Portal wPolityce.pl dotarł do pierwszego „zaginionego” stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa z 26 maja 2017, które nie zostało przez KRS przedstawione na stronie internetowej rady i w innych publikatorach. Stanowisko miało być też „niezwłocznie” przekazane do Trybunału Konstytucyjnego. KRS schowała jednak swoje pierwsze stanowisko do głębokiej szuflady, by 6 czerwca wydać inne, które wprawdzie powtarza niektóre zapisy z 26 maja, ale pomija istotną część uzasadnienia, w tym najważniejsze, które wskazuje, że kadencyjność członków KRS nie jet dogmatem i można ją zakończyć przed jej ustawowym wygaśnięciem.
Czego bało się szefostwo Krajowej Rady Sądownictwa? Okazuje się, że popłoch wzbudziło następujące zdanie:
(…) z perspektywy konstytucji dopuszczalne są różne warianty określania kadencji KRS (…).
– czytamy w stanowisku z 26 maja 2017 roku.
Zdanie to oznacza, że cała narracja KRS o tym, że zakończenie kadencji członków KRS jest niekonstytucyjne, traci rację bytu! A sprawa kadencyjności jest kością niezgody w sporze o zmiany w KRS proponowane przez resort sprawiedliwości.
**Cała sytuacja pokazuje wprost, że KRS nie zajmuje się sprawami sądownictwa, tylko walką polityczną. Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła 26 maja stanowisko prawie jednogłośnie, bo na 16 obecnych 15 osób było za tym nim, a następnie 6 czerwca przyjęła stanowisko dokładnie w tej samej sprawie, gdzie skreśliła kluczowy fragment. To wyraźnie pokazuje polityczne nastawienie KRS do całej reformy.
– mówił w dzisiejszej rozmowie z portalem wPolityce.pl Michał Woś, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Z kolei Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości mówił dziś w mediach, że że interes państwa może w wyjątkowym przypadku przesądzić o wygaszeniu kadencji członków Krajowej Rady Sądowniczej.
Wie pan, kiedy byśmy wprowadzili nowe rozwiązania, gdyby nie było skrócenia kadencji? Po marcu 2020 roku. Jeżeli dajemy pewną propozycję, to mamy ją wdrażać kilka lat? Mam dostęp także do ekspertyz, również profesorów, z których wynika jednoznacznie, że interes publiczny, interes państwa może w wyjątkowym przypadku przesądzić o tym, że taka kadencja członków KRS może być wygaszona.
– komentował Wójcik w TVN24.
CZYTAJ TAKŻE:Minister Wójcik: Wygaszanie kadencji członków KRS? „Interes państwa może w wyjątkowym przypadku o tym przesądzić”
Sprawa ukrywania własnej opinii przez KRS jest całkowita kompromitacją tej instytucji, która dla partykularnych interesów i politycznej wojny z rządem PiS dopuścić się może każdej manipulacji.
Wojciech Biedroń
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/343432-tylko-u-nas-mamy-zaginione-stanowisko-krs-w-sprawie-okreslania-kadencji-swoich-czlonkow-zobacz-dokument