gwarantowanego prawa
— podkreślił wiceminister Warchoł.
Dodał, że wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym sprawi, że więcej sędziów będzie karanych za przewinienia. Jednocześnie wyjaśnił, że te zmiany przywracają autorytet i społeczne zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Przyznał, że autonomiczna izba dyscyplinarna jest potrzebna, a podobne rozwiązania obowiązują np. w Holandii.
13:04. Wiceminister Marcin Warchoł przekonuje, że ustawa nie narusza konstytucji. Na dowód przytacza jedno z orzeczeń z 2016 roku.
13:00. Wiceminister Warchoł w kwestii zwalniania pracowników Sądu Najwyższego powiedział, że nowe warunki pracy i płacy zostaną przedstawione pracownikom.
Nie będzie sytuacji, żeby kobiety w ciąży nie było objęte ochroną
— wyjaśnił.
12:55.
Nie ma ryzyka jakoby wprowadzenie nowego ustroju, modelu spowodowało przestój w pracy SN. Ciągłość będzie zachowana
— podkreślił Warchoł.
12:53.
Kasacje będą, a nawet chcemy dać szersze prawo do nich
— odpowiedział Warchoł na zarzuty Rulewskiego.
Nie wyobrażam sobie, żeby właściwości obecnej izby administracyjnej nie zostały ujęte w nowym regulaminie
— mówił.
12:46. Wiceminister sprawiedliwości:
Sprawa sędziego na telefon jest tak zanana, że nie muszę jej przypominać. Takie sytuacje sprawiły, że jest tak niskie zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.
12:42. Obłęd. Totalnej opozycji przeszkadza policja na terenie Senatu. Czyżby tak szybko zapomnieli, jak sami rozprawiali się z protestującymi?
12:41.
Zwiększamy prawo do kasacji dla obywateli. Kasacja przestaje być możliwością iluzoryczną. Obywatele wielokrotnie mówią, że kasacje są powierzchowne. Warto ten temat podnosić. Kasację będą rozpoznawać sądy apelacyjne. Rosnąca świadomość prawna społeczeństwa sprawia, że powinniśmy wyjść temu na przeciw. Kasacja nie jest zagwarantowana konstytucją, ale jeśli ustawodawca wprowadza ten środek, powinien zapewnić możliwość korzystania z niego
— powiedział minister Warchoł.
12:35.
Reforma SN jest częścią reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie ma trzeciej drogi. Jest model demokratyczny albo korporacyjny. Zarzut niekonstytucyjności tej ustawy nie jest zasadny
— podkreślił wiceminister sprawiedliwości.
12:32. Na pytania będzie odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
12:27. Klich wnosi o natychmiastowe zebranie się konwentu seniorów. Totalna opozycja wciąż stara się utrudniać i przedłużać obrady.
12:24. Wniosek Bogdana Klicha o przerwę został odrzucony.
12:23. Wniosek senatora Martynowskiego został rozpatrzony pozytywnie. Oznacza to, że zakończono zadawanie pytań. Senatorzy PO krzyczą „skandal”.
12:20. Głos zabrał marszałek Senatu Stanisław Karczewski - w trybie sprostowania i wniosek przeciwny do wniosku Klicha.
Państwo tak postępowaliście w poprzedniej kadencji. Były takie przypadki i ja je znam. Podczas debaty na temat referendum pana Komorowskiego. To były zmarnowane pieniądze. wtedy złożyliście taki wniosek. Sąd Najwyższy i sądy w Polsce będą wolne, jeżeli państwo nie będziecie przy nich majstrować. Na pytanie czy sądownictwo, wymiar sprawiedliwości działa w Polsce dobrze, wszyscy obywatele mówią źle. Dlaczego przez osiem lat nie kiwnęliście nawet palcem, żeby to zmienić? Teraz przeszkadzacie nam wprowadzać reformę, która jest dla Polaków, a nie dla was
— podkreślił Karczewski.
12:17. Senator PO Klich złożył wniosek przeciwny jednocześnie wyrażając niezadowolenie z tego, że na terenie Senatu przebywa policja.
12:15. Senator Marek Martynowski zaapelował o zmianę sposoby prowadzenia obrad, zaprzestanie zadawania pytań do sprawozdawcy mniejszości i przejścia do przedstawiciela rządu.
Uważam, że te pytania totalnej opozycji kompletnie nic nie wnoszą do dyskusji i dążą tylko i wyłącznie do obstrukcji.
12:10. Senator PO Robert Dowhan pyta senatora Rulewskiego:
Czy uchwalając naprędce takie rzeczy bez konsultacji, z negatywnymi opiniami nie idzie to w złym kierunku?
12:00. Wczoraj Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. To wydarzenie tylko wzmogło protesty środowisk opozycyjnych, które protestowały do późnych godzin nocnych.
11:58. Rulewski odpowiedział na pytanie Zdrojewskiej:
Niemożliwość kontaktu z Sądem Najwyższym, niemożliwość zadawania pytań, praktycznie uniemożliwiła suwerenne podejmowanie decyzji w sprawach tej instytucji
— stwierdził Rulewski.
11:51. Senator Andrzej Mioduszewski zwrócił uwagę Janowi Rulewskiemu na to, żeby dla szacunku izby i godła zdjął czapkę.
11:50. Senator Zdrojewska zadaje pytanie Janowi Rulewskiemu.
Chciałabym poprosić, by przedstawił pan, jak istotne są dla nas senatorów, jak ważne zawsze były opinie Sądu Najwyższego
— pada pytanie.
11:44. Zakończyło się zadawanie pytań do senatora sprawozdawcy. Teraz senatorowie zadają pytania Janowi Rulewskiemu
11:40. Wydaje się, że najważniejszą dla senatorów PO sprawą jest kwestia otwartych okien w trakcie nocnego posiedzenia komisji, co wpływać miało na znaczne utrudnienia w debacie nad ustawą. Senator Mamątow zwrócił uwagę, że to senator Klich nie zgodził się wczoraj na zamknięcie okien w sali komisji, gdy na zewnątrz odbywały się demonstracje, dlatego pracowała ona w złych warunkach. Bogdan Klich zwrócił mu uwagę, że „senator nie jest od zamykania okien”.
11:39. Opozycja przedłuża obrady pytaniami, które momentami są wręcz kuriozalne. Dopytują między innymi o powody odrzucenia wniosku o przerwę higieniczną podczas posiedzenia komisji.
11:30. Senatorowie opozycji dopytują między innymi o to, czy będą zwolnienia w związku z wprowadzeniem ustawy.
Senator Mamątow podkreślił, że nie wyobraża sobie, by jakikolwiek minister zwalniał ludzi.
11:15. Rulewski dopytywał senatora Mamątowa, dlaczego zerwał z tradycją uwzględniania poprawek działu legislacyjnego.
Mamątow odpowiedział, że poprawki są zgłoszone.
Pan osobiście je przejął. Mówicie, że ich nie dopuściłem. Przejęliście je.
11:10. Opozycja przybrała inną metodę. tym razem wypytują o powiązania zmian w prawie z prawem Unii Europejskiej.
Senator Mamątow odpowiedział, że nie przypomina sobie, żeby rozmawiali na temat prawa Unii Europejskiej. Jeszcze raz podkreśla, że wielu rzeczy mógł nie usłyszeć ze względu na obstrukcję opozycji.
11:00. Senatorowie opozycji nie dalej drążą sprawę nieobecności Małgorzaty Gersdorf. Senator Mamątow krótko uciął dyskusję:
Gdyby komisja odbyła się tak jak się zawsze odbywa, to pani prof. Gersdorf zabrałaby głos. Ale destrukcja, którą rozpoczęła opozycja opóźnia dyskusję o co najmniej godzinę. Tylko z państwa winy pani Gersdorf nie odpowiedziała
— podkreślił senator Prawa i Sprawiedliwości.
10:50. Histeria opozycji trwa w najlepsze. Barbara Zdrojewska (PO) do senatora Mamątowa: skąd pomysł, żeby pozbawiać Sejm i Senat możliwości opiniowania przez Sąd Najwyższy?
Kazimierz Kleina: jakie argumenty pana przekonały, żeby odrzucić wszystkie nasze poprawki?
Mamątow: na temat ustawy nic na komisji nie mówiliście.
10:47. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz w trakcie zadawania pytań awanturował się i nalegał na zgłoszenie wniosku formalnego, żeby dopuścić do głosu członka KRS.
10:45. W trakcie serii pytań senator Rulewski domagał się wyjaśnień, dlaczego uniemożliwiono udział Małgorzaty Gersdorf, I Prezes SN w obradach komisji. Senator Mamątow odpowiedział, że najzwyczajniej w świecie nie mogła zostać po przewie. Zapewnił, że sam nigdy nie pozwoliłby na to, żeby ograniczać jej wystąpienie. Rulewski stwierdził również, że procedują ustawę o Sądzie Ostatecznym!
10:40. Senatorowie opozycji domagają się obecności podczas debaty ministra Zbigniewa Ziobry. Marszałek Karczewski przypomniał, że na sali jest przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
10:37. Senator Sławomir Rybicki (PO) z pytaniem do senatora PiS Roberta Mamątowa:
Nocne obrady komisji odbyły się - jak mam nadzieję z udziałem ekspertów i mam nadzieję, że były odczytane opinie wybitnych prawników. Te opinie mówią zgodnie, że ustawa jest niekonstytucyjna i łamie zasadę podziału władz. Czy te opinie były cytowane?
Senator Mamątow:
Opinie były załączone do materiałów na posiedzenie. Były znane.
10:35. Po przemówieniu senatora Pocieja na sali słychać krzyki „wolne sądy”. Pociej zapowiadając, że źle się czuje, opuścił salę posiedzeń.
10:30. Polityk zaciekle broni starego układu.
Powiedzcie mi państwo, jeżeli uzasadniacie, że ten pakiet ustaw ma przyspieszyć i usprawnić działanie sądów, to jak mi odpowiecie na pytanie, że wzięliście się za SN, który ma najlepsze statystyki w orzekaniu?
— przekonywał Pociej.
10:25. Senator Pociej zamiast argumentów merytorycznych gra na emocjach:
Myślę, że nasze obrady przejdą do historii jako Senat błyskawiczny. Szybkość z jaką wyrzucamy do kosza fundamentalne dzieło dla naszej demokracji Monteskiusza jest zadziwiające. Myślę, że nieprzypadkowo mamy do czynienia z niespotykanymi od 30 lat wystąpieniami naszych obywatelami, nad którymi - wydaje mi się - nie możemy przejść do porządku dziennego
— stwierdził.
10:15. Senator Pociej z PO przekonuje, że prezes Gersdorf po wczorajszej debacie źle się poczuła i nie mogła przybyć do Senatu.
Mam nadzieję, że nie będzie więcej „ofiar” tej ustawy
— stwierdził.
10:10. Senator Rulewski kończy swoje wystąpienie dramatycznym wezwaniem: to od Was zależy, czy symbolem Polski będzie drelich czy biała róża.
Możecie uznać, że Tusk to nie Polak i nie wpuścić go do kraju, ale co z tysiącami osób? Wpiszecie ich na listę proskrypcyjną?
— alarmuje.
10:06. Rulewski przekonuje, że „Polską rządzi prokurator i strach”.
Te ustawy są zakodowane przede wszystkim na strach. Żeby pozbawić ludzi ich autonomii. (…) Postać Polski to korony, dywizje policjantów, którzy nie pozwalają przemówić tym wszystkim, którzy mają prawo głosu.
10:02. Na mównicy senator Rulewski w więziennym drelichu - z wnioskiem mniejszości komisji o odrzucenie ustawy.
To wniosek setek tysięcy ludzi w Polsce, którzy ten wniosek wspierają! (…) Polska zamienia się w Zakład Karny! Wprowadzenie stanu wojennego zaczęło się od zawieszenia prawa, a skończyło się, gdy normalne prawo odezwało się o swoje prawo!
— mówi Rulewski.
10:00. Referowane jest stanowisko senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
9:45. Kolejne wnioski senatorów opozycji o przerwy, przekazanie ustawy o SN do komisji ustawodawczej oraz odroczenie posiedzenia Senatu. Wszystkie przepadają jednak w głosowaniach.
To ja prowadzę obrady. Wygracie wybory, będziecie prowadzić obrady
— mówi Karczewski do senatorów PO zabierających głos bez pozwolenia.
9:40. Senat odrzucił wniosek o godzinną przerwę. Wcześniej odbyła się przepychanka słowna między senatorami PiS i PO. Na sali okrzyki: „Demokracja!”.
9:38. Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (PO): to ustawa niszcząca Sąd Najwyższy.
9:33. Platforma próbuje blokować obrady. Jak podkreślił senator PO Bogdan Klich:
Chciałbym przedstawić nasze oczekiwanie. Nasze obrady odbywają się w sytuacji niecodziennej. Niebywałe, żeby pięć godzin oddzielało uchwalenie ustawy przed Sejm od zebrania się komisji senackiej. W Polsce dokonuje się zmiana ustrojowa, która ma charakter przewrotu konstytucyjnego. Żądamy wyprowadzenia z terenu Sejmu i Senatu oddziałów policji oraz sprzętu policyjnego, który działa na nas jak nacisk. Nie możemy w takich warunkach obradować
— przekonywał były szef MON.
09:30. Senat wznowił obrady.
9:27. Ostry sprzeciw Marka Borowskiego - senatora niezależnego, niegdyś związanego z SLD i SdPL.
Tu się odbędzie teatrzyk. Będą padały argumenty, a koniec wiadomy. Wartością tej debaty będzie to, że opozycja będzie mogła coś powiedzieć do obywateli, bo obrady będą transmitowane
— powiedział senator Marek Borowski.
svl/wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/349795-senat-decyduje-ws-ustawy-o-sn-rulewski-w-drelichu-mozecie-uznac-ze-tusk-to-nie-polak-i-nie-wpuscic-go-do-kraju-ale-co-z-tysiacami-ludzi