PKW, KBW oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE omówiły Raport Misji Oceny Wyborów. Zgadzają się, że konieczne jest umocnienie zasady tajności głosowania w wyborach organizowanych w Polsce
— napisała Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie przesłanym PAP we wtorek.
PKW, KBW i OSCE/ODIHR opowiadają się również za powszechną możliwością głosowania korespondencyjnego i wzmocnieniem mechanizmów sprzyjających jawności źródeł finansowania partii politycznych.
Jak poinformowano w komunikacie, przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego oraz Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE przedyskutowali we wtorek rekomendacje z Raportu Misji Oceny Wyborów OSCE/ODIHR, odnoszącego się do wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2015 r. w Polsce.
PKW odkreśliła, że w dokumencie sformułowano 16 zaleceń dotyczących trybu przeprowadzenia wyborów, jawności finansowania partii politycznych oraz sprawowanej przez PKW kontroli zgodności tego finansowania z prawem. W dokumencie - jak zaznaczyła komisja - jest także mowa o funkcjonowaniu mediów w trakcie kampanii wyborczej oraz odpowiedzialności karnej za zniesławienie i publiczne znieważenie.
Państwowa Komisja Wyborcza oraz Krajowe Biuro Wyborcze odniosły się do tych rekomendacji, które dotyczą prawa wyborczego.
„PKW i KBW zgodziły się między innymi z autorami raportu co do umocnienia zasady tajności głosowania w wyborach. Opowiedziały się także za możliwością ograniczenia głosowania przez pełnomocnika wobec wprowadzenia powszechnej możliwości głosowania korespondencyjnego i za wzmocnieniem mechanizmów, sprzyjających jawności źródeł finansowania partii politycznych”
— podkreślono w komunikacie.
PKW za niewłaściwe natomiast uznała propozycje umożliwiające swobodną ocenę ważności głosu przez obwodową komisje wyborczą oraz ponowne wydawanie karty do głosowania wyborcom, którzy omyłkowo źle ją wypełnili. Zdaniem PKW i KBW takie rozwiązania mogłyby prowadzić do oskarżeń o nadużycia.
PKW i KBW nie zajęły stanowiska wobec podnoszonych w raporcie OSCE/ODIHR kwestii dotyczących prawa karnego czy medialnego, ponieważ nie są one przedmiotem działania organów wyborczych.
„Polscy rozmówcy zwrócili uwagę że większość zmian, postulowanych przez misję OSCE/ODIHR wymaga nowelizacji ustaw - przede wszystkim Kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych. Sprawy te są zatem w gestii ustawodawcy, nie zaś Państwowej Komisji Wyborczej”
— dodano w komunikacie.
PKW podkreśliło również, że zarówno polskie organy wyborcze jak i OSCE/ODIHR są zadowolone z dotychczasowych kontaktów, które zamierzają podtrzymywać. Przedstawiciele OSCE/ODIHR zostali także zapoznani z pracami Państwowej Komisji Wyborczej nad nowymi wzorami kart do głosowania.
W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie PKW, udział wzięli Zastępca Przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz, Sekretarz PKW i Szef KBW Beata Tokaj oraz Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w KBW Krzysztof Lorentz. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie reprezentowali Tatyana Hilscher Bogussevich, Steven Martin oraz Ulvi Akhundlu.
ansa/PAP
-
Nie zapomnij kupić nowego numeru największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 27 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/333382-pkw-konieczne-jest-umocnienie-zasady-tajnosci-glosowania-w-wyborach