Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć
-– zgodzili się prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome, którzy spotkali się w poniedziałek w Addis Abebie.
Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą od niedzieli przebywa z wizytą w Etiopii, w poniedziałek spotkał się z przywódcą tego kraju.
Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Addis Abebie. Potem prezydenci Polski i Etiopii rozmawiali „w cztery oczy”, a następnie odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem szefów obu państw.
Po rozmowach prezydenci spotkali się z mediami. Mulatu Teshome wyraził nadzieję, że wizyta polskiego gościa otworzy nowy rozdział w relacjach między obu krajami oraz zintensyfikuje wymianę handlową i inwestycyjną między nimi. Zaznaczył, że obecnie wartość wymiany handlowej między Polską a Etiopią to 35-36 mln dolarów, co - jak ocenił - jest znacznie poniżej potencjału tkwiącego w tych kontaktach i poniżej oczekiwań obu społeczeństw.
Prezydent Andrzej Duda zgodził się z tą opinią. Jak mówił, Polska jest jednym z większych rynków w Europie, a Etiopia - w Afryce. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między naszymi krajami będzie docelowo liczona nie w dziesiątkach, lecz setkach milionów dolarów.
Nie chodzi tylko o wymianę towarową, ale też inwestycyjną. Chciałbym, aby polskie firmy zainwestowały w Etiopii - zainwestowały w sensie dosłownym, ale też zainwestowały w Etiopczyków. Chciałbym, aby polskie towary pojawiły się w etiopskich sklepach, ale by były produkowane w Etiopii
-– mówił Prezydent RP. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by polskie produkty rolne były przetwarzane w Etiopii.
Chciałbym, aby polski biznes i polskie państwo przyczyniły się do rozwoju Etiopii, jednocześnie zarabiając na tym. Mam nadzieję, że polskie marki staną się rozpoznawalne w Etiopii
-– podkreślił polski prezydent.
Andrzej Duda poinformował, że zachęcał prezydenta Teshome do otwarcia ambasady Etiopii w Warszawie.
Pan prezydent przyjął to zaproszenie do Warszawy i mówił, że rozwój relacji gospodarczych na pewno będzie motorem do tego, by taką ambasadę otworzyć
-– wyjaśnił Andrzej Duda. Wyraził też nadzieję, że powstanie bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Addis Abebą.
Prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Etiopii za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
Podziękowałem też za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji bezpieczeństwa w Afryce. Dla Polski jako kandydata do Rady Bezpieczeństwa ta wiedza jest bardzo ważna
-– mówił polski prezydent.
Zaznaczył, że Etiopia jest obecnie niestałym członkiem RB ONZ i będzie nim jeszcze przez rok, więc jeśli Polska uzyska takie członkostwo, to przez jeden rok – 2018 – nasze kraje zasiadałyby w tym gronie wspólnie.
Obaj prezydenci wzięli też udział w zamknięciu konferencji „Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy”. A po południu odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Etiopii Hailemariama Desalegna.
W środę polski prezydent wystąpi na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie, gdzie będzie zabiegał o poparcie krajów Afryki dla kandydatury naszego kraju do RB ONZ
Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli trzydniową wizytę w Etiopii w niedzielę.
Pierwszym punktem programu było odwiedzenie montowni traktorów Ursus w Adamie.
Prezydent zaznaczył, że realizacja kontraktów Ursusa z Etiopczykami jest możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu zawartemu w 2013 roku między Polską a Etiopią, które - zaznaczył - spowodowało, że „uruchomione zostały (przez Polskę) specjalne linie kredytowe po to, żeby zadania produkcyjne i kooperacyjne pomiędzy Polską a Etiopią (…) mogły być realizowane”.
„To się wpisuje w ustanowiony przez polski rząd program dla polskiego biznesu GoAfrica. Chciałbym, żeby w ramach tego programu jak najwięcej polskich przedsiębiorców, polskich firm, zainteresowało się rynkiem afrykańskim, ponieważ są to olbrzymie państwa o wielkim potencjale”
— powiedział prezydent.
Prezydent zaznaczył, że Ursus nie jest jedyną polską firmą, która obecnie „prężnie działa na rynku etiopskim”.
„Są ze mną też przedstawiciele firmy Asseco, która realizuje tutaj z etiopską agencją rządową ogromny kontrakt na modernizację informatyczną etiopskiej energetyki”
— powiedział.
Wyraził satysfakcję, że duże polskie firmy z powodzeniem prowadzą działalność i rozwijają się na afrykańskim rynku, „eksportują tutaj polską myśl techniczną, polską markę i budują dobry wizerunek Rzeczypospolitej w tej części świata”.
Duda zaznaczył, że aspekt gospodarczy jego wizyty w Etiopii jest najważniejszy i tego będą dotyczyły przede wszystkim jego rozmowy z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, a także premierem Hailemariamem Desalegnem, które odbędą się w poniedziałek. Jak dodał, wraz z etiopskim prezydentem wezmą też udział w zamknięciu konferencji „Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy”.
Prezydent zaznaczył, że w środę będzie miał z kolei „zaszczyt i przyjemność” spotkać się z przedstawicielami Unii Afrykańskiej i rozmawiać m.in. na temat poparcia krajów Afryki dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Jak mówił, z tego punktu widzenia Addis Abeba jest miastem niezwykle ważnym, bo jako siedziba UA jest odpowiednikiem europejskiej Brukseli.
Prezes Ursusa Karol Zarajczyk mówił polskim dziennikarzom, że w montowni w Adamie zaplanowano montaż rocznie 500 ciągników. Jak powiedział, kontrakt tam realizowany został zawarty w 2013 roku, a prace ruszyły rok później.
„Pierwszy kontrakt opiewał na pierwotnie na 1 500 sztuk. W tym roku kończymy pierwszy etap realizacji tego kontraktu. Liczymy, że wkrótce - też dzięki wizycie prezydenta - uda się podpisać kolejny”
— powiedział Zarajczyk.
Podkreślił, że wizyty prezydenta bardzo pomagają w prowadzeniu biznesu, ponieważ kraje, w których Ursus prowadzi działalność - poza Etiopią są to Tanzania i Zambia - mają ustrój prezydencki, „gdzie prezydent decyduje o kształcie polityki gospodarczej”.
„Każda wizyta głowy państwa, tak jak wizyta prezydenta Andrzeja Dudy tutaj w Etiopii, napędza kontakty gospodarcze pomiędzy nami, przedsiębiorcami z Polski a firmami lokalnymi”
— podkreślił.
Jak dodał, m.in. niedawna wizyta w Polsce prezydenta Senegalu na zaproszenie prezydenta Dudy „była bardzo wyraźnym sygnałem” dla biznesu.
„Rozpoczęliśmy bardzo intensywne rozmowy, na bardzo wysokim szczeblu właśnie po tej wizycie”
— zaznaczył.
W niedzielę para prezydencka odwiedziła też szkołę prowadzoną przez polskie misjonarki w Alemtenie współfinansowaną w ramach polskiej pomocy rozwojowej.
ansa/PAP/prezydent.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/338794-andrzej-duda-na-czarnym-ladzie-chcialbym-aby-polskie-firmy-zainwestowaly-w-etiopii-prezydent-z-malzonka-odwiedzili-addis-abebe-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.