Sytuacji prasy w Polsce poświęcone jest czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu. To kolejne takie spotkanie - po burzliwej środowej dyskusji.
13:25. Wiesław Podkański (Izba Wydawców Prasy, prezes honorowy Axel Springer) mówi o szczegółowych rozwiązaniach związanych z środkami z reklam przeznaczonymi dla Facebooka i Google’a.
13:20. Lewandowski deklaruje, że pomysły MKiDN na dekoncentrację kapitału w mediach służą tylko temu, by na rynku pojawił się większy pluralizm.
13:15. Wiceminister Lewandowski przekonuje, że sprawy reklam pozostają w kompetencji GIODO.
Mam poczucie, że jeśli politycy finansują media, to jest pewien wpływ polityczny na prasę. Dlatego jestem przeciwny dofinansowaniu tytułów prasowych z budżetu państwa - jak we Francji. Jeśli chodzi o kupowanie prasy - wraz ze wzrostem zamożności wzrastają wydatki na dobra luksusowe. (…) Ludzie po prostu nie mają pieniędzy, by iść do teatru czy opery
— stwierdził.
13:05. Barbara Bubula (PiS) zwraca uwagę na bardzo niski poziom czytelnictwa w Polsce.
W jaki sposób możemy zachęcić naszych rodaków, by sięgali po prasę, która jest w stanie utrzymać dziennikarza śledczego, recenzenta teatralnego, itp.? Druga sprawa - to poważny problem z międzynarodowymi koncernami internetowymi. Znam dane sprzed dwóch lat z USA, gdzie wyszło na jaw, że wszystkie możliwe tytuły prasowe zbierają ileś tam z reklamy, ale 3/4 z tych kwot trafia do Facebooka, Google’a i generatorów treści
— oceniła.
13:00. Mieszkowski żartuje, pytając w czym polskie pieniądze są w mediach lepsze niż niemieckie.
Jestem zwolennikiem zapisania wolności słowa
— odparł.
12:55. Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej przyznaje, że obawia się dekoncentracji niemieckiego kapitału w mediach.
Mnie nie interesuje kapitał mediów, ale wolność słowa. Jeśli wolność słowa nie jest łamana, to o czym rozmawiamy? Ważniejsze są cele polityczne!
— powiedział.
12:50. Grzegorz Puda (PiS) sugeruje skontrolowanie i zbadanie segmentu reklam dla prasy samorządowej i lokalnej.
12:43. Dariusz Piontkowski z PiS zwraca uwagę na sytuację mediów lokalnych, na które jest wywierana duża presja ze strony władz samorządowych.
Czy ktoś ma pomysł, jak ułatwić zaistnienie tym lokalnym inicjatywom na rynku? Element drugi - dotyczący sytuacji na rynku prasy. Materiał MKiDN jest rzetelny, ale koncentruje się na mediach opisujących stronę społeczno-polityczną. Państwo nie zauważyli prasy kolorowej. Mamy do czynienia ze zmniejszającym się nakładem tygodników, a z drugiej strony jeśli spojrzymy na liczbę tytułów, to wcale nie jest tak źle
— ocenił.
Piontkowski mówi też, że dekoncentracja kapitału w mediach musi dotyczyć również mediów elektronicznych i Internetu.
Nie możemy mówić tylko o tytułach prasowych
— zaznaczył.
12:40. Elżbieta Kruk (PiS) apeluje, by nie łączyć dzisiejszego spotkania z wczorajszym posiedzeniem komisji. Śledzińśka-Katarasińska odpowiada, że to niemożliwe.
Jak można powiedzieć, że nie łączymy? Wczoraj i dziś rozmawiamy o sytuacji w mediach
— odparła posłanka PO.
12:30. Iwona Śledzińśka-Katarasińska (PO) zwraca uwagę, że dzisiejsze dane przedstawione przez MKiDN różnią się od postawy ministra Glińskiego na środowym posiedzeniu komisji.
Wczoraj była rozmowa o diabolicznym charakterze koncernu Ringier Axel Springer. Dziś dowiadujemy się, że rynek jest przebogaty, nie do końca opisany. (…) Mamy na rynku prasy problemy, ale dotyczące piractwa czy prasy samorządowej. To kwestia pewnej podległości samorządowym władzom…
— przyznała posłanka PO.
12:25. Podkański cytuje felieton red. Bogusława Chraboty, który na łamach „Rz” zwracał uwagę, że realnym problemem - wbrew koncentracji kapitału w mediach - stają się coraz większe wpływy mediów społecznościowych - kosztem tradycyjnych.
12:15. Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił na początku posiedzenia szerokie informacje dotyczące spadku nakładów prasy w Polsce oraz analizował dane dotyczące rynku.
W zakresie nadmiernej koncentracji kapitału, Lewandowski zwracał uwagę, że poszczególne segmenty rynku medialnego różnią się pod tym względem; w zależności od rodzaju prasy.
Wiceminister Lewandowski zwracał uwagę na obecność zagranicznych właścicieli zwłaszcza w segmencie prasy lokalnej (dzienników) - chodzi o grupę PolskaPresse wchodzącą w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau.
Wiesław Podkański, prezes honorowy Ringier Axel Springer Polska (obecnie prezes Izby Wydawców Prasy) przekonywał, że rynek prasy drukowanej na całym świecie znajduje się w trudnej sytuacji.
To sytuacja okresu przejściowego, która wynika z niezwykle dynamicznego rozwoju mediów elektronicznych i Internetu. W tym sensie z jednej strony wydawcy prasy drukowanej zmieniają swój model biznesowy, z drugiej potrzebne są nowe regulacje prawne. Prawo autorskie i prasowe zatrzymały się bowiem trochę na poziomie prasy tradycyjnej. Brakuje rozwiązań dotyczących tego, co się dzieje w Internecie
— mówił Podkański.
svl
Tygodnik „wSieci” ujawnia – niemieckie media w Polsce dostają instrukcje z zagranicy! To trzeba przeczytać!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/332646-sejm-komisja-kultury-o-sytuacji-mediow-w-polsce-mieszkowski-mnie-nie-interesuje-kapital-mediow-na-posiedzeniu-prezes-honorowy-axel-springer