Za trzy tygodnie kończy się kadencja wiceprezesa TK Stanisława Biernata, a jeszcze w tym tygodniu Sejm ma wybrać nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Klub PiS jako kandydata zgłosił adwokata Andrzeja Zielonackiego. Głosowanie zaplanowano na piątek.
Zanim kandydatura Andrzeja Zielonackiego zostanie przedstawiona prezydentowi Andrzejowi Dudzie, czeka nas zapewne histeria posłów opozycji, którzy zasiadają w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Komisja ma bowiem zaopiniować kandydaturę Zielonackiego.
Wybór Zielonackiego da sędziom wybranym w obecnej kadencji większość w składzie Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK po zakończeniu kadencji przez sędziego Biernata w ciągu miesiąca Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK powinno przedstawić prezydentowi kandydatów na nowego wiceprezesa Trybunału. Spośród przedstawionych kandydatów prezydent powoła nowego wiceprezesa TK.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:NASZ NEWS. Kulisy ekspresowego wypłacenia gigantycznej odprawy i ekwiwalentu urlopowego dla Rzeplińskiego. Czy w TK działał układ?
Kim jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości? Mec. Andrzej Zielonacki (ur. 1954 r.), którego kandydaturę PiS zgłosił w końcu maja, jest poznańskim adwokatem. W 1976 r. ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Prawnych PAN, zaś w 1981 r. obronił doktorat pt. „Zawarcie małżeństwa”. Jednocześnie w 1982 r. uzyskał na poznańskim uniwersytecie dyplom magistra filologii fińskiej. W latach 1981-83 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu zakończoną egzaminem sędziowskim. W tym samym roku zdał egzamin radcowski i poza pracą w INP PAN wykonywał do 1991 r. zawód radcy prawnego. W 1989 r. uzyskał wpis na listę adwokatów i od 1992 r. prowadzi kancelarię adwokacką.
**Odbył liczne staże i stypendia zagraniczne, m.in. we Francji, w Finlandii, na Węgrzech. Dorobek naukowy poza wydaną monografią, artykułami, glosami, obejmuje m.in. współautorstwo komentarza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. (…) Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż mec. Zielonacki jest dobrym kandydatem na sędziego TK.
– wskazano w uzasadnieniu kandydatury klubu PiS.
Sędzia Biernat przebywa do końca swojej kadencji na urlopie, którego wykorzystanie zaleciła mu prezes TK Julia Przyłębska. 10 stycznia zespół prasy i informacji TK podał, że Biernat „został skierowany do wykorzystania części zaległego urlopu w okresie od 9 stycznia do 31 marca 2017 r.”.
Portal wPolityce.pl wielokrotnie opisywał wściekłe reakcje Stanisława Biernata na decyzję obecnej prezes TK Julii Przyłębskiej i przymusowym skierowaniu go na urlop. Ostatnio okazało się też, że Trybunał Konstytucyjny wydawał spore kwoty na opinie i analizy prawne, które stawały się później częścią orzeczeń wydawanych przez prof. Biernata.
Obecnie w 15-osobowym TK jest - poza Biernatem - sześcioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).
WB, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/342926-w-piatek-koniec-wojny-w-tk-prof-biernata-zastapi-mec-zielonacki-kandydat-na-sedziego-z-ramienia-pis