Koniec marzeń słynnego handlarza roszczeń Macieja M. o nieruchomości przy Twardej 8/12. Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną dla nieruchomości przy Twardej 8/12. Oznacza to, że Maciej M. nie będzie ostatecznie przejąć nieruchomości, na której znajdowało się renomowane gimnazjum nr 42. Uchylono także decyzję o ustanowieniu wieczystego użytkowania dla Macieja M. na tej nieruchomości. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Działka, decyzją Komisji Weryfikacyjnej, wraca doi miasta. Niestety, to nie koniec możliwych perypetii związanych z nieruchomościami przy Twardej 8 i 10. Od decyzji przysługuje skarga go sądu administracyjnego. Przeciwko powrotowi działki do miasta był poseł Platformy Obywatelskiej Robert Kropiwnicki.
W toku postępowania rozpoznawczego komisja ustaliła zaś, że w dniu wydania decyzji przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M. - powiedział Jaki.
>Prezydent Warszawy „przyjął dokumenty przedstawione przez osobę zainteresowaną i jedynie na ich podstawie ustalił faktyczny stan sprawy”. Przy czym prezydent miasta stołecznego Warszawy zaniechał jakichkolwiek innych czynności dowodowych mimo wyraźnej treści art. 7, 77 ust. 1 Kpa. W szczególności w sprawie nie dokonał ustaleń z zakresu kręgu osób uprawnionych.
– powiedział przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej Patryk Jaki
**W toku postępowania rozpoznawczego komisja ustaliła zaś, że w dniu wydania decyzji przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M.
– dodał Patryk Jaki.
CZYTAJ TAKŻE:Wnioski do prokuratury przeciwko HGW i powrót gimnazjum na ul. Twardą! Znamy plany PiS w Komisji Weryfikacyjnej
Maciej M. skupował roszczenia co do nieruchomości, której przedwojennymi właścicielami byli obywatele RP pochodzenia żydowskiego. Po decyzjach sądów, które m.in. ustanowiły kuratora spadku, zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego - co stało się w lipcu 2014 r. Wcześniej, w związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum. Już po decyzji z lipca 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni Edith S. Okazało się też, że części spadkobierców wypłacono odszkodowanie. Dlatego Ratusz nie podpisał z Maciejem M. umowy notarialnej ws. użytkowania działek. On sam pozwał zaś miasto do sądu z żądaniem jego zawarcia. Miasto - które formalnie nadal jest właścicielem działek - wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji.
Stronami postępowania przed komisją są miasto i Maciej M. (ma prokuratorskie zarzuty w związku z tą m.in. reprywatyzacją; przebywa w areszcie, gdzie był przesłuchany przez komisję - PAP). Wniósł on by komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne na jego korzyść.
WB, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/348115-komisja-weryfikacyjna-uchyla-decyzje-ws-nieruchomosci-przy-twardej-810-patryk-jaki-powodem-razace-naruszenia-prawa-nieuwzglednienie-interesu-spolecznego