Intencją Zbigniewa Ziobry jest wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych w związku z wyborem sędziów
—powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki odnosząc się do skierowania przez szefa MS, prokuratora generalnego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzech sędziów TK.
W czwartek wieczorem na stronach TK pojawił się wniosek Prokuratora Generalnego, który wniósł do Trybunału o stwierdzenie niezgodności z dwoma przepisami konstytucji uchwały Sejmu z 26 listopada 2010 r. o wyborze tych sędziów. Chodzi o obecnych sędziów TK: Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika.
Ziobro napisał we wniosku m.in., że ich wybór, wbrew zasadom konstytucji, nie został dokonany indywidualnie, bo uchwała Sejmu wymieniała ich wszystkich trzech, a powinny być trzy oddzielne uchwały oraz trzy oddzielne głosowania, a nie jedno.
Jeden z zapisów, wskazanych jako podstawa wniosku, mówi, że „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Drugi stanowi: „TK składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny”.
Terlecki był pytany w piątek podczas konferencji w Sejmie, czy rozumie tę decyzję Ziobry.
To są kwestie konstytucyjne. Jeżeli tam jest problem, trzeba go rozstrzygnąć. W tej sprawie trzeba się zwracać do Prokuratora Generalnego
—powiedział wicemarszałek Sejmu.
Dziennikarzy dopytywali Terleckiego, czy popiera tę inicjatywę.
Popieram w tym sensie, że nie wyobrażam sobie, żeby pan minister nie miał racji
—odpowiedział.
Rozumiem intencje (…) To wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych w związku z tym wyborem
—dodał Terlecki.
Z kolei wicepremier i minister nauki - w przeszłości minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL - Jarosław Gowin pytany w piątek w radiowej Trójce o wniosek szefa MS do TK odpowiedział, że rozumie, iż „minister sprawiedliwości ma wątpliwość podwójną: po pierwsze czy dopuszczalne jest głosowanie blokowe - wtedy głosowano blokowo nad tymi trzema kandydaturami; a po drugie czy TK ma prawo wypowiadać się na temat procedury i sposobu wyboru własnych sędziów”.
Tutaj zdania są podzielone
—powiedział Gowin.
Nawet gdyby Trybunał (…) orzekł, że wybór tych sędziów był nieprawidłowy, to nie ma żadnego ryzyka, że wyroki Trybunału podejmowane z udziałem tych sędziów będą nieważne
—ocenił Gowin.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/323193-terlecki-o-dzialaniach-ziobry-ws-tk-intencja-jest-wyjasnienie-watpliwosci-konstytucyjnych-w-zwiazku-z-wyborem-sedziow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.