Jeśli tylko będzie zainteresowanie PO, Nowoczesnej, PSL i pozostałych ugrupowań, to pan prezydent jest gotowy na debatę konstytucyjną z tymi partiami. Najważniejsze w sprawie zmiany konstytucji będą spotkania prezydenta i jego przedstawicieli, w tym mnie, jako pełnomocnika, z Polakami w całej Polsce i obejmować będą one maksymalnie szerokie kręgi i grupy społeczne. Konstytucja jest w wielu elementach niejasna i wymaga zmiany
— podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister Paweł Mucha.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marszałek Senatu spotka się z prezydentem Dudą ws. referendum. Karczewski: Umówiłem się na spotkanie w tym tygodniu
Dodał, że do debaty zgłaszają się organizacje pozarządowe, samorządy oraz ugrupowania polityczne. Chęć rozmów z prezydentem wyraził już klub Kukiz‘15 oraz PiS. Prezydent Andrzej Duda do konsultacji zaprasza wszystkich.
Na pytanie, czy w referendum konstytucyjnym znajdzie się pytanie o to, czy Polska powinna pozostać w UE odpowiedział, że nie sądzi, żeby takie pytanie było konieczne, ponieważ Polacy zdecydowanie popierają nasze członkostwo w UE.
Dodał, że nikt z rządzących nie chce wyprowadzać Polski z UE, a prezydent Duda chce silnej Polski w silnej Europie, a plan ten jest konsekwentnie realizowany. Minister mówił również, jak ma wyglądać debata przed referendum. Ma to być dialog prowadzony ze społeczeństwem. Co do wyglądu referendum, to po szerokich konsultacjach ma powstać lista pytań referendalnych, na których odpowiedzi będą determinować zmianę obowiązującej albo przygotowanie nowej ustawy zasadniczej. Dodał, że spotkania i debaty odbędą się na terenie całej Polski w ciągu tego i przyszłego roku.
Pytany o referendum edukacyjne podkreślił, że ten pomysł powinno się zgłosić kiedy był na to czas. Teraz reforma jest już realizowana.
Mucha mówił również o ewentualnym pytaniu o przyjmowaniu uchodźców. Podkreślił, że można rozważyć referendum w tej sprawie, ale niekoniecznie jest to materia konstytucyjna. Z kolei wśród pytań referendalnych mogłoby znaleźć się pytanie o przyjęcie wspólnej waluty.
Nie wyobrażamy sobie, żeby politycy byli przeciw zmianie konstytucji, w sytuacji kiedy większość Polaków w referendum opowie się za jej zmianą w danym kierunku. To Polacy zdecydują o nowej konstytucji
— podkreślił minister Paweł Mucha.
Z kolei w „Poranku Wnet” odniósł się do sprawy ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i orzeczenia w tej sprawie wydanego przez Sąd Najwyższy”.
Prezydencki akt łaski, o którym mówi art. 139 konstytucji, nie podlega żadnej kontroli, w tym kontroli sądowej. Przepis ten jest jednoznaczny językowo i nie stawia wymogu, aby osoba, która ma być ułaskawiana była skazana prawomocnie. Jeśli chodzi o dopuszczalność ułaskawienia w formie tzw. abolicji indywidualnej, już od dawna wielu uznanych prawników, zarówno zajmujących się procesem karnym, jak i konstytucjonalistów, ją dopuszczało, jako zgodną z konstytucją
— powiedział w „Poranku Wnet” minister Paweł Mucha.
Uchwała jest, zdaniem Kancelarii Prezydenta, niedopuszczalną ingerencją Sądu Najwyższego w kwestie ustrojowe pod pozorem nadzoru judykacyjnego i pod pozorem rozstrzygania zagadnienia prawnego w drodze uchwały.
Uchwały Sądu Najwyższego nie mają być odważne czy nieodważne, ale zgodne z prawem
— podkreślił.
Dodał, że w sprawie Mariusza Kamińskiego ważne jest uzasadnienie moralne.
W sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, według prezydenta, szczególnie ważne jest uzasadnienie moralne. Skazanie Mariusza Kamińskiego i pozostałych osób oskarżonych razem z nim oznaczałoby, że sprawcy przestępstw są bezkarni, a do odpowiedzialności pociągani są ci, którzy walczą z przestępczością
— podkreślił minister.
Zdaniem Pawła Muchy nie powinno budzić wątpliwości prawo przedstawicieli kancelarii prezydenta do wypowiadania się na temat uchwały Sądu Najwyższego, zwłaszcza gdy są nietrafne.
Nauka prawa zna coś takiego jak glosy krytyczne do orzeczeń sądowych.
— przypomniał Paweł Mucha.
wkt/wnet.fm/Rzeczpospolita
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/342850-pawel-mucha-prezydent-zaprasza-wszystkich-do-debat-konstytucyjnych-nie-wyobrazam-sobie-zeby-politycy-byli-przeciwni-zmianie-konstytucji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.