Wyjazd „grupy studyjnej” polskich sędziów do Brukseli zaowocował nowymi donosami na polski rząd i reformę sadownictwa. Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) opublikowała dziś na swoich stronach kolejną połajankę dotyczącą zmian w ustawie o KRS. Co najbardziej paradne, ENCJ uważa, że polscy sędziowie są zastraszani i atakowani w mediach. Delegacja polskich sędziów miała się także spotkać ze swoim wielkim „przyjacielem”, czyli I Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Szczegółowo wyselekcjonowani przez Krajową Radę Sądownictwa oraz stowarzyszenie „Iustitia” (jej przedstawiciele porównali niegdyś prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera), sędziowie, bawili w Brukseli w dniach 24 - 26 kwietnia. Oficjalnym celem wizyty było „poznanie sposobu funkcjonowania instytucji europejskich, dyskusja na temat wspólnych wartości oraz ich urzeczywistniania w państwach członkowskich”. W trakcie wizyty zaplanowano spotkania m.in. z Pierwszym Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, sędziami Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu oraz sędziami z innych państw członkowskich, działającymi w ramach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
Właśnie ta ostatnia instytucja wydała dzisiaj kuriozalne oświadczenie, z którego wynika, że europejskie rady sądownictwa są zaniepokojone zmianami w systemie polskiego wymiaru sprawiedliwości, które przygotowało Prawo i Sprawiedliwość.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:NASZ NEWS. Kasta nie odpuszcza! Sędzia Małgorzata Gersdorf donosi Timmermansowi na zmiany w polskim sądownictwie
W opinii sporządzonej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w odniesieniu do projektu legislacyjnego, który miałby wpływ zarówno na skład i funkcjonowanie KRS, Rada ENCJ uznała, że projekt przepisów może szkodzić niezawisłości sądownictwa w Polsce. (…) Ponadto pojawiają się doniesienia o atakach na sędziów w (polskich – red.) mediach oraz próby zastraszania sędziów.
– czytamy w histerycznym oświadczeniu ENCJ.
Zarząd ENCJ jest głęboko zaniepokojony wydarzeniami, które mają miejsce w Polsce. Rada pragnie podkreślić, że podstawą dla utrzymania i poprawy wzajemnego zaufania pomiędzy organami sądowymi w UE jako podstawą wzajemnego uznawania jest niezależność, jakość i skuteczność systemów sądowych oraz poszanowanie zasady państwa prawa.
– głosi oświadczenie ENCJ.
Z zapowiedzi stowarzyszenia „Iustitia” oraz na stronach Komisji Europejskiej wynika, ze sędziowie, w trakcie swojej wizyty w Brukseli, mieli tez spotkać się z Fransem Timmermansem. W tym przypadku także mogli liczyć na „pełne zrozumienie”. Wiceprzewodniczący KE wielokrotnie wtrącał się w polską reformę sądownictwa, za każdym razem, stojąc po stronie kasty sędziowskiej.
W marcu portal wPolityce.pl ujawnił, że J, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, spotkała się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem i innymi przedstawicielami europejskich środowisk sędziowskich, gdzie krytycznie omawiano stan praworządności w Polsce. Tym razem „wycieczka” sędziów z Polski mogła liczyć na wyjątkowo ciepłe przyjęcie kolegów z innych państw unijnych. Posłowie opozycji to za mało, by skutecznie walczyć o swoje przywileje i szczególną, niczym nieuzasadnioną, pozycję. Zagraniczni „przyjaciele” to dobrzy sojusznicy sędziów z KRS i stowarzyszenia „Iustitia”.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/337320-nasz-news-sedziowie-pojechali-do-brukseli-by-doniesc-na-polske-timmermansowi-i-kolegom-z-europejskiej-sieci-rad-sadownictwa