Szokujący przykład braku nadzoru nad tajnymi aktami w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie! Okazuje się, że 10-tomową dokumentację z wynikami postępowań Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie warszawskiej reprywatyzacji trzymano w zwykłej szafce – dowiedział się portal wPolityce.pl.
To nawet nie była zamykana szafa na akta, ale zwykły otwierany regał, do którego mogła zajrzeć każda sekretarka, asystent, czy osoba sprzątająca. Te dokumenty powinny znajdować się w części niejawnej lub przynajmniej być jakoś zabezpieczone.
– denerwuje się jeden ze śledczych, który pracuje przy audycie działań prokuratorów, którzy mieli zajmować się przekrętami w warszawskiej reprywatyzacji.
Na nośnikach i w dokumentach są nie tylko ślady i tropy, ale wręcz dowody przestępstwa, które zostały całkowicie zignorowane przez prokuratorów z warszawskiego okręgu.
– mówi jeden ze śledczych, podkreślając, że odnalezione akta wywołały szok śród prokuratorów, badających działania swoich kolegów w sprawie „afery warszawskiej”
Co zawiera 10 tomów akt, które walały się bez nadzoru w warszawskiej prokuraturze? Śledczy nie chcą ujawnić tej tajemnicy. Zdaniem informatora portalu wPolityce.pl, dokumenty mogą mieć kluczowe znaczenie w wyjaśnieniu przynajmniej jednej z budzących wątpliwości śledczych spraw reprywatyzacyjnych. Akta trafiły do Wrocławia, gdzie znajdują się pod specjalną ochroną śledczych.
Wczoraj prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował też, że postanowił o wszczęciu śledztwa wobec prokuratorów prowadzących jedno z postępowań w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych lub przekroczenia uprawnień.
Dotyczy to postępowania karnego, w toku którego odmówiono wszczęcia śledztwa dysponując 10 tomami akt materiałów niejawnych przekazanych przez CBA. Odmówiono wszczęcia, nie przeprowadzono żadnych czynności procesowych pomimo tego, że materiały te zawierały bardzo szczegółowe dane, fakty i okoliczności, które potwierdzały istnienie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością w zakresie reprywatyzacji” –
mówił prokurator krajowy.
W sumie, ponad sto postępowań powiązanych ze sprawą reprywatyzacji w Warszawie przedstawił w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wraz z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą i prokuratorem regionalnym Warszawy poinformowali, że zarządzono lustrację dokumentów z lat 2009-2016.
WB/PAP
Dlaczego zginęła Jolanta Brzeska? W najnowszym „wSieci” Maja Narbutt pisze o sprawie głośnego zabójstwa działaczki społecznej, która stanęła w obronie eksmitowanych lokatorów warszawskich kamienic. Przeczytaj koniecznie!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/311711-nasz-news-szokujacy-brak-nadzoru-ws-afery-reprywatyzacyjnej-prokurator-tajne-akta-lezaly-w-zwyklej-szafce-kazda-sekretarka-mogla-miec-do-nich-dostep