Wśród osób, którym zostały wczoraj wręczone odznaczenia państwowe w zasługach za działalność w opozycji antykomunistycznej, był Tomasz Hypki - „ekspert” lotniczy, który wsławił się np. chwaleniem posmoleńskiego raportu MAK!
W relacji na stronie Instytutu Pamięci Narodowej z uroczystości wręczenia odznaczeń na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, wymieniona jest postać Tomasza Hypkiego. Z kolei w biogramie podkreślono jego działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w latach 80.
Wydaje się to być wyjątkowo zaskakującą decyzją! Wystarczy przypomnieć, jak Hypki był wykorzystywany w roli „eksperta lotniczego” do uzasadniania najbardziej absurdalnych i prorosyjskich tez związanych z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Ekspert” Hypki na posterunku: uniewinniał Rosję za Smoleńsk, uniewinnia za boeinga
Zgodnie z ustanowionymi kryteriami, Krzyż Wolności i Solidarności jest przyznawany zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom, które prowadziły działalność zagrożoną represjami na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności.
„Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, będącym nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy”
— możemy przeczytać w ustawie o orderach i odznaczeniach.
Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej. Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN, w rozmowie z portalem wyjaśniła, że przy wręczaniu tego konkretnego odznaczenia, nie jest badana bieżąca działalność społeczna czy polityczna osób odznaczonych.
Krzyż Wolności i Solidarności jest wręczany za zasługi w działalności do roku 1989. To odznaczenie pamiątkowe przyznawane za działalność niepodległościową w PRL
— powiedziała Marzena Kruk.
Bieżące działania polityczne nie mają żadnego wpływu na to, czy dana osoba Krzyż otrzymuje. Procedura jest taka, że wnioski o odznaczenie takiej osoby do Prezydenta RP składa prezes IPN, ale z czyjejś inicjatywy
— tłumaczyła.
Kto w takim razie wystąpił o odznaczenie Hypkiego? Z nieoficjalnych informacji, jakie uzyskaliśmy w Instytucie Pamięci Narodowej wynika, że wniosek o odznaczenie Tomasza Hypkiego Krzyżem Wolności i Solidarności złożyło Niezależne Zrzeszenie Studentów, czyli organizacja, w której Hypki działał w latach 80.
Pracownik IPN, którego poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, stwierdził że z punktu widzenia kryteriów przyznawania tej „nagrody”, ta sprawa nie jest nadzwyczajna.
Mnóstwo różnych osób otrzymało to odznaczenie, a które teraz są po dwóch różnych stronach podziału politycznego. Nie chcę nawet wymieniać, ile takich osób jest teraz w kręgach lewicowych, co jest zaskakujące, w porównaniu do ich działalności przed 1989 r. Ale spełniają wszystkie kryteria określone w ustawie
— powiedział nam przedstawiciel Instytutu.
ak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/344197-nasz-news-zaskakujace-odznaczenie-dla-eksperta-uwiklanego-w-manipulacje-smolenskie-ipn-biezace-dzialania-nie-maja-wplywu-na-wyroznienie