WRZESIEŃ
1 września - Prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło na Westerplatte wzięli udział obchodach 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie.
Prezydent mówiąc o obronie Westerplatte podkreślił: „To był czyn wielkiego bohaterstwa, to był czyn heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami mieli bronić się kilkanaście godzin, bronili się tydzień”.
2 września - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent ocenił podczas spotkania, że „nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, cieszącego się zaufaniem społecznym”.
3 września - Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości 36. rocznicy podpisania porozumień w Jastrzębiu. Deklarowała, że nigdy nie pozwoli, by polskie górnictwo zostało zniszczone. Zaznaczyła, że zmiany w górnictwie są konieczne, by mogło przetrwać. „Wy wiecie doskonale, że jeżeli tych zmian nie przeprowadzimy, to nie uratujemy polskiego górnictwa. Bo dzisiaj polskie górnictwo jest solą w oku również i wielu różnego rodzaju lobbies w Europie; trzeba o tym pamiętać” - mówiła do górników.
- W Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych: Polski Witold Waszczykowski i Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Waszczykowski stwierdził, że jeśli dojdzie do Brexitu prawa Polaków na Wyspach będą takie same, jak prawa Brytyjczyków na kontynencie europejskim.
5 września - Szefowie MSZ Witold Waszczykowski oraz SWiA Mariusz Błaszczak udali się do Londynu, by sprawdzić, czy brytyjskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wykonują swoją pracę. Dzień wcześniej w brytyjskim Harlow pobito Polaków, a kilka dni wcześniej w tym mieście na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel.
-
Sejm debatował nad wnioskiem PO o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Platforma argumentowała, że próbuje on kneblować usta opozycji; jak wskazano stał się on strażnikiem interesu monowładzy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sejm wniosek odrzucił.
-
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powołał 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która ma doradzać Senatowi w sprawach dot. Polaków za granicą. Wśród członków Rady znaleźli się przewodnicząca rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski oraz wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Szonert-Binienda.
6 września - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Duda mówił po spotkaniu, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego „leży Polsce na sercu”. Jak dodał Polska będzie zabiegała, aby konflikt izraelsko-palestyński się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji.
- Początek Forum Ekonomicznego w Krynicy; premier Beata Szydło spotkała się m.in. premierami Grupy Wyszehradzkiej i premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Spotkanie dotyczyło m.in. zbliżającego się szczytu państw UE w Bratysławie dotyczącego Brexitu.
Szydło poinformowała, że Grupa Wyszehradzka jest najlepiej rozwijającą się grupą państw UE. Podkreśliła, że UE musi zacząć reprezentować interesy Europejczyków, a nie elit. Dodała, że V4 chce wspierać Ukrainę m.in. w dziedzinie wiz i integracji europejskiej i chce prowadzić z nią wspólne projekty.
Podczas Forum nagrodą Człowieka Roku uhonorowano premiera Węgier Viktora Orbana. Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje tę nagrodę wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.
7 września - W Sejmie odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej, podczas którego ustalono m.in. harmonogram prac tej komisji.
11 września - Obradowała Rada Polityczna PiS, która zdecydowała, że wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński wejdą do Komitetu Politycznego partii. Zdecydowano, że wiceprezesami PiS zostali: premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz, minister w KPRM Adam Lipiński oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który został jednocześnie szefem Komitetu Wykonawczego PiS.
- Nowoczesna zaprezentowała swój nowy program polityczny przewidujący m.in. zwiększenie roli premiera przy mniejszej roli prezydenta, maksymalnie dwie kadencje posłów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także likwidację przywilejów różnych grup zawodowych i społecznych oraz niższe podatki.
12-13 września - W Warszawie kolejna wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej ramach prac nad projektem opinii na temat kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Była to trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej KW zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag. Podczas wrześniowej wizyty w Polsce delegacja Komisji spotkała się m.in. z przedstawicielami klubu PiS, a także PO i Nowoczesnej.
13 września - Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który odwiedzał unijne stolice w ramach konsultacji przed zbliżającym się nieformalnym szczytem UE w Bratysławie.
Tusk mówił, że potrzeba Europy stabilnej, silnej i możliwie zjednoczonej oraz, by Polska nie dołączyła do tych, którzy chcą dziś zachwiać europejskim statkiem. Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek wskazywał, że zmiany w UE są konieczne oraz, że piątkowy szczyt UE powinien być pierwszym impulsem na drodze do nich.
13-14 września - Szef MSZ Witold Waszczykowski z dwudniową wizytą na Ukrainę, gdzie spotkał się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem oraz prezydentem Petrem Poroszenką. Minister rozmawiał o wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy oraz możliwości współpracy w wymiarze regionalnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
14 września - Sejm zdecydował o nieprzyjmowaniu sprawozdania z działalności NIK w 2015 r., był to pierwszy taki przypadek.
- Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji w Polsce, w której ocenił, że „paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce”. W rezolucji europosłowie odnieśli się też o ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii „zdrowia reprodukcyjnego kobiet”.
Premier Beata Szydło oceniła, że Parlament Europejski dał się wciągnąć w grę polityczną Platformy Obywatelskiej, która ośmiesza i kompromituje PE.
15 września - Premier Beata Szydło zdecydowała o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa. Zaznaczyła, że decyzja ta jest związana z proces likwidacji jego resortu. Jak mówiła od nowego roku nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma być zorganizowany w inny sposób. Proces likwidacji MSP ma nadzorować szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.
- Pierwsze spotkanie z mediami podkomisji MON, powołanej w lutym przez ministra obrony Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Zastępca przewodniczącego podkomisji prof. Kazimierz Nowaczyk poinformował, że podkomisja odnalazła w materiałach źródłowych Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pełne zapisy polskiej czarnej skrzynki i rosyjskiej. „Z polskiej skrzynki wycięte zostały ok. 3 sekundy, z rosyjskiej ok. 5 sekund” - podkreślił. Dodał, że podkomisja analizuje odszyfrowane brakujące 5 sekund.
16 września - W Bratysławie odbyło się spotkanie przywódców 27 państw członkowskich UE. Po jego zakończeniu premier Beata Szydło mówiła, że wraca do kraju z satysfakcją, dlatego że udało się uzgodnić to, na czym zależało Polsce. „Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby proces reform rozpoczął się; żebyśmy nie zakończyli tego dzisiejszego spotkania tylko tym, że spotkamy się, porozmawiamy, ale będzie agenda polityczna, która w następnych miesiącach będzie realizowana przez UE. I tak się stało” - oświadczyła.
- Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska jest na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Jak mówił jest to „sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa” dla naszego kraju. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w czerwcu 2017 r.
17 września - Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także w szczycie ONZ dotyczącym migracji i uchodźców. Prezydent podczas kilkudniowej wizyty spotkał się z Polonią i kombatantami, polskimi przedsiębiorcami, z przedsiębiorcami, którzy są związani z Amerykańską Izbą Handlu oraz z przedstawicielami „wielkich amerykańskich firm, korporacji, które inwestują lub planują inwestować w naszym kraju”.
20 września - Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odwiedził Dolny Śląsk, spotkał się m.in. z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami. Wizyta była związana z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
21 września - W Sejmie powstało nowe koło Europejscy Demokraci, w którego skład weszło trzech posłów usuniętych z PO: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Do koła dołączył też Stefan Niesiołowski, który wystąpił z PO. Niesiołowski tłumacząc swoją decyzję mówił, że Platforma zamiast walczyć z PiS, zajmuje się czystkami wewnętrznymi.
22 września - Sąd Najwyższy oddalił skargi Nowoczesnej oraz Partii Razem i podtrzymał decyzje PKW o odrzuceniu sprawozdań finansowych tych partii z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. PKW w połowie lipca odrzuciła sprawozdanie tych partii z powodu „naruszania Kodeksu wyborczego” poprzez niezgodnie z przepisami przelanie pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego.
23 września - W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników. Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości, że w KOR działali ludzie o bardzo różnych poglądach, ale w tamtym momencie najistotniejsza była jedność ponad podziałami wobec sprawy polskiej, społecznej. Jak dodał powstanie KOR-u było „instytucjonalnym początkiem końca PRL”.
24 września - Ulicami Warszawy przeszła manifestacja KOD, protestując „przeciwko bezczelności i tupetowi rządu PiS”. Jej uczestnicy podkreślali, że biorą w niej udział, bo chcą żyć w kraju, w którym akceptuje się poglądy innych osób, a nie tylko tych, którzy wygrali wybory.
27 września - Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiaruim. Podczas spotkania poruszano kwestie możliwości rozwoju wzajemnej współpracy oraz wspieranie dużych inwestycji i wymiany handlowej.
28 września - Beata Szydło poinformowała o zmianach w rządzie. Odwołany został minister finansów Paweł Szałamacha; nowym szefem MF został wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który od tej chwili łączy oba te stanowiska. Szefowa rządu poinformowała o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z wicepremierem Morawieckim.
30 września - Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o statusie sędziów TK przygotowany przez posłów PiS. Zakładał przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
PAŹDZIERNIK
1 października - Pod hasłem „Żarty się skończyły!” odbył się przed Sejmem „Czarny protest” będący reakcją na odrzucenie pod koniec września przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz. W proteście wzięli udział przedstawiciele Inicjatywy Polskiej, Partii Razem, Nowoczesnej, PO, Zielonych, Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet i inicjatywy „Dziewuchy dziewuchom”.
2 października - W Gdańsku odbyła się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej z udziałem b. prezydenta Lecha Wałęsy. Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli Platforma wygra następne wybory zlikwiduje IPN, CBA, zapisze obowiązujący kompromis aborcyjny w konstytucji i przeprowadzi reformę 500+. Schetyna przeprosił wówczas za „styl uprawiania polityki” przez PO i za to że „mało słuchali ludzi”.
3 października - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w Warszawie z szefem MSZ Holandii Bertem Koendersem. Rozmowy dotyczyły przyszłości UE w kontekście Brexitu, a także reformy funkcjonowania Unii i unijna polityka sąsiedztwa. Ministrowie zainaugurowali też XXVII Konferencję Utrechcką, która stanowi obecnie forum wymiany poglądów pomiędzy Polską a Holandią w kwestiach europejskich.
4 października - Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe partii Nowoczesna i Partii Razem za 2015 r. Decyzja PKW może dla Nowoczesnej i Partii Razem oznaczać utratę rocznych subwencji przez trzy lata: w przypadku Nowoczesnej maksymalnie w sumie 18,6 mln zł; Partii Razem - 9,5 mln zł.
7 października - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską; rozmowy dotyczyły m.in. szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Łańcucie i Rzeszowie, który odbył się 14 i 15 października.
9 października - 15 października - Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przebywał z wizytą w Chinach. W Pekinie i Chengdu spotkał się m.in. z wicepremier ChRL Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki i technologii Wan Gangiem. Celem wizyty był rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i w dziedzinie technologii kosmicznych.
9-10 października - Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej przebywał z wizytą w Polsce, na zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią. Zadeklarowali, że będą pracować nad zbliżeniem w relacjach polsko-białoruskich.
14-15 października - Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci: Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader spotkali się w Łańcucie oraz Rzeszowie. W trakcie spotkania Andrzej Duda podkreślił, że Grupa Wyszehradzka musi być aktywnym i zdeterminowanym rzecznikiem europejskiej jedności.
17 października - 19 października - Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w Korei Południowej m.in. z premierem tego kraju Hwang Kio Ahnem. Minister rozmawiał o polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej; przelot jego delegacji zainaugurował bezpośrednie i regularne połączenie PLL LOT Warszawa-Seul.
18 października - Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odsunął od prowadzenia obrad wicemarszałka Bogdana Borusewicza. Miało to związek z decyzją Borusewicza, który na posiedzeniu Senatu na początku października zdecydował o przerwie w obradach do 20 października. Decyzja ta, jak zaznaczał wtedy Karczewski, nie była z nim konsultowana. Marszałek Senatu podkreślił, że decyzja Borusewicza sprawiła, że stracił do niego zaufanie.
20-21 października - Premier Beata Szydło uczestniczyła w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej, na której przywódcy państw UE podsumowali dotychczasową politykę migracyjną Unii i omówili relacje z Rosją.
20 października - Sejm przyjął wspólną polsko-ukraińską „Deklaracją pamięci i solidarności”. Przed głosowaniem odbyła się gorąca debata. Zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą; według przeciwników pomija ona kwestię rzezi wołyńskiej. W „Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy” mowa jest m.in. o potrzebie bezstronnych badań historycznych i potrzebie „powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach”.
21 października - W Sejmie został powołany zespół parlamentarny ds. katastrofy TU-154M w Smoleńsku; stworzyli go parlamentarzyści PiS. Na czele zespołu stanął poseł PiS Jacek Świat. Zespół ma też zająć się m.in. upamiętnieniem ofiar tragedii i bronieniem dobrego imienia ofiar.
21 października - Premier Beata Szydło na marginesie szczytu UE w Brukseli spotkała się z prezydentem Francji Francois Hollande’em. „Zgodziliśmy się, że trzeba uspokoić sytuację” - powiedziała po spotkaniu. Spotkanie Szydło i Hollande’a było związane z odwołaniem przez Francję polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych, które miały się odbyć 13 października. Hollande odłożył planowaną wizytę w związku z fiaskiem rozmów w sprawie śmigłowców Caracal, które zostały zakończone przez Ministerstwo Rozwoju na początku października.
23 października - Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Budapeszcie w obchodach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej z 1956 r. Spotkał się również z prezydentem Węgier Janoszem Aderem.
24 października - Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie - na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza - płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.
26 października - W Sejmie odbyło się inauguracyjne posiedzenie parlamentarnego zespół PO ds. „badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej”. Zespołem kieruje poseł Marcin Kierwiński, a w jego skład weszli: Czesław Mroczek, Krzysztof Brejza, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Paweł Suski, Bożena Kamińska i Elżbieta Radziszewska.
26 października - Platforma Obywatelska od spotkania w Mińsku Mazowieckim rozpoczęła cykl spotkań z wyborcami. Do lipca 2017 r. przedstawiciele partii zamierzają spotkać się z wyborcami we wszystkich powiatach w Polsce. „Chcemy być w Polsce powiatowej, lokalnej” - deklarował na spotkaniu w Mińsku Mazowieckim lider PO Grzegorz Schetyna.
27 października - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Senegalu Macky Sallem. Duda podkreślił, że wizyta prezydenta Senegalu to dodatkowy impuls do rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami. Sall wyraził nadzieje na wzmocnienie relacji w takich dziedzinach jak rolnictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy i handel. W obecności obu prezydentów podpisano memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów obu krajów, w dziedzinie rolnictwa, sportu i turystyki oraz o porozumieniu między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a APIX-SA.
Z prezydentem Senegalu spotkała się również w Warszawie premier Beata Szydło. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej oraz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
27 października - Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało odpowiedź polskich władz na zalecenie KE z dnia 27 lipca 2016 r. MSZ podkreśliło, że istniejący spór polityczny wokół zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie może być podstawą do formułowania twierdzenia, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie praworządności.
Ogłoszone w lipcu rekomendacje KE były drugim etapem prowadzonej od stycznia procedury praworządności wszczętej wobec Polski w związku z kryzysem wokół TK. Jeśli Komisja uzna, że odpowiedź polskiego rządu nie jest zadowalająca, może przejść do trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce, który umożliwia nałożenie sankcji na kraj członkowski. Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski i musi być uznany jednomyślnie przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem).
LISTOPAD
2 listopada - Prezydent Andrzej Duda dokonał zmiany na stanowisku zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; funkcję tę objął Dariusz Gwizdała, który zastąpił Jarosława Brysiewicza.
2 listopada - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Rozmowy dotyczyły współpracy regionalnej, w UE i w NATO. Kersti Kaljulaid opowiedziała się za wzmocnieniem współpracy gospodarczej i obronnej z Polską.
3 listopada - Prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Prezydent przekazał na jego ręce zaproszenie dla papieża Franciszka do złożenia wizyty w Polsce.
3 listopada - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z wizytą w Grecji. Była to pierwsza wizyta szefa MSZ w Atenach od czasu objęcia władzy przez Syrizę. Waszczykowski spotkał się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz z szefem greckiego MSZ Nikosem Kotziasem. Tematami rozmów był m.in. kryzys migracyjny.
4 listopada - Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadesem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Sylluriusem oraz ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidesem. Tematem rozmów był m.in. stan stosunków dwustronnych, współpraca zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum UE oraz wyzwania w takich obszarach jak terroryzm międzynarodowy, kryzys migracyjny i wojny hybrydowe.
4 listopada - Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.
4 listopada - Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Krzyż Wschodni - odznaczenie dla obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym w latach 1937-1959 ze względu na ich narodowość. 1 grudnia senatorowie zaproponowali poprawkę do ustawy, która rozszerza możliwość odznaczenia osób, które pomagały Polakom represjonowanym na Wschodzie na lata 1917-1991. Sejm poprawkę przyjął.
5-7 listopada - Para prezydencka przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie spotkała się m.in. z królem Jordanii Abdullahem II. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych oraz spotkał się z przywódcami religijnymi.
8 listopada - Szef MSZ Witold Waszczykowski w Bukareszcie wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem rozmów był m.in. stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.
11 listopada - Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło złożyli w Święto Niepodległości wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu oraz wręczył akt nadania stopnia generalskiego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wcześniej odbyła się uroczysta odprawa wart.
Prezydent w przemówieniu podkreślił, że odzyskana 98 lat temu niepodległość „była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli +nie+ wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, z tymi, których nazywano zdrajcami Polski, z agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu”.
Andrzej Duda poinformował też, że przesłał do Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
13-15 listopada - Prezydent Andrzej Duda, z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, złożył trzydniową wizytę w Szwajcarii, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Johannem Schneiderem-Ammannem, odwiedził ośrodek naukowo-badawczy CERN oraz Muzeum Polskie w Rapperswilu.
15 listopada - Premier Beata Szydło podsumowała rok rządów PiS. Podkreśliła, że w 2016 roku priorytetem była rodzina, a w 2017 będzie nim rozwój, w tym Plan Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, Mateusza Morawieckiego. Jak dodała rząd PiS „zrealizował zobowiązania, które podjął na ten rok”.
16 listopada - Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu w związku z 25-leciem członkostwa Polski w RE. Duda spotkał się z sekretarzem generalnym Rady Thorbjornem Jaglandem, a następnie wystąpił przed Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy.
16 listopada - Sejm uchwalił ustawę przewidująca obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn; projekt tej ustawy złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda.
16 listopada - Prezydent Andrzej Duda odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak poinformował, Trump zapewnił go, że „może być spokojny, jeżeli chodzi o relacje polsko-amerykańskie, bo on (Trump) będzie się starał, żeby były one jak najlepsze”.
17 listopada - Platforma Obywatelska przedstawiła „gabinet cieni” liczący 21 resortów. Na jego czele stanął szef PO Grzegorz Schetyna, a jego zastępcami zostali b. premier Ewa Kopacz i b. szef MON Tomasz Siemoniak.
18 listopada - W Krakowie odbyła się ceremonia ponownego pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich w Katedrze na Wawelu. Ceremonia miała charakter prywatny, uczestniczyła w niej najbliższa rodzina pary prezydenckiej, prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz ministrowie jej rządy. Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich była pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.
19 listopada - Władysław Kosiniak-Kamysz został ponownie wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego.
21 listopada - Premier Beata Szydło wraz z częścią ministrów przebywała w Izraelu na konsultacjach międzyrządowych. Jednym z tematów rozmów była współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez polski rząd programu „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
23-24 listopada - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z dwudniową wizytą w Irlandii, gdzie spotkał się m.in. z szefem dyplomacji tego kraju i ministrem handlu Charlesem Flanaganem oraz z ministrem edukacji Richardem Brutonem. Rozmowy dotyczyły stosunków dwustronnych, sytuacji w UE w kontekście Brexitu oraz relacji transatlantyckich.
25 listopada - Premier Beata Szydło oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiali z przebywającym w Polsce sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią o znaczeniu członkostwa Polski w tej organizacji. OECD jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.
28 listopada - Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Joachim Gauck spotkali się w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Szefowie państw zwiedzili stanowiska dowodzenia i rozmawiali z żołnierzami służącymi w jednostce.
28 listopada - Premier Beata Szydło wraz z ministrami przebywała na konsultacjach międzyrządowych w Londynie. Rozmowy dotyczyły realizacji postanowień NATO oraz spraw Polaków na Wyspach.
29 listopada - 1 grudnia - Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli oficjalną trzydniową wizytę w Szwecji. Para prezydencka spotkała się z królem Karolem XVI Gustawem, królową Sylwią oraz premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. Rozmowy dotyczyły m.in. innowacyjności i bezpieczeństwa. Prezydent spotkał się również z Polonią w ambasadzie RP.
29 listopada - W Warszawie odbyło się spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Tematem rozmów były m.in. stojące przed UE wyzwania. Szefowie MSZ czterech państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli także wspólną deklarację w sprawie rozszerzenia UE wyrażającą poparcie dla starań akcesyjnych sześciu krajów Bałkanów Zachodnich(Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa).
30 listopada - Premier Beata Szydło udała się na Dolny Śląsk w związku z katastrofą w kopalni Rudna w Polkowicach, gdzie spotkała się z górnikami. W należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie) 29 listopada wieczorem doszło do silnego wstrząsu. W rezultacie wstrząsu ośmiu górników poniosło śmierć.
Wyrazy współczucia rodzinom górników złożył również przebywający wówczas z wizytą w Szwecji prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapewnił o opiece ze strony państwa nad rodzinami tragicznie zmarłych górników.
30 listopada - Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey został odwołany ze swojej funkcji. Grey był odpowiedzialny w MSZ za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką. MSZ poinformowało, że Grey został odwołany w związku ze zmianą koncepcji kierownictwa w resorcie, a nie jak podawały media ze względu na to, iż wiceminister miał zataić fakt współpracy ze służbami USA.
GRUDZIEŃ
1 grudnia - Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego; w skardze podkreślono, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.
-
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył: „mój powrót do czynnej polityki w Polsce, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia”.
-
Prezydent Andrzej Duda w Polkowicach spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy w kopalni KGHM Rudna, gdzie w rezultacie silnego samoistnego wstrząsu zginęło 8 górników, a 9 zostało poszkodowanych.
2 grudnia - Wizytę w Warszawie złożył ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska cały czas stoi przy Ukrainie, wspieramy ją w walce o suwerenność - mówił Andrzej Duda. Polska nie jest tylko strategicznym partnerem, ale także naszym przyjacielem - zadeklarował ukraiński prezydent.
7 grudnia - Wystawa „Spór o odbudowę” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy zdobyła Grand Prix w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za 2015 r. Nagrodę publiczności przyznano za rozbudowę biblioteki publicznej na ul. Koszykowej.
8 grudnia - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchał b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Podtrzymuję opinię, że moją największą porażką, jako prokuratora generalnego, była sprawa Amber Gold - powiedział Seremet.
8 i 9 grudnia - Premier Węgier Viktor Orban złożył nieoficjalną wizytę w Polsce; w Krakowie spotkał się z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy dotyczyły przyszłości Europy, kryzysu migracyjnego i kwestii gospodarczych. Europa Środkowa przeżywa swój renesans, wzmacnia się i dynamicznie się rozwija. Nie pozwólmy, by nasi krytycy zamglili tę sytuację - mówił w Krakowie Orban.
10 grudnia - PiS obchodził 80. miesięcznicę smoleńską. Kontrmanifestację pod Pałacem Prezydenckim, gdzie zbierają się co miesiąc politycy i sympatycy PiS, zorganizowali Obywatele RP. Jarosław Kaczyński powiedział, że pierwszy raz doszło do prób zakłócenia manifestacji PiS. „Czy legalne jest odbieranie komuś prawa do modlitwy - to jest nielegalne, to przyjęcie zasady - kto silniejszy, ten lepszy” - podkreślił.
12 grudnia - Premier Beata Szydło spotkała się w Czeskim Cieszynie z premierem Czech Bohuslavem Sobotką. Sobotka ocenił, że współpraca czesko-polska może być wzorem przyjaznych relacji sąsiedzkich. Szydło podziękowała polskiej mniejszości za kultywowanie polskiej tradycji, a premierowi Czech za wspieranie tych działań.
13 grudnia - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia jest niezgodne z konstytucją. TK wskazał, że tzw. mała ustawa medialna jest częściowo niekonstytucyjna.
- W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na warszawskim placu Trzech Krzyży odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego, organizowane przez PiS. Dziś mamy w Polsce do czynienia z wielką, pozytywną zmianą; zmiana ta napotyka jednak na wściekły opór tych, którzy tracą
-
powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
-
Manifestacje w całym kraju, w tym w Warszawie zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy manifestacji przeszli z ronda de Gaulle’a pod siedzibę PiS na ul. Nowogrodzkiej, skandując: „Wolność, równość, demokracja”. Przyszliśmy tutaj, żeby razem sprzeciwić się zawłaszczeniu państwa
-
mówił lider KOD Mateusz Kijowski
-
Prezydent Andrzej Duda oraz kancelarie premiera, Sejmu i Senatu włączyły się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Okolicznościowe świece zapłonęły m.in. w oknie Pałacu Prezydenckiego.
15 grudnia - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Gowin stwierdził, że ws. Amber Gold doszło do wielu błędów i uchybień.
- Pikieta dziennikarzy przeciwko planom ograniczeń dla pracy mediów w Sejmie. Jak przekonywali, planowane zmiany w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie ograniczają dostęp mediów i obywateli do informacji. Zaapelowali do marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z - ich zdaniem - „szkodliwych” zmian.
16 grudnia - W Sejmie początek poważnego kryzysu. Podczas głosowań nad poprawkami do projektu budżetu na 2017 r. marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę. Posłowie opozycji wobec wykluczenia z obrad posła PO i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, zablokowali mównicę sejmową uniemożliwiając prowadzenie posiedzenia. Marszałek Kuchciński podjął decyzję o kontynuowaniu obrad w Sali Kolumnowej. Opozycja uznała takie działanie za nielegalne. W głosowaniach na Sali Kolumnowej posłowie w nich uczestniczący uchwalili m.in. budżet na 2017 r. i tzw. ustawę dezubekizacyjną.
Pod Sejmem wieczorem demonstrowali zwolennicy KOD, Nowoczesnej i Obywateli RP; protestowali przeciwko zmianom organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wspierali protestujących w Sejmie polityków opozycji. Pikiety odbyły się w kilku polskich miastach. Protestujący, którzy w nocy z piątku na sobotę kontynuowali protest pod Sejmem przeszli w marszu wokół sejmowych gmachów; wcześniej zablokowali wyjścia z Sejmu uniemożliwiając posłom wyjazd samochodami. Posłowie opozycji pozostali na sali plenarnej na znak protestu przeciw działaniom PiS.
17 grudnia - Uczestnicy wiecu zorganizowanego przez KOD i opozycję przed Pałacem Prezydenckim apelowali do prezydenta o zawetowanie ustawy o zgromadzeniach, zapowiedzieli regularne protesty przed biurami PiS. Po ponad godzinie protestujący przeszli przed Sejm. Opozycja razem obali totalitarną władzę - powiedział w sobotę na demonstracji przed Pałacem Prezydenckim lider KOD-u Mateusz Kijowski. Zapowiedział regularne protesty pod biurami poselskimi PiS, „aż skończą niszczenie państwa”.
Prezydent Andrzej Duda w sobotę zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą - zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej.
- Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do polskich władz o respekt wobec ludzi, zasad i wartości. Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, zasad i wartości - powiedział. Dziękował tym, którzy „gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji.
Wystąpienie telewizyjne premier Beaty Szydło.
Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje - oświadczyła premier. Reżyserzy tych wydarzeń muszą dziś wyraźnie usłyszeć: źle czynicie, szkodzicie Polsce, sprzeniewierzacie się dobru wspólnemu - mówiła. „Obowiązkiem rządzących jest dbanie o obywateli i państwo”
— podkreśliła szefowa rządu.
„Chcę dziś zapewnić, że w pełni wywiązujemy się z tego obowiązku”
— zaznaczyła.
18 grudnia - Sympatycy KOD i politycy opozycji uczestniczyli w wiecu KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego; wiec był pożegnaniem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, którego 9-letnia kadencja sędziego Trybunału upływała 19 grudnia. Manifestacje zwolenników KOD-u, PO, Nowoczesnej, partii Razem odbyły się w niedzielę w kilku miastach w Polsce. Powodem protestów były ostatnie wydarzenia w Sejmie i wyrażenie solidarności z protestującymi w Warszawie.
- Prezydent zaprosił na rozmowy do Pałacu Prezydenckiego liderów opozycji; tego dnia spotkał się z szefami: Nowoczesnej Ryszardem Petru, PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz liderem Kukiz‘15 Pawłem Kukizem oraz z szefem PO Grzegorzem Schetyną. 19 grudnia prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Wg dyrektora prezydenckiego biura prasowego Marka Magierowskiego podczas spotkań poruszane były dwie sprawy: kwestia regulacji pracy mediów w Sejmie oraz „kontrowersyjnego, w opinii niektórych obserwatorów, głosowania w Sali Kolumnowej”.
Kilkadziesiąt osób blokowało wjazd polityków PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego na Wzgórze Wawelskie. Skandowali m.in. „Wolność, równość, demokracja”, „Solidarni z opozycją”. Politycy PiS, m.in. premier Beata Szydło, wjechali na Wawel w kolumnie samochodów przez „Bramę Herbową”, a nie - jak zwykle się to dzieje - od strony ul. Bernardyńskiej.
Każdego 18. dnia miesiąca prezes PiS Jarosław Kaczyński, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, przyjeżdża na Wawel, by złożyć kwiaty na ich grobie
- Pod hasłem „W obronie demokracji” manifestowali w Warszawie zwolennicy Klubów Gazety Polskiej. Obecny na demonstracji wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński mówił, że obecna władza zapewni opozycji prawo do demonstracji, ale nie pozwoli na warcholstwo. Nigdy nie było celem marszałka Marka Kuchcińskiego usunięcie mediów z Sejmu - przekonywał Brudziński. Zaznaczył, że nie będzie zgody na anarchię i warcholstwo. Jeżeli doprowadzą do sytuacji bezpośredniego zagrożenia ładu i porządku, wtedy nie zawahamy się - zaznaczył.
19 grudnia - PO zarzuciła marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu przekroczenie uprawnień w związku z przeniesieniem głosowań budżetowych do Sali Kolumnowej. Platforma złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
-
Nowoczesna złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Zawiadomienie ma związek z piątkowym posiedzeniem Sejmu, które zostało przeniesione do Sali Kolumnowej
-
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że do 6 stycznia zostaną przedstawione redakcjom nowe propozycje ws. pracy w Sejmie. Marszałek zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. „Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi” - powiedział.
-
Prezydent Andrzej Duda powiedział w programie „Gość Wiadomości” w TVP, że stanowiska stron ws. piątkowego głosowania nad budżetem są rozbieżne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Kuchciński, powiedzieli mi, że w ich przekonaniu głosowanie odbyło się absolutnie w sposób legalny - podkreślił. „Druga rzecz, to jest kwestia tego głosowania budżetowego. Tu oczywiście te stanowiska są najbardziej rozbieżne. Prawo i Sprawiedliwość, pan prezes Jarosław Kaczyński, pan marszałek Kuchciński, powiedzieli mi, że w ich przekonaniu głosowanie odbyło się absolutnie w sposób legalny” - powiedział prezydent.
20 grudnia - Premier Beata Szydło wygłosiła oświadczenie w związku z zamachem w Berlinie: wydarzyła się ogromna tragedia, z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był polski obywatel. Jak dodała złożyła kondolencje na ręce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Podkreśliła, że Europa musi się jednoczyć w walce z terroryzmem; to jest obowiązek wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo.
W Berlinie ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała 19 grudnia wieczorem w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. W kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Zginęło w sumie 12 osób, 48 zostało rannych. Sprawcą zamachu okazał się Tunezyjczyk Anis Amri.
- Grupa ok. 150 osób pochodzenia polskiego we wtorek przybyła z Kazachstanu do Polski. Symbolicznie tym dniem chcielibyśmy rozpocząć repatriację taką, jaka od dawna powinna mieć miejsce - tymi słowami przywitał repatriantów na lotnisku wojskowym w Warszawie wicepremier Mateusz Morawiecki.
21 grudnia - Sędzia Julia Przyłębska została powołana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Wspólna konferencja prasowa kierownictwa PiS: szefa partii Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.
„Chciałbym podkreślić, że jesteśmy tutaj (…), po to, by przekazać społeczeństwu, ale także przekazać opozycji, coś, co można by określić jako pozytywny sygnał jako wyciągniętą rękę”
— powiedział prezes PiS. Wyraził nadzieję, że „ta ręka wyciągnięta w tym świątecznym czasie nie zostanie odrzucona; że Polska szybko wróci do normalności, do sporu, bo ten spór jest nie do uniknięcia”.
Lider PiS ocenił, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który, jego zdaniem miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje. „Aby opozycja miała też pewne uprawnienia w Sejmie” - podkreślił
Premier Szydło zaznaczyła, że Polacy czekają w tej chwili przede wszystkim na to, że w polskim Sejmie będzie rozmowa na temat ich problemów, ich spraw, a nie przepychanki ze strony opozycji.
Marszałek Kuchciński oświadczył, że kontynuacja w piątek posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej była w pełni zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu.
- Politycy opozycji krytycznie odnieśli się propozycji Jarosława Kaczyńskiego; ironizowali, że jest to „pakiet świąteczny” przyniesiony przez Świętego Mikołaja; podkreślali że załagodzenie sprawy po piątkowych wydarzeniach w Sejmie, zamiast cofnięcia się o krok wstecz, jest wielkim błędem. Jak mówili Jarosław Kaczyński wyciąga rękę a jednocześnie straszy więzieniem, nazywa to co robi opozycja działalnością przestępczą.
22 grudnia - Lider PO partii Grzegorz Schetyna zapowiedział, że posłowie Platformy pozostaną na sali plenarnej Sejmu przynajmniej do 11 stycznia 2017 r. na znak protestu wobec przeniesienia przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego obrad Sejm 16 grudnia na Salę Kolumnową.(PAP)
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
WRZESIEŃ
1 września - Prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło na Westerplatte wzięli udział obchodach 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie.
Prezydent mówiąc o obronie Westerplatte podkreślił: „To był czyn wielkiego bohaterstwa, to był czyn heroizmu, nieustępliwości polskich żołnierzy w obronie ojczyzny. Przecież zgodnie z założeniami mieli bronić się kilkanaście godzin, bronili się tydzień”.
2 września - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent ocenił podczas spotkania, że „nie ma silnego państwa bez sprawnie działającego wymiaru sprawiedliwości, cieszącego się zaufaniem społecznym”.
3 września - Premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystości 36. rocznicy podpisania porozumień w Jastrzębiu. Deklarowała, że nigdy nie pozwoli, by polskie górnictwo zostało zniszczone. Zaznaczyła, że zmiany w górnictwie są konieczne, by mogło przetrwać. „Wy wiecie doskonale, że jeżeli tych zmian nie przeprowadzimy, to nie uratujemy polskiego górnictwa. Bo dzisiaj polskie górnictwo jest solą w oku również i wielu różnego rodzaju lobbies w Europie; trzeba o tym pamiętać” - mówiła do górników.
- W Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych: Polski Witold Waszczykowski i Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Waszczykowski stwierdził, że jeśli dojdzie do Brexitu prawa Polaków na Wyspach będą takie same, jak prawa Brytyjczyków na kontynencie europejskim.
5 września - Szefowie MSZ Witold Waszczykowski oraz SWiA Mariusz Błaszczak udali się do Londynu, by sprawdzić, czy brytyjskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wykonują swoją pracę. Dzień wcześniej w brytyjskim Harlow pobito Polaków, a kilka dni wcześniej w tym mieście na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel.
-
Sejm debatował nad wnioskiem PO o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Platforma argumentowała, że próbuje on kneblować usta opozycji; jak wskazano stał się on strażnikiem interesu monowładzy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Sejm wniosek odrzucił.
-
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powołał 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która ma doradzać Senatowi w sprawach dot. Polaków za granicą. Wśród członków Rady znaleźli się przewodnicząca rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski oraz wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Szonert-Binienda.
6 września - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Duda mówił po spotkaniu, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego „leży Polsce na sercu”. Jak dodał Polska będzie zabiegała, aby konflikt izraelsko-palestyński się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji.
- Początek Forum Ekonomicznego w Krynicy; premier Beata Szydło spotkała się m.in. premierami Grupy Wyszehradzkiej i premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Spotkanie dotyczyło m.in. zbliżającego się szczytu państw UE w Bratysławie dotyczącego Brexitu.
Szydło poinformowała, że Grupa Wyszehradzka jest najlepiej rozwijającą się grupą państw UE. Podkreśliła, że UE musi zacząć reprezentować interesy Europejczyków, a nie elit. Dodała, że V4 chce wspierać Ukrainę m.in. w dziedzinie wiz i integracji europejskiej i chce prowadzić z nią wspólne projekty.
Podczas Forum nagrodą Człowieka Roku uhonorowano premiera Węgier Viktora Orbana. Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje tę nagrodę wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.
7 września - W Sejmie odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej, podczas którego ustalono m.in. harmonogram prac tej komisji.
11 września - Obradowała Rada Polityczna PiS, która zdecydowała, że wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński wejdą do Komitetu Politycznego partii. Zdecydowano, że wiceprezesami PiS zostali: premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator specsłużb Mariusz Kamiński, szef MON Antoni Macierewicz, minister w KPRM Adam Lipiński oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, który został jednocześnie szefem Komitetu Wykonawczego PiS.
- Nowoczesna zaprezentowała swój nowy program polityczny przewidujący m.in. zwiększenie roli premiera przy mniejszej roli prezydenta, maksymalnie dwie kadencje posłów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także likwidację przywilejów różnych grup zawodowych i społecznych oraz niższe podatki.
12-13 września - W Warszawie kolejna wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej ramach prac nad projektem opinii na temat kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Była to trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej KW zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag. Podczas wrześniowej wizyty w Polsce delegacja Komisji spotkała się m.in. z przedstawicielami klubu PiS, a także PO i Nowoczesnej.
13 września - Premier Beata Szydło spotkała się w Warszawie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który odwiedzał unijne stolice w ramach konsultacji przed zbliżającym się nieformalnym szczytem UE w Bratysławie.
Tusk mówił, że potrzeba Europy stabilnej, silnej i możliwie zjednoczonej oraz, by Polska nie dołączyła do tych, którzy chcą dziś zachwiać europejskim statkiem. Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek wskazywał, że zmiany w UE są konieczne oraz, że piątkowy szczyt UE powinien być pierwszym impulsem na drodze do nich.
13-14 września - Szef MSZ Witold Waszczykowski z dwudniową wizytą na Ukrainę, gdzie spotkał się z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem oraz prezydentem Petrem Poroszenką. Minister rozmawiał o wzajemnych relacjach Polski i Ukrainy oraz możliwości współpracy w wymiarze regionalnym w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
14 września - Sejm zdecydował o nieprzyjmowaniu sprawozdania z działalności NIK w 2015 r., był to pierwszy taki przypadek.
- Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji w Polsce, w której ocenił, że „paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce”. W rezolucji europosłowie odnieśli się też o ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii „zdrowia reprodukcyjnego kobiet”.
Premier Beata Szydło oceniła, że Parlament Europejski dał się wciągnąć w grę polityczną Platformy Obywatelskiej, która ośmiesza i kompromituje PE.
15 września - Premier Beata Szydło zdecydowała o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa. Zaznaczyła, że decyzja ta jest związana z proces likwidacji jego resortu. Jak mówiła od nowego roku nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma być zorganizowany w inny sposób. Proces likwidacji MSP ma nadzorować szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.
- Pierwsze spotkanie z mediami podkomisji MON, powołanej w lutym przez ministra obrony Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Zastępca przewodniczącego podkomisji prof. Kazimierz Nowaczyk poinformował, że podkomisja odnalazła w materiałach źródłowych Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pełne zapisy polskiej czarnej skrzynki i rosyjskiej. „Z polskiej skrzynki wycięte zostały ok. 3 sekundy, z rosyjskiej ok. 5 sekund” - podkreślił. Dodał, że podkomisja analizuje odszyfrowane brakujące 5 sekund.
16 września - W Bratysławie odbyło się spotkanie przywódców 27 państw członkowskich UE. Po jego zakończeniu premier Beata Szydło mówiła, że wraca do kraju z satysfakcją, dlatego że udało się uzgodnić to, na czym zależało Polsce. „Przede wszystkim zależało nam na tym, żeby proces reform rozpoczął się; żebyśmy nie zakończyli tego dzisiejszego spotkania tylko tym, że spotkamy się, porozmawiamy, ale będzie agenda polityczna, która w następnych miesiącach będzie realizowana przez UE. I tak się stało” - oświadczyła.
- Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska jest na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Jak mówił jest to „sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa” dla naszego kraju. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w czerwcu 2017 r.
17 września - Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także w szczycie ONZ dotyczącym migracji i uchodźców. Prezydent podczas kilkudniowej wizyty spotkał się z Polonią i kombatantami, polskimi przedsiębiorcami, z przedsiębiorcami, którzy są związani z Amerykańską Izbą Handlu oraz z przedstawicielami „wielkich amerykańskich firm, korporacji, które inwestują lub planują inwestować w naszym kraju”.
20 września - Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV odwiedził Dolny Śląsk, spotkał się m.in. z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami. Wizyta była związana z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
21 września - W Sejmie powstało nowe koło Europejscy Demokraci, w którego skład weszło trzech posłów usuniętych z PO: Jacek Protasiewicz, Stanisław Huskowski i Michał Kamiński. Do koła dołączył też Stefan Niesiołowski, który wystąpił z PO. Niesiołowski tłumacząc swoją decyzję mówił, że Platforma zamiast walczyć z PiS, zajmuje się czystkami wewnętrznymi.
22 września - Sąd Najwyższy oddalił skargi Nowoczesnej oraz Partii Razem i podtrzymał decyzje PKW o odrzuceniu sprawozdań finansowych tych partii z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. PKW w połowie lipca odrzuciła sprawozdanie tych partii z powodu „naruszania Kodeksu wyborczego” poprzez niezgodnie z przepisami przelanie pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego.
23 września - W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników. Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości, że w KOR działali ludzie o bardzo różnych poglądach, ale w tamtym momencie najistotniejsza była jedność ponad podziałami wobec sprawy polskiej, społecznej. Jak dodał powstanie KOR-u było „instytucjonalnym początkiem końca PRL”.
24 września - Ulicami Warszawy przeszła manifestacja KOD, protestując „przeciwko bezczelności i tupetowi rządu PiS”. Jej uczestnicy podkreślali, że biorą w niej udział, bo chcą żyć w kraju, w którym akceptuje się poglądy innych osób, a nie tylko tych, którzy wygrali wybory.
27 września - Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiaruim. Podczas spotkania poruszano kwestie możliwości rozwoju wzajemnej współpracy oraz wspieranie dużych inwestycji i wymiany handlowej.
28 września - Beata Szydło poinformowała o zmianach w rządzie. Odwołany został minister finansów Paweł Szałamacha; nowym szefem MF został wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który od tej chwili łączy oba te stanowiska. Szefowa rządu poinformowała o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z wicepremierem Morawieckim.
30 września - Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o statusie sędziów TK przygotowany przez posłów PiS. Zakładał przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.
PAŹDZIERNIK
1 października - Pod hasłem „Żarty się skończyły!” odbył się przed Sejmem „Czarny protest” będący reakcją na odrzucenie pod koniec września przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz. W proteście wzięli udział przedstawiciele Inicjatywy Polskiej, Partii Razem, Nowoczesnej, PO, Zielonych, Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet i inicjatywy „Dziewuchy dziewuchom”.
2 października - W Gdańsku odbyła się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej z udziałem b. prezydenta Lecha Wałęsy. Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli Platforma wygra następne wybory zlikwiduje IPN, CBA, zapisze obowiązujący kompromis aborcyjny w konstytucji i przeprowadzi reformę 500+. Schetyna przeprosił wówczas za „styl uprawiania polityki” przez PO i za to że „mało słuchali ludzi”.
3 października - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w Warszawie z szefem MSZ Holandii Bertem Koendersem. Rozmowy dotyczyły przyszłości UE w kontekście Brexitu, a także reformy funkcjonowania Unii i unijna polityka sąsiedztwa. Ministrowie zainaugurowali też XXVII Konferencję Utrechcką, która stanowi obecnie forum wymiany poglądów pomiędzy Polską a Holandią w kwestiach europejskich.
4 października - Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe partii Nowoczesna i Partii Razem za 2015 r. Decyzja PKW może dla Nowoczesnej i Partii Razem oznaczać utratę rocznych subwencji przez trzy lata: w przypadku Nowoczesnej maksymalnie w sumie 18,6 mln zł; Partii Razem - 9,5 mln zł.
7 października - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską; rozmowy dotyczyły m.in. szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Łańcucie i Rzeszowie, który odbył się 14 i 15 października.
9 października - 15 października - Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przebywał z wizytą w Chinach. W Pekinie i Chengdu spotkał się m.in. z wicepremier ChRL Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki i technologii Wan Gangiem. Celem wizyty był rozwój polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i w dziedzinie technologii kosmicznych.
9-10 października - Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej przebywał z wizytą w Polsce, na zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią. Zadeklarowali, że będą pracować nad zbliżeniem w relacjach polsko-białoruskich.
14-15 października - Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym prezydent Andrzej Duda oraz prezydenci: Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader spotkali się w Łańcucie oraz Rzeszowie. W trakcie spotkania Andrzej Duda podkreślił, że Grupa Wyszehradzka musi być aktywnym i zdeterminowanym rzecznikiem europejskiej jedności.
17 października - 19 października - Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w Korei Południowej m.in. z premierem tego kraju Hwang Kio Ahnem. Minister rozmawiał o polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej; przelot jego delegacji zainaugurował bezpośrednie i regularne połączenie PLL LOT Warszawa-Seul.
18 października - Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odsunął od prowadzenia obrad wicemarszałka Bogdana Borusewicza. Miało to związek z decyzją Borusewicza, który na posiedzeniu Senatu na początku października zdecydował o przerwie w obradach do 20 października. Decyzja ta, jak zaznaczał wtedy Karczewski, nie była z nim konsultowana. Marszałek Senatu podkreślił, że decyzja Borusewicza sprawiła, że stracił do niego zaufanie.
20-21 października - Premier Beata Szydło uczestniczyła w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej, na której przywódcy państw UE podsumowali dotychczasową politykę migracyjną Unii i omówili relacje z Rosją.
20 października - Sejm przyjął wspólną polsko-ukraińską „Deklaracją pamięci i solidarności”. Przed głosowaniem odbyła się gorąca debata. Zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą; według przeciwników pomija ona kwestię rzezi wołyńskiej. W „Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy” mowa jest m.in. o potrzebie bezstronnych badań historycznych i potrzebie „powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach”.
21 października - W Sejmie został powołany zespół parlamentarny ds. katastrofy TU-154M w Smoleńsku; stworzyli go parlamentarzyści PiS. Na czele zespołu stanął poseł PiS Jacek Świat. Zespół ma też zająć się m.in. upamiętnieniem ofiar tragedii i bronieniem dobrego imienia ofiar.
21 października - Premier Beata Szydło na marginesie szczytu UE w Brukseli spotkała się z prezydentem Francji Francois Hollande’em. „Zgodziliśmy się, że trzeba uspokoić sytuację” - powiedziała po spotkaniu. Spotkanie Szydło i Hollande’a było związane z odwołaniem przez Francję polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych, które miały się odbyć 13 października. Hollande odłożył planowaną wizytę w związku z fiaskiem rozmów w sprawie śmigłowców Caracal, które zostały zakończone przez Ministerstwo Rozwoju na początku października.
23 października - Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Budapeszcie w obchodach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej z 1956 r. Spotkał się również z prezydentem Węgier Janoszem Aderem.
24 października - Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie - na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza - płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.
26 października - W Sejmie odbyło się inauguracyjne posiedzenie parlamentarnego zespół PO ds. „badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej”. Zespołem kieruje poseł Marcin Kierwiński, a w jego skład weszli: Czesław Mroczek, Krzysztof Brejza, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Paweł Suski, Bożena Kamińska i Elżbieta Radziszewska.
26 października - Platforma Obywatelska od spotkania w Mińsku Mazowieckim rozpoczęła cykl spotkań z wyborcami. Do lipca 2017 r. przedstawiciele partii zamierzają spotkać się z wyborcami we wszystkich powiatach w Polsce. „Chcemy być w Polsce powiatowej, lokalnej” - deklarował na spotkaniu w Mińsku Mazowieckim lider PO Grzegorz Schetyna.
27 października - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Senegalu Macky Sallem. Duda podkreślił, że wizyta prezydenta Senegalu to dodatkowy impuls do rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami. Sall wyraził nadzieje na wzmocnienie relacji w takich dziedzinach jak rolnictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy i handel. W obecności obu prezydentów podpisano memoranda dotyczące konsultacji politycznych, współpracy ministerstw finansów obu krajów, w dziedzinie rolnictwa, sportu i turystyki oraz o porozumieniu między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a APIX-SA.
Z prezydentem Senegalu spotkała się również w Warszawie premier Beata Szydło. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej oraz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
27 października - Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało odpowiedź polskich władz na zalecenie KE z dnia 27 lipca 2016 r. MSZ podkreśliło, że istniejący spór polityczny wokół zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie może być podstawą do formułowania twierdzenia, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie praworządności.
Ogłoszone w lipcu rekomendacje KE były drugim etapem prowadzonej od stycznia procedury praworządności wszczętej wobec Polski w związku z kryzysem wokół TK. Jeśli Komisja uzna, że odpowiedź polskiego rządu nie jest zadowalająca, może przejść do trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce, który umożliwia nałożenie sankcji na kraj członkowski. Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski i musi być uznany jednomyślnie przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem).
LISTOPAD
2 listopada - Prezydent Andrzej Duda dokonał zmiany na stanowisku zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; funkcję tę objął Dariusz Gwizdała, który zastąpił Jarosława Brysiewicza.
2 listopada - Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Rozmowy dotyczyły współpracy regionalnej, w UE i w NATO. Kersti Kaljulaid opowiedziała się za wzmocnieniem współpracy gospodarczej i obronnej z Polską.
3 listopada - Prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio. Prezydent przekazał na jego ręce zaproszenie dla papieża Franciszka do złożenia wizyty w Polsce.
3 listopada - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z wizytą w Grecji. Była to pierwsza wizyta szefa MSZ w Atenach od czasu objęcia władzy przez Syrizę. Waszczykowski spotkał się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz z szefem greckiego MSZ Nikosem Kotziasem. Tematami rozmów był m.in. kryzys migracyjny.
4 listopada - Szef MSZ Witold Waszczykowski spotkał się w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadesem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Sylluriusem oraz ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidesem. Tematem rozmów był m.in. stan stosunków dwustronnych, współpraca zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum UE oraz wyzwania w takich obszarach jak terroryzm międzynarodowy, kryzys migracyjny i wojny hybrydowe.
4 listopada - Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.
4 listopada - Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Krzyż Wschodni - odznaczenie dla obcokrajowców, którzy nieśli pomoc Polakom na Wschodzie prześladowanym w latach 1937-1959 ze względu na ich narodowość. 1 grudnia senatorowie zaproponowali poprawkę do ustawy, która rozszerza możliwość odznaczenia osób, które pomagały Polakom represjonowanym na Wschodzie na lata 1917-1991. Sejm poprawkę przyjął.
5-7 listopada - Para prezydencka przebywała z wizytą w Jordanii, gdzie spotkała się m.in. z królem Jordanii Abdullahem II. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w otwarciu seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych oraz spotkał się z przywódcami religijnymi.
8 listopada - Szef MSZ Witold Waszczykowski w Bukareszcie wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji dziewięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tematem rozmów był m.in. stan implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie.
11 listopada - Prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło złożyli w Święto Niepodległości wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu oraz wręczył akt nadania stopnia generalskiego dla płk. Ryszarda Kuklińskiego. Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wcześniej odbyła się uroczysta odprawa wart.
Prezydent w przemówieniu podkreślił, że odzyskana 98 lat temu niepodległość „była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli +nie+ wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, z tymi, których nazywano zdrajcami Polski, z agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu”.
Andrzej Duda poinformował też, że przesłał do Sejmu projekt ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.
13-15 listopada - Prezydent Andrzej Duda, z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, złożył trzydniową wizytę w Szwajcarii, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Johannem Schneiderem-Ammannem, odwiedził ośrodek naukowo-badawczy CERN oraz Muzeum Polskie w Rapperswilu.
15 listopada - Premier Beata Szydło podsumowała rok rządów PiS. Podkreśliła, że w 2016 roku priorytetem była rodzina, a w 2017 będzie nim rozwój, w tym Plan Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, Mateusza Morawieckiego. Jak dodała rząd PiS „zrealizował zobowiązania, które podjął na ten rok”.
16 listopada - Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w siedzibie Rady Europy w Strasburgu w związku z 25-leciem członkostwa Polski w RE. Duda spotkał się z sekretarzem generalnym Rady Thorbjornem Jaglandem, a następnie wystąpił przed Komitetem Delegatów Ministrów Rady Europy.
16 listopada - Sejm uchwalił ustawę przewidująca obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn; projekt tej ustawy złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda.
16 listopada - Prezydent Andrzej Duda odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Jak poinformował, Trump zapewnił go, że „może być spokojny, jeżeli chodzi o relacje polsko-amerykańskie, bo on (Trump) będzie się starał, żeby były one jak najlepsze”.
17 listopada - Platforma Obywatelska przedstawiła „gabinet cieni” liczący 21 resortów. Na jego czele stanął szef PO Grzegorz Schetyna, a jego zastępcami zostali b. premier Ewa Kopacz i b. szef MON Tomasz Siemoniak.
18 listopada - W Krakowie odbyła się ceremonia ponownego pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich w Katedrze na Wawelu. Ceremonia miała charakter prywatny, uczestniczyła w niej najbliższa rodzina pary prezydenckiej, prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz ministrowie jej rządy. Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich była pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.
19 listopada - Władysław Kosiniak-Kamysz został ponownie wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego.
21 listopada - Premier Beata Szydło wraz z częścią ministrów przebywała w Izraelu na konsultacjach międzyrządowych. Jednym z tematów rozmów była współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez polski rząd programu „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
23-24 listopada - Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z dwudniową wizytą w Irlandii, gdzie spotkał się m.in. z szefem dyplomacji tego kraju i ministrem handlu Charlesem Flanaganem oraz z ministrem edukacji Richardem Brutonem. Rozmowy dotyczyły stosunków dwustronnych, sytuacji w UE w kontekście Brexitu oraz relacji transatlantyckich.
25 listopada - Premier Beata Szydło oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiali z przebywającym w Polsce sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią o znaczeniu członkostwa Polski w tej organizacji. OECD jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r.
28 listopada - Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Joachim Gauck spotkali się w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Szefowie państw zwiedzili stanowiska dowodzenia i rozmawiali z żołnierzami służącymi w jednostce.
28 listopada - Premier Beata Szydło wraz z ministrami przebywała na konsultacjach międzyrządowych w Londynie. Rozmowy dotyczyły realizacji postanowień NATO oraz spraw Polaków na Wyspach.
29 listopada - 1 grudnia - Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli oficjalną trzydniową wizytę w Szwecji. Para prezydencka spotkała się z królem Karolem XVI Gustawem, królową Sylwią oraz premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. Rozmowy dotyczyły m.in. innowacyjności i bezpieczeństwa. Prezydent spotkał się również z Polonią w ambasadzie RP.
29 listopada - W Warszawie odbyło się spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Tematem rozmów były m.in. stojące przed UE wyzwania. Szefowie MSZ czterech państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli także wspólną deklarację w sprawie rozszerzenia UE wyrażającą poparcie dla starań akcesyjnych sześciu krajów Bałkanów Zachodnich(Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa).
30 listopada - Premier Beata Szydło udała się na Dolny Śląsk w związku z katastrofą w kopalni Rudna w Polkowicach, gdzie spotkała się z górnikami. W należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie) 29 listopada wieczorem doszło do silnego wstrząsu. W rezultacie wstrząsu ośmiu górników poniosło śmierć.
Wyrazy współczucia rodzinom górników złożył również przebywający wówczas z wizytą w Szwecji prezydent Andrzej Duda. Prezydent zapewnił o opiece ze strony państwa nad rodzinami tragicznie zmarłych górników.
30 listopada - Wiceminister spraw zagranicznych Robert Grey został odwołany ze swojej funkcji. Grey był odpowiedzialny w MSZ za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką. MSZ poinformowało, że Grey został odwołany w związku ze zmianą koncepcji kierownictwa w resorcie, a nie jak podawały media ze względu na to, iż wiceminister miał zataić fakt współpracy ze służbami USA.
GRUDZIEŃ
1 grudnia - Polska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie podatku handlowego; w skardze podkreślono, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.
-
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył: „mój powrót do czynnej polityki w Polsce, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia”.
-
Prezydent Andrzej Duda w Polkowicach spotkał się z rodzinami ofiar katastrofy w kopalni KGHM Rudna, gdzie w rezultacie silnego samoistnego wstrząsu zginęło 8 górników, a 9 zostało poszkodowanych.
2 grudnia - Wizytę w Warszawie złożył ukraiński prezydent Petro Poroszenko, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska cały czas stoi przy Ukrainie, wspieramy ją w walce o suwerenność - mówił Andrzej Duda. Polska nie jest tylko strategicznym partnerem, ale także naszym przyjacielem - zadeklarował ukraiński prezydent.
7 grudnia - Wystawa „Spór o odbudowę” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy zdobyła Grand Prix w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za 2015 r. Nagrodę publiczności przyznano za rozbudowę biblioteki publicznej na ul. Koszykowej.
8 grudnia - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchał b. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Podtrzymuję opinię, że moją największą porażką, jako prokuratora generalnego, była sprawa Amber Gold - powiedział Seremet.
8 i 9 grudnia - Premier Węgier Viktor Orban złożył nieoficjalną wizytę w Polsce; w Krakowie spotkał się z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy dotyczyły przyszłości Europy, kryzysu migracyjnego i kwestii gospodarczych. Europa Środkowa przeżywa swój renesans, wzmacnia się i dynamicznie się rozwija. Nie pozwólmy, by nasi krytycy zamglili tę sytuację - mówił w Krakowie Orban.
10 grudnia - PiS obchodził 80. miesięcznicę smoleńską. Kontrmanifestację pod Pałacem Prezydenckim, gdzie zbierają się co miesiąc politycy i sympatycy PiS, zorganizowali Obywatele RP. Jarosław Kaczyński powiedział, że pierwszy raz doszło do prób zakłócenia manifestacji PiS. „Czy legalne jest odbieranie komuś prawa do modlitwy - to jest nielegalne, to przyjęcie zasady - kto silniejszy, ten lepszy” - podkreślił.
12 grudnia - Premier Beata Szydło spotkała się w Czeskim Cieszynie z premierem Czech Bohuslavem Sobotką. Sobotka ocenił, że współpraca czesko-polska może być wzorem przyjaznych relacji sąsiedzkich. Szydło podziękowała polskiej mniejszości za kultywowanie polskiej tradycji, a premierowi Czech za wspieranie tych działań.
13 grudnia - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wyłączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia jest niezgodne z konstytucją. TK wskazał, że tzw. mała ustawa medialna jest częściowo niekonstytucyjna.
- W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na warszawskim placu Trzech Krzyży odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego, organizowane przez PiS. Dziś mamy w Polsce do czynienia z wielką, pozytywną zmianą; zmiana ta napotyka jednak na wściekły opór tych, którzy tracą
-
powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
-
Manifestacje w całym kraju, w tym w Warszawie zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy manifestacji przeszli z ronda de Gaulle’a pod siedzibę PiS na ul. Nowogrodzkiej, skandując: „Wolność, równość, demokracja”. Przyszliśmy tutaj, żeby razem sprzeciwić się zawłaszczeniu państwa
-
mówił lider KOD Mateusz Kijowski
-
Prezydent Andrzej Duda oraz kancelarie premiera, Sejmu i Senatu włączyły się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Okolicznościowe świece zapłonęły m.in. w oknie Pałacu Prezydenckiego.
15 grudnia - Sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, a dziś wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Gowin stwierdził, że ws. Amber Gold doszło do wielu błędów i uchybień.
- Pikieta dziennikarzy przeciwko planom ograniczeń dla pracy mediów w Sejmie. Jak przekonywali, planowane zmiany w organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie ograniczają dostęp mediów i obywateli do informacji. Zaapelowali do marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z - ich zdaniem - „szkodliwych” zmian.
16 grudnia - W Sejmie początek poważnego kryzysu. Podczas głosowań nad poprawkami do projektu budżetu na 2017 r. marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę. Posłowie opozycji wobec wykluczenia z obrad posła PO i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, zablokowali mównicę sejmową uniemożliwiając prowadzenie posiedzenia. Marszałek Kuchciński podjął decyzję o kontynuowaniu obrad w Sali Kolumnowej. Opozycja uznała takie działanie za nielegalne. W głosowaniach na Sali Kolumnowej posłowie w nich uczestniczący uchwalili m.in. budżet na 2017 r. i tzw. ustawę dezubekizacyjną.
Pod Sejmem wieczorem demonstrowali zwolennicy KOD, Nowoczesnej i Obywateli RP; protestowali przeciwko zmianom organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wspierali protestujących w Sejmie polityków opozycji. Pikiety odbyły się w kilku polskich miastach. Protestujący, którzy w nocy z piątku na sobotę kontynuowali protest pod Sejmem przeszli w marszu wokół sejmowych gmachów; wcześniej zablokowali wyjścia z Sejmu uniemożliwiając posłom wyjazd samochodami. Posłowie opozycji pozostali na sali plenarnej na znak protestu przeciw działaniom PiS.
17 grudnia - Uczestnicy wiecu zorganizowanego przez KOD i opozycję przed Pałacem Prezydenckim apelowali do prezydenta o zawetowanie ustawy o zgromadzeniach, zapowiedzieli regularne protesty przed biurami PiS. Po ponad godzinie protestujący przeszli przed Sejm. Opozycja razem obali totalitarną władzę - powiedział w sobotę na demonstracji przed Pałacem Prezydenckim lider KOD-u Mateusz Kijowski. Zapowiedział regularne protesty pod biurami poselskimi PiS, „aż skończą niszczenie państwa”.
Prezydent Andrzej Duda w sobotę zaapelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą - zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej.
- Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do polskich władz o respekt wobec ludzi, zasad i wartości. Mając w pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt wobec ludzi, zasad i wartości - powiedział. Dziękował tym, którzy „gotowi są trwać przy europejskich standardach demokracji.
Wystąpienie telewizyjne premier Beaty Szydło.
Nie wolno Polaków stawiać przeciwko sobie, a dziś tak się dzieje - oświadczyła premier. Reżyserzy tych wydarzeń muszą dziś wyraźnie usłyszeć: źle czynicie, szkodzicie Polsce, sprzeniewierzacie się dobru wspólnemu - mówiła. „Obowiązkiem rządzących jest dbanie o obywateli i państwo”
— podkreśliła szefowa rządu.
„Chcę dziś zapewnić, że w pełni wywiązujemy się z tego obowiązku”
— zaznaczyła.
18 grudnia - Sympatycy KOD i politycy opozycji uczestniczyli w wiecu KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego; wiec był pożegnaniem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, którego 9-letnia kadencja sędziego Trybunału upływała 19 grudnia. Manifestacje zwolenników KOD-u, PO, Nowoczesnej, partii Razem odbyły się w niedzielę w kilku miastach w Polsce. Powodem protestów były ostatnie wydarzenia w Sejmie i wyrażenie solidarności z protestującymi w Warszawie.
- Prezydent zaprosił na rozmowy do Pałacu Prezydenckiego liderów opozycji; tego dnia spotkał się z szefami: Nowoczesnej Ryszardem Petru, PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz liderem Kukiz‘15 Pawłem Kukizem oraz z szefem PO Grzegorzem Schetyną. 19 grudnia prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Wg dyrektora prezydenckiego biura prasowego Marka Magierowskiego podczas spotkań poruszane były dwie sprawy: kwestia regulacji pracy mediów w Sejmie oraz „kontrowersyjnego, w opinii niektórych obserwatorów, głosowania w Sali Kolumnowej”.
Kilkadziesiąt osób blokowało wjazd polityków PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego na Wzgórze Wawelskie. Skandowali m.in. „Wolność, równość, demokracja”, „Solidarni z opozycją”. Politycy PiS, m.in. premier Beata Szydło, wjechali na Wawel w kolumnie samochodów przez „Bramę Herbową”, a nie - jak zwykle się to dzieje - od strony ul. Bernardyńskiej.
Każdego 18. dnia miesiąca prezes PiS Jarosław Kaczyński, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, przyjeżdża na Wawel, by złożyć kwiaty na ich grobie
- Pod hasłem „W obronie demokracji” manifestowali w Warszawie zwolennicy Klubów Gazety Polskiej. Obecny na demonstracji wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński mówił, że obecna władza zapewni opozycji prawo do demonstracji, ale nie pozwoli na warcholstwo. Nigdy nie było celem marszałka Marka Kuchcińskiego usunięcie mediów z Sejmu - przekonywał Brudziński. Zaznaczył, że nie będzie zgody na anarchię i warcholstwo. Jeżeli doprowadzą do sytuacji bezpośredniego zagrożenia ładu i porządku, wtedy nie zawahamy się - zaznaczył.
19 grudnia - PO zarzuciła marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu przekroczenie uprawnień w związku z przeniesieniem głosowań budżetowych do Sali Kolumnowej. Platforma złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
-
Nowoczesna złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Zawiadomienie ma związek z piątkowym posiedzeniem Sejmu, które zostało przeniesione do Sali Kolumnowej
-
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że do 6 stycznia zostaną przedstawione redakcjom nowe propozycje ws. pracy w Sejmie. Marszałek zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. „Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi” - powiedział.
-
Prezydent Andrzej Duda powiedział w programie „Gość Wiadomości” w TVP, że stanowiska stron ws. piątkowego głosowania nad budżetem są rozbieżne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Kuchciński, powiedzieli mi, że w ich przekonaniu głosowanie odbyło się absolutnie w sposób legalny - podkreślił. „Druga rzecz, to jest kwestia tego głosowania budżetowego. Tu oczywiście te stanowiska są najbardziej rozbieżne. Prawo i Sprawiedliwość, pan prezes Jarosław Kaczyński, pan marszałek Kuchciński, powiedzieli mi, że w ich przekonaniu głosowanie odbyło się absolutnie w sposób legalny” - powiedział prezydent.
20 grudnia - Premier Beata Szydło wygłosiła oświadczenie w związku z zamachem w Berlinie: wydarzyła się ogromna tragedia, z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był polski obywatel. Jak dodała złożyła kondolencje na ręce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Podkreśliła, że Europa musi się jednoczyć w walce z terroryzmem; to jest obowiązek wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo.
W Berlinie ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała 19 grudnia wieczorem w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. W kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny, obywatela Polski. Zginęło w sumie 12 osób, 48 zostało rannych. Sprawcą zamachu okazał się Tunezyjczyk Anis Amri.
- Grupa ok. 150 osób pochodzenia polskiego we wtorek przybyła z Kazachstanu do Polski. Symbolicznie tym dniem chcielibyśmy rozpocząć repatriację taką, jaka od dawna powinna mieć miejsce - tymi słowami przywitał repatriantów na lotnisku wojskowym w Warszawie wicepremier Mateusz Morawiecki.
21 grudnia - Sędzia Julia Przyłębska została powołana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Wspólna konferencja prasowa kierownictwa PiS: szefa partii Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego oraz szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.
„Chciałbym podkreślić, że jesteśmy tutaj (…), po to, by przekazać społeczeństwu, ale także przekazać opozycji, coś, co można by określić jako pozytywny sygnał jako wyciągniętą rękę”
— powiedział prezes PiS. Wyraził nadzieję, że „ta ręka wyciągnięta w tym świątecznym czasie nie zostanie odrzucona; że Polska szybko wróci do normalności, do sporu, bo ten spór jest nie do uniknięcia”.
Lider PiS ocenił, że powinna istnieć instytucja szefa opozycji, który, jego zdaniem miałby pewne uprawnienia lub nawet przywileje. „Aby opozycja miała też pewne uprawnienia w Sejmie” - podkreślił
Premier Szydło zaznaczyła, że Polacy czekają w tej chwili przede wszystkim na to, że w polskim Sejmie będzie rozmowa na temat ich problemów, ich spraw, a nie przepychanki ze strony opozycji.
Marszałek Kuchciński oświadczył, że kontynuacja w piątek posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej była w pełni zgodna z konstytucją i regulaminem Sejmu.
- Politycy opozycji krytycznie odnieśli się propozycji Jarosława Kaczyńskiego; ironizowali, że jest to „pakiet świąteczny” przyniesiony przez Świętego Mikołaja; podkreślali że załagodzenie sprawy po piątkowych wydarzeniach w Sejmie, zamiast cofnięcia się o krok wstecz, jest wielkim błędem. Jak mówili Jarosław Kaczyński wyciąga rękę a jednocześnie straszy więzieniem, nazywa to co robi opozycja działalnością przestępczą.
22 grudnia - Lider PO partii Grzegorz Schetyna zapowiedział, że posłowie Platformy pozostaną na sali plenarnej Sejmu przynajmniej do 11 stycznia 2017 r. na znak protestu wobec przeniesienia przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego obrad Sejm 16 grudnia na Salę Kolumnową.(PAP)
Strona 2 z 2
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/321004-szczyt-nato-sdm-konflikt-wokol-trybunalu-konstytucyjnego-konczy-sie-burzliwy-politycznie-rok-co-jeszcze-sie-wydarzylo?strona=2