Widać, że CETA będzie chronić prawa korporacji, a ograniczać uprawnienia rządów i władz samorządowych. Powstaje pytanie, w czyim interesie Komisja Europejska przez pięć lat negocjowała traktat, skoro nie było konsultacji społecznych, a jak już to raczej z korporacjami. To rozwiązanie, które ma służyć totalnej deregulacji pod pretekstem umowy handlowej
- tłumaczyła w TVP Info, prof. Leokadia Oręziak, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Umowa ta wpłynie na każdego, m.in. na finanse publiczne, usługi czy jakość żywności
-– dodała.
Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską, a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.
Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.
Prof. Leokadia Oręziak przekonywała, że CETA jest raczej pretekstem do tego, aby korporacje mogły zyskać na handlu transoceanicznym. Zwracała uwagę, że umowa znosi bariery techniczne i wprowadza zasadę wzajemnego uznania certyfikatów, co oznacza de facto, że będą mogły omijać unijne normy np. dotyczące żywności. W ten sposób do Europy może trafić np. żywność modyfikowana genetycznie, naszpikowana antybiotykami lub mięso z hodowli prowadzonych w sposób całkowicie zakazany w Unii.
– Widać, że CETA będzie chronić prawa korporacji a ograniczać uprawnienia rządów i władz samorządowych. To rozwiązanie, które ma służyć totalnej deregulacji pod pretekstem umowy handlowej
-– mówiła.
Polecamy nowe wydanie największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci” w sprzedaży od 24 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/313052-prof-oreziak-o-umowie-ceta-bedzie-chronic-prawa-korporacji-a-ograniczac-uprawnienia-rzadow-i-wladz-samorzadowych