Od zaniepokojonych Czytelników otrzymaliśmy list, który obrońcy patologii w polskim sądownictwie kolportują wśród przedsiębiorców. Wywierana jest na nich presja by go podpisali. Ma być to kolejny etap akcji budowania presji na prezydenta Andrzeja Dudę by nie podpisywał tak oczekiwanego przez Polaków pakietu ustaw reformujących sądownictwo. Poniżej zamieszczamy treść tego listu, który ma zostać upubliczniony - jako rzekomo spontaniczny akt - w najbliższych dniach.
Warszawa, 21 lipca 2017
Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
Szanowny Panie Prezydencie,
jako przedsiębiorcy, ale przede wszystkim obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy zaniepokojeni zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, przewidywanymi przez ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, a także ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
U źródeł polskiej społeczności innowatorów – zarówno startupów, jak i dojrzałych przedsiębiorstw, – leży świadome zaangażowanie w życie społeczne i obywatelskie. Łączy nas duma z naszego kraju, który niczym startup zbudował od podstaw ustrój demokratyczny, a wolnorynkowe swobody gospodarcze zabezpieczył systemem niezależnych sądów.
Uczestniczymy w globalnej konkurencji o talenty i zależy nam, aby to Polska była pierwszym wyborem dla przedsiębiorców pragnących budować innowacyjne firmy. Warunkiem sine qua non rozwoju innowacyjnych firm i powodzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest przewidywalność systemu prawnego i gwarancja niezawisłości sądów.
Przedsiębiorcy opierają decyzję o prowadzeniu swojej działalności w Polsce o gwarancję stałych i przejrzystych zasad, także w sporach z administracją publiczną. Globalni, w tym polscy, inwestorzy wybierają te jurysdykcje, w których system prawny jest stabilny i nie podlega gwałtownym, nieoczekiwanym zmianom – zwłaszcza ustrojowym, – chroniąc wolność gospodarczą i własność, w tym własność intelektualną.
Trójpodział władzy jest fundamentem tego ustroju, a jego utrzymanie jest dla nas gwarantem życia w wolnym i bezpiecznym kraju. W takim właśnie kraju pragniemy realizować nasze marzenia o własnych firmach, swobodnie konkurując na wolnych rynkach z innymi demokratycznymi krajami świata. Doceniamy Pańskie zaangażowanie w promocję innowacyjnej gospodarki i pokładamy nadzieję w Panu, jako przyjacielu młodej polskiej społeczności przedsiębiorców startupowych.
Ufamy, że dostrzegając konieczność unowocześnienia sądownictwa w Polsce, będzie Pan stał na straży demokratycznej zasady trójpodziału władzy, gwarantującej możliwość realizacji długofalowej strategii rozwoju naszego kraju. Pragniemy wierzyć, że wykorzysta Pan przysługujące urzędowi Prezydenta RP prerogatywy do powstrzymania zmian likwidujących trójpodział władzy w Polsce.
Dalej następuje lista opisana jako „Potencjalni sygnatariusze”, którym list rozesłano. Są na niej m.in. szefowie niektórych organizacji biznesowych i uczestnicy akcji wspierania sturt-upów organizowanych przez Pałac Prezydencki.
Oczywiście, całość będzie przedstawiono jako oddolna inicjatywa zaniepokojonych przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce - widzicie Państwo sami.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/349763-ujawniamy-szykuja-kolejne-spontaniczne-uderzenie-w-obronie-patologii-w-sadownictwie