To nie była odmowa dialogu tylko reakcja na obraźliwe słowa, które zniechęcały do dialogu
— tak były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan komentował w sytuację i zachowania uczestników sobotniego Kongresu Prawników Polskich.
Na Kongresie Prawników Polskich podczas odczytywania listu prezydenta Andrzeja Dudy rozległo się buczenie i skandowanie „Konstytucja!”, a w czasie wystąpienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła część uczestników opuściła salę.
Pamiętajmy o tym, że nie zawsze można panować nad emocjami w sytuacji, gdy dochodzi do tego rodzaju słów, do jakich doszło. Sędziowie byli obrażani. To nie była odmowa dialogu, tylko reakcja na obraźliwe słowa, które zniechęcały do dialogu.
To była być może nawet postawa, która wskazywała: my chcemy rozmawiać, ale nie w ten sposób
— komentował prof. Safjan. Propozycja resortu „nie przynosi jakościowej zmiany” Podczas kongresu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawił poprawkę, jaką resort zamierza zgłosić do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zgodnie z projektem, kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze.
Uważam, że ta propozycja - o ile ją dobrze zrozumiałem - nie przynosi żadnej jakościowej zmiany. Dlatego, że pamiętajmy, że ostatecznie ten projekt co do swojej istoty nie zmienia kształtu. Cały czas decyzja (o powoływaniu członków KRS - red.) pozostaje w ręku ciała politycznego
— stwierdził profesor Marek Safjan. Szanse na dialog Pytany o szanse na nawiązanie dialogu między środowiskiem sędziowskim a ministerstwem sprawiedliwości, gość TVN24 ocenił, że „szanse na dialog zawsze muszą istnieć”.
Musimy do końca wierzyć, że dialog jest zawsze możliwy. Potrzeba woli z obu stron
— podkreślił. Zaznaczył jednak, że w sytuacji, kiedy „sędziowie są oskarżani o brak uczciwego, rzetelnego postępowania, są oskarżani o najgorszą patologię”, wtedy nadzieje na dialog „z całą pewnością maleją”.
Występowanie z propozycją dialogu, która opiera się na oskarżaniu sędziów o brak uczciwości, o załatwianie korporacyjnych interesów i myślenie wyłącznie o własnych sprawach, a nie o załatwianiu spraw obywateli, nie jest to zaproszenie skuteczne, które mogłoby wywoływać nadzieję na to, że w drodze tego rodzaju rozmów będzie dialog nawiązany
—ocenił prof. Safjan.
ansa/TVN24
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/340743-coz-za-figury-retoryczne-marek-safjan-buczenie-to-byla-postawa-ktora-wskazywala-my-chcemy-rozmawiac-ale-nie-w-ten-sposob