Liczę, że pani prezydent się stawi. Jeśli nie ma nic do ukrycia, to przed komisją przedstawi swoje stanowisko do prowadzonej reprywatyzacji pod jej nadzorem. Jeśli jednak zdecyduje się nie stawić, to takie zachowanie będzie podlegało analizie zarówno ustawy, jak i – być może – przepisów Kodeksu karnego
— powiedział w rozmowie z „wPolityce.pl” Sebastian Kaleta, prawnik, członek komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy pierwsze decyzje komisji weryfikacyjnej! HGW stroną w pierwszych rozprawach. Jaki: ”Pani prezydent boi się komisji”
wPolityce.pl: Zakończyło się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji. Jakie wnioski nasuwają się po tym posiedzeniu?
Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej: Mam wrażenie, że większości osób obecnych na posiedzeniu zależało przede wszystkim, żeby jak najszybciej rozpocząć działania w sprawach, które już – po uzyskaniu pierwszej dokumentacji przez komisję – wskazują na kompetencje komisji do zweryfikowania decyzji zwrotowych. Przy 7 sprawach komisja podjęła decyzję, że wszczyna postępowania. Pierwsze rozprawy mają się odbyć za dwa tygodnie. Jestem zadowolony z przebiegu obrad, ponieważ w niedługim czasie będziemy widzieli pierwsze owoce pracy komisji.
Co z kwestią Hanny Gronkiewicz-Waltz?
Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana do osobistego stawiennictwa w charakterze strony na pierwszej rozprawie dotyczącej nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10, z uwagi na fakt, iż pełni funkcję prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i pełniła tę funkcję w czasie wydawania decyzji.
Jest jednak możliwość, że pani Gronkiewicz-Waltz nie stawi się przed komisją…
Liczę, że pani prezydent się stawi. Jeśli nie ma nic do ukrycia, to przed komisją przedstawi swoje stanowisko do prowadzonej reprywatyzacji pod jej nadzorem. Jeśli jednak zdecyduje się nie stawić, to takie zachowanie będzie podlegało analizie zarówno ustawy, jak i – być może – przepisów Kodeksu karnego.
Jakie są plany na następne posiedzenia komisji weryfikacyjnej?
Przede wszystkim jest to podjęcie postępowań w siedmiu konkretnych adresach: Sienna 29, Złota 19, Noakowskiego 16, Złota 17, Zielna 7. Tymi adresami zajmie się komisja i w pierwszej kolejności te konkretne decyzje będą weryfikowane. Na kolejnych posiedzeniach komisja będzie zapewne rozpatrywała możliwość podjęcia działań w innych sprawach po uzyskaniu niezbędnej dokumentacji, jak choćby w sprawie Chmielnej 70 czy Nabielaka 9.
Co z głosami, które krytykowały prace komisji, zanim one tak naprawdę się zaczęły, i tymi mówiącymi, że komisja jest niekonstytucyjna?
W mojej opinii te głosy milkną, ponieważ nie posiadają w sobie żadnej merytorycznej treści. Można powiedzieć, że to tylko hasło podnoszone po to, by dezawuować pracę komisji. Każdym działaniem będziemy pokazywać, że komisja została powołana po to, by naprawić skutki dzikiej reprywatyzacji, by nieruchomości, które trafiły w niepowołane ręce zostały zwrócone do majątku publicznego. Dlatego też te głosy cichną, ponieważ osoby, które je podnoszą widzą zdecydowane działania komisji, jak również ich jakość.
Rozmawiała Weronika Tomaszewska
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/344021-5-pytan-do-sebastiana-kalety-kazdym-dzialaniem-bedziemy-pokazywac-ze-komisja-zostala-powolana-po-to-by-naprawic-skutki-dzikiej-reprywatyzacji