„Polska jest łącznikiem i mostem między Wschodem a Zachodem, więc powinna skorzystać na Jedwabnym Szlaku ze względu na ogromny rozmach inwestycji zaproponowanej przez Chiny”
- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl chiński ekonomista, światowy ekspert w dziedzinie finansów, autor książki „Wojna o pieniądz” Song Hongbing.
wPolityce.pl: Czy wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych i Brexit to koniec globalizacji w obecnej formie?
Song Hongbing: Globalizacja, czyli chęć łączenia narodów i ich bliskiej współpracy ze sobą, nie jest zła. Błędny jest obecnie przyjęty model globalizacji. Brexit i wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych i być może wynik wyborów we Francji jest początkiem końca liberalnego modelu globalizacji. Uważam, że w najbliższym czasie będziemy świadkami realizacji projektu pod nazwą „Globalizacja 2”, polegającego na odrzuceniu starego modelu globalizacji na rzecz nowego. Jeżeli spojrzymy na historię świata to okazuje się, że kolejne epoki globalizacji następowały co pięćset lat, teraz dzieje się to o wiele szybciej. Podsumowując, globalizacja jest nieuchronna, chodzi jednak o to, jak będzie realizowana, jaki model współpracy międzynarodowej będzie wdrażany.
Jak prezydentura Donalda Trumpa wpłynie na stosunki chińsko-amerykańskie?
Spodziewam się, że na początku jego prezydentury poprawią się relacje USA z Rosją, dopiero później Trump zajmie się poprawą stosunków z Chinami. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych jest biznesmenem, więc ma pragmatyczne podejście do życia i będzie chciał realizować interesy z Chinami. Mój kraj może naciskać na niego, żeby wycofał się z projektu tarczy antyrakietowej dla Korei Południowej, Trump może zgodzić się na takie rozwiązanie. Najprawdopodobniej w zamian Chińczycy wycofają się z tworzenia sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Głównym celem Trumpa jest odbudowa amerykańskiej gospodarki, prognozuję, że realizacja tego procesu zajmie mu przynajmniej dekadę. Przez ten czas będzie dbał, aby nie doszło do niepotrzebnego konfliktu USA z Chinami. Będzie to okres odprężenia w stosunkach amerykańsko-chińskich. Po odzyskaniu potęgi gospodarczej Ameryka ponownie zwróci uwagę na południową Azję i będzie chciała realizować w tym rejonie świata swoje interesy.
Stany Zjednoczone nie będą już eksportować swojego długu publicznego za granicę?
Będą. Szczególnie zainteresowane pod tym względem są Chiny i Arabia Saudyjska. Rezerwy dolarowe tych państw się kurczą, jednak cały czas potrzebują dolarów, więc będą musiały zawrzeć z USA jakieś porozumienie w tej sprawie.
Podczas debaty w Sejmie mówił pan o zagrożeniach związanych z TTIP i CETA. Wskazywał pan, że te umowy ograniczają suwerenność państw narodowych. Jakie niebezpieczeństwa kryją się jeszcze w tych umowach?
Zysk nie będzie równo rozłożony, obie umowy służą interesom wielkich ponadnarodowych korporacji. To ewidentnie wynika z lektury poszczególnych zapisów umów TIP i CETA.
Nie jest pan dyplomatą tylko ekonomistą, więc zapytam – czy Polska ma jakiekolwiek znaczenie dla Chin w realizowanym przez Państwo Środka Jedwabnym Szlaku?
Polska jest łącznikiem i mostem między Wschodem a Zachodem, więc powinna skorzystać na Jedwabnym Szlaku ze względu na ogromny rozmach inwestycji zaproponowanej przez Chiny. Jeżeli projekt zostanie dobrze zrealizowany, Chiny z Polską odniosą dzięki niemu ogromne korzyści. Uważam, że zyska na nim również polskie społeczeństwo.
Co by pan doradził polskiemu rządowi? Czy wysoki poziom inwestycji zagranicznych w naszym kraju to dobry kierunek rozwoju gospodarczego?
Powinniście budować polską narodową gospodarkę. Nie ma w historii przykładu, żeby państwo zbudowało swoją potęgę gospodarczą i silną pozycję na arenie międzynarodowej dzięki inwestycjom zagranicznym. Nikt nie da drugiemu państwu bogactwa i potęgi ekonomicznej. Trzeba je samemu wypracować. To jest jedyna droga, która doprowadzi Polskę do sukcesu gospodarczego.
Rozmawiał Tomasz Plaskota.
-
„wSIECI” MA 4 LATA! TERAZ W NOWEJ ODSŁONIE! Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/317416-song-hongbing-powinniscie-budowac-polska-narodowa-gospodarke-nie-ma-w-historii-przykladu-zeby-panstwo-zbudowalo-swoja-potege-dzieki-inwestycjom-zagranicznym-nasz-wywiad