Mateusz Morawiecki musi przygotować budżet, musi przygotować projekty ustaw. Oczywiście terminy są. Do końca roku KERM musi przygotować harmonogram kiedy, które ustawy wejdą w życie. Część tych projektów jest już w realizacji, cześć jest w przygotowaniu. Nie ukrywam, że teraz przyspieszamy. Ta decyzja o przyspieszeniu likwidacji Ministerstwa Skarbu wynika z tego, że więcej czasu nie możemy już poświęcać na planowanie i przygotowywanie projektów. Teraz już musimy działać…
– mówiła Beata Szydło na antenie TVP Info.
KERM jest komitetem, który będzie już stałym ciałem Rady Ministrów. Natomiast rzeczywiście są pewne projekty, plany, które muszą być zrealizowane w pewnym harmonogramie. I o tym między innymi dziś była mowa. Priorytetem jest dziś program mieszkaniowy, ale są też inne podatkowe – m.in. jednolity podatek.
Na pytanie kiedy do użytku zostaną oddane pierwsze mieszkania w ramach programu 500 plus premier odpowiedziała:
Do końca roku zostanie przyjęta ustawa zgodnie z mapą drogową. Teraz Rada Ministrów przyjęła uchwałę o programie mieszkaniowym. Do końca roku zostanie przyjęta ustawa i w przyszłym roku rozpocznie się nabór wniosków i zostaną uruchomione cztery filary tego programu mieszkaniowego. Pierwsze mieszkania powinny pojawić się w roku 2019.
Beata Szydło zapowiedziała też, że za trzy tygodnie zostanie przedstawiona konstrukcja i założenia projektu o jednolitym podatku.
Będziemy dążyć, by system podatkowy był sprawiedliwy. Co nie znaczy, że będą równe podatki, bo to nie na tym polega. Ale chcielibyśmy, żeby podatki były opłacone adekwatnie do osiąganych dochodów. To po pierwsze. Po drugie w wszyscy narzekają, że system podatkowy jest w Polsce bardzo skomplikowany. Wszyscy mówią o uproszczeniu podatków. Każdy mówi o tym, że one muszą być przejrzyste. To jest również ważne z punktu widzenia państwa, bo wtedy lepsza jest ściągalność – w związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić w w Polsce próbę wprowadzenia jednolitej daniny. To jest również związane z naszym zobowiązaniem wyborczym, czyli z podwyższaniem kwoty wolnej od podatku. Bo ten postulat pojawiał się. Pan prezydent złożył projekt ustawy. I kiedy analizowaliśmy możliwość wprowadzenia podwyższenia kwoty wolnej od podatku pojawiła się koncepcja, żeby w ogóle wprowadzić inną filozofię podatków w Polsce – przez wprowadzenie jednolitej daniny
– powiedziała. Dodała też:
Przedsiębiorcy, myślę, że już niedługo będą mogli powiedzieć, że rząd PiS wprowadza dobre rozwiązania, które są między innymi w pakiecie stu zmian proponowanych przez Mateusza Morawieckiego. Podatki są ważne, ale równie ważne są przepisy, które mają usprawnić działanie takich firm w Polsce.
Beata Szydło zapewniała, że jej rząd nie chce podnoszenia podatków:
My nie chcemy podnosić podatków, chcemy wprowadzić jednolitą daninę. Rząd PiS w latach 2005-07 obniżył składkę rentową, co dało duży impuls rozwojowy i w latach późniejszych pozwoliło uniknąć kryzysu. Beneficjentami tej obniżki był rząd PO i PSL. Ale doskonała koniunktura, która zostawił tamten rząd została zmarnowana przez 8 lat, mimo że w latach 2007-2015 były środki z UE, których rząd PiS nie miał. Dzisiaj musimy myśleć o takich rozwiązaniach, które stworzą dobre szanse dla przedsiębiorców, ale musimy patrzeć na kilka kilkanaście lat do przodu. Program Mateusza Morawieckiego określa pewne cele na lata 2020. Bo my patrzymy w pewnej perspektywie
– tłumaczyła.
Wprowadzamy zmiany, które są konieczne, by poprawić sytuację w Polsce, co zostało zepsute, Stawiamy bardzo mocno na polską gospodarkę, polski przemysł. Musimy naprawiać to, co nasi poprzednicy poprowadzili źle. Mateusz Morawiecki mówił o potrzebie reindustrializacji. Polskie firmy zostały albo sprywatyzowane, albo sprzedane albo doprowadzone do upadku. Gdyby te wszystkie lata były wykorzystane tak, jak to zrobiły inne kraje europejskie, bylibyśmy już w zupełnie innym miejscu. Nie możemy dać sobie wmówić, że kapitał nie ma narodowości. Bronią go wszyscy: Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi. Będziemy silni na tyle na ile będzie silna nasza gospodarka, oparta o polski kapitał.Oczywiście my jesteśmy otwarci na inwestycje zagraniczne, chcemy by przyjeżdżali przedsiębiorcy z różnych stron świata…
Beata Szydło broniła też reformy edukacji przygotowywanej przez minister Annę Zalewską:
Reforma edukacji nie jest łatwa. Minister Zalewska musi przekonać do siebie środowiska samorządowe, nauczycieli i zapewnić rodziców, że ich dzieci będą miały zapewnioną bezpieczną edukację. To jest dobrze przygotowana reforma. Mówimy jasno: Polska musi mieć zapewniony taki system edukacji, który daje młodym ludziom znalezienie zatrudnienia, i szansę na rozwój, ale żeby to zrobić nie możemy się bać i musimy poprawić to, co nie działa. Potrzeba odbudowy czteroletniego liceum, trzeba odejść od systemu testowego, oparta na lepszej podstawie programowej. To jest dobrze przygotowana reforma. Postaramy się przedstawić szeroką informację na ten temat. Zadaniem jest to, by upowszechnić ten przekaz, że ta reforma będzie wprowadzona etapami i żadna grupa zawodowa nie musi się czuć zagrożona.
Premier odniosła się też do ostatniego sporu o prawa kobiet, in vitro i aborcję.
Takie tematy jak aborcja, in vitro, równe prawa dla kobiet nie powinny być tylko sprawami kobiet i podnoszonymi tylko przez kobiety. Muszą być dyskutowane w przestrzeni publicznej . Jako sprawy i mężczyzn i kobiet.
Ja przekonywała, jej rząd nie boi się dyskusji i podejmowania trudnych decyzji, które budzą kontrowersje.
Życzyłabym siebie, by tak delikatne kwestie jak te związane z aborcją nie były wykorzystywane politycznie. One powinny być przez ekspertów
– powiedziała Szydło.
Trudno jest szukając kompromisu na ulicy. Kompromis najłatwiej znajduje się przy stole. Ale każdy ma prawo do niezgadzania się. Bo żyjemy w wolnej Polsce, która jest otwarta na dialog na dyskusje.
Premier odniosła się też do głośnej decyzji prokuratury, która nie dopatrzyła się elementów antysemickich w przebiegu manifestacji ONR w Białymstoku;
Absolutnie potępiam wszelkie działania antysemickie i ksenofobiczne. Tak jak powinniśmy potępiać atakowanie Polski na świecie. Tak samo powinniśmy potępiać ataki na grupy religijne. To nie jest tylko problem Polski. Takie zachowania trzeba potępić i ja je potępiam.
Polska była i jest krajem tolerancyjnym. Ale zawsze znajdują się skrajności. Obowiązkiem polityków jest walka ze skrajnościami.
Podsumowując dokonaną właśnie rekonstrukcję rządu premier powiedziała:
Rekonstrukcja rządu wynikała z programu PiS i utworzenia ośrodka gospodarczego. Rząd wchodzi w drugą fazę i musimy wprowadzać te projekty, które przez te 10 miesięcy zostały przygotowane
ansa/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/310343-beata-szydlo-zapowiada-przyspieszenie-rzad-wchodzi-w-druga-faze-nie-mozemy-juz-poswiecac-czasu-na-planowanie-i-przygotowywanie-projektow-teraz-juz-musimy-dzialac
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.