Śledczy po raz kolejny włączają się do postępowania w sprawie zwrotu drogiej nieruchomości w Warszawie. W tym celu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu włączyła się w postępowanie administracyjne związane z reaktywowaną przedwojenną spółką, zainteresowaną reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Smolnej 17 w Warszawie.
Prokuratura podejmuje szereg działań, które mają zapobiegać bezprawnym próbom reprywatyzacji warszawskich nieruchomości, a także reaktywacji przedwojennych spółek.Według Prokuratury Krajowej, wrocławska prokuratura zgłosiła udział w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z 1958 r. o odmowie przyznania firmie Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy S.A. prawa własności czasowej do nieruchomości przy ul. Smolnej 17 (obecnie Smolna 15).
Ewentualne stwierdzenie nieważności tej decyzji otwierałoby drogę do zwrotu tej nieruchomości.
– informuje Prokuratura Krajowa.
CZYTAJ TAKŻE:Prokuratorzy walczą o nieruchomość w Warszawie. Chcą zablokowania reprywatyzacji gruntu przez prywatną spółkę
Wrocławska prokuratura złożyła wniosek o zawieszenie tej sprawy do prawomocnego zakończenia sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w Warszawie o wznowienie postępowania, a następnie oddalenie wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców Spółki Akcyjnej Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy.
Jak podaje PK, postępowania zmierzające do zwrotu działki przy ul. Smolnej 15 zostały poprzedzone reaktywacją przedwojennej spółki Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy S.A. Spółka ta była właścicielem hipotecznym nieruchomości ul. Smolnej 17, którą utraciła po wejściu w życie tzw. dekretu Bieruta z października 1945 r.
Według PK, w maju 2015 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców Spółki Akcyjnej Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy. To orzeczenie uprawomocniło się, ale 27 października 2015 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała skargę o wznowienie tego postępowania; uchylenia tej decyzji i oddalenia wniosku o taki wpis.
27 lutego br. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło wniosek prokuratora o zawieszenie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego z 1958 r. do prawomocnego zakończenia sprawy o oddalenie wniosku o wpis do KRS. Dodano, że przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się też postępowanie z powództwa Ministra Skarbu Państwa o stwierdzenie nieważności bądź uchylenie uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy reaktywowanej spółki Steinhagen i Saenger Fabryki Papieru i Celulozy ze stycznia 2015 r.
Na wskazanym Nadzwyczajnym Zgromadzeniu oddano głosy z akcji, które jako zniszczone w Powstaniu Warszawskim zostały umorzone w 1952 r. Nieprawomocnym wyrokiem z 28 grudnia 2016 r. wspomniane uchwały zostały uchylone.
– podkreśliła PK.
We wrześniu 2016 r. powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej - oraz w Prokuraturze Krajowej. W listopadzie w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym, mających duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Podawano wtedy, że do zadań nowych prokuratorów będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego.
PAP,WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/331243-prokuratorzy-walcza-o-kolejna-nieruchomosc-w-warszawie-chca-zablokowania-reprywatyzacji-gruntu-przez-prywatna-spolke