„Pełzający zamach na trzecią władzę”, „czystka w państwie demokratycznym”, zapisy „absolutnie sprzeczne” z konstytucją - tak o projekcie posłów PiS o Sądzie Najwyższym mówi PAP rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ale jazgot. Opozycja broni „nadzwyczajnej kasty” i straszy, że reforma sądownictwa to zamach stanu, dyktatura i druga Ankara
Trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku - to niektóre z zapisów projektu nowej ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie. Projekt pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Art. 87. projektu stanowi, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.
Żurek powiedział PAP, że „dwie władze, wykonawcza i ustawodawcza, przygotowały projekt, który jest de facto całkowitym ubezwłasnowolnieniem trzeciej władzy i ma doprowadzić do czystki w państwie demokratycznym, skoro minister ma decydować, kto może pozostać w SN”.
Nie mamy złudzeń - to projekt przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości
— dodał.
Jeżeli taki projekt się przygotowuje, to jest to pełzający zamach na trzecią władzę i rozwiązanie skandaliczne
— powiedział rzecznik KRS. Jego zdaniem, takie zapisy byłyby uzasadnione, „gdybyśmy właśnie mieli upadek reżimu i tworzylibyśmy państwo od nowa”.
Ale reżim upadł dwadzieścia kilka lat temu
— podkreślił Żurek.
Projektodawcy chyba naprawdę postradali zmysły albo koniecznie chcą stanąć kiedyś przed Trybunałem Stanu
— oświadczył.
Te zapisy są absolutnie sprzeczne z konstytucją, bo jest odrębność władzy sądowniczej
— ocenił Żurek.
Według niego TK ich nie zakwestionuje, bo - jak powiedział - „został już przejęty”.
Pytany, jaka może być reakcja Unii Europejskiej, Żurek odparł, że zasada trójpodziału władz jest dla Unii fundamentem funkcjonowania.
Na pewno Polska nie będzie pozostawiona sama sobie; chyba że chcemy wystąpić z Unii, nie zależy nam na trójpodziale władzy i jest to jakiś sygnał jej w kierunku, że nie interesuje nas dalsze funkcjonowanie w UE
— ocenił rzecznik KRS.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/348591-histeria-rzecznika-krs-zurek-projekt-dot-sadu-najwyzszego-to-pelzajacy-zamach-stanu-i-czystka-w-demokratycznym-panstwie