Dr Andrzej Zielonacki został zgłoszony przez PiS i był jedynym kandydatem do zastąpienia Stanisława Biernata, którego kadencja upływa 26 czerwca.
Za wyborem zgłoszonego przez klub PiS Zielonackiego opowiedziało się 227 posłów, 175 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.
Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.
Andrzej Zielonacki (rocznik 1954 r.) to doktor prawa, który od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką.
Poglądy mam konserwatywne
—mówił kilka dni temu w sejmowej komisji sprawiedliwości.
Moje sympatie polityczne są określone
—przyznawał.
Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła
—oświadczył.
Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii
—powiedział deklarując, że tak samo będzie czynił jako sędzia TK.
Obecnie w 15-osobowym TK jest - poza Biernatem, urlopowanym do końca jego kadencji - sześcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Leon Kieres (koniec jego kadencji przypada w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (koniec kadencji w 2020 r.), Stanisław Rymar (koniec kadencji w 2019 r.), Piotr Tuleja (koniec kadencji w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (koniec kadencji w 2019 r.) i Marek Zubik (koniec kadencji w 2019 r.). W TK jest też ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm - jako kandydaci PiS. Są to Julia Przyłębska (prezes TK), Piotr Pszczółkowski, Mariusz Muszyński, Lech Morawski, Henryk Cioch, Zbigniew Jędrzejewski, Michał Warciński i Grzegorz Jędrejek.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/343491-andrzej-zielonacki-wybrany-przez-sejm-na-sedziego-trybunalu-konstytucyjnego-zastapi-stanislawa-biernata