Będąc odpowiedzialnym za wiarygodność całego pionu rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, czuję się zobowiązany złożyć rezygnację z zajmowanej przeze mnie funkcji
— napisał w swoim oświadczeniu mecenas Krzysztof Wąsowski, który zrezygnował dziś z funkcji rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Rezygnacja związana jest z aferą reprywatyzacyjną, która wybuchła w Warszawie. Mec. Wąsowski podkreśla, że nie jest osobiście związany z żadnymi procesami reprywatyzacyjnymi w Warszawie, ale przez wiele lat był zaangażowany w działalność Komisji Majątkowej. Ze swojej funkcji rezygnuje w trosce o przejrzystość spraw.
Osobiście nie byłem i nie jestem zaangażowany (zarówno jako beneficjent ani jako pełnomocnik) w sprawy reprywatyzacji gruntów warszawskich. Byłem natomiast, przez wiele lat, zaangażowany w działalność Komisji Majątkowej (jako przedstawiciel Kościoła Katolickiego). Postępowania regulacyjne (prowadzone przez Komisję Majątkową) i postępowania reprywatyzacyjne (prowadzone przez Prezydenta m.st. Warszawy) nie były ze sobą powiązane
— pisze w swoim oświadczeniu.
Okręgowa Rada Adwokacka, która opublikowała oświadczenie na swojej stronie internetowej informuje, że obowiązki rzecznika dyscyplinarnego – zgodnie z dyspozycją § 5 Regulaminu działania Rzeczników Dyscyplinarnych z 15 stycznia 2016 r. – będzie wykonywał jego pierwszy zastępca - adw. Grzegorz Fertak.
Publikujemy pełną treść oświadczenia mec. Wąsowskiego:
Ostatnie wydarzenia związane z tzw. aferą reprywatyzacyjną dotknęły w wymiarze społecznym i medialnym środowisko i władze warszawskiej adwokatury. Nie podejmując się w chwili obecnej, oceny zasadności formułowanych zarzutów nie mogę przejść obojętnie wobec licznych głosów Koleżanek i Kolegów, domagających się poddania weryfikacji wyborczej władz wyłonionych na ostatnim walnym zgromadzeniu naszej Izby. Dlatego też, dla ochrony wiarygodności i niezależności pionu rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, proszę o umieszczenie w porządku obrad najbliższego zgromadzenia naszej Izby punktu „wybór Rzecznika Dyscyplinarnego”.
Zarządzone przeze mnie czynności sprawdzające, dotyczące pojawiających się w mediach informacji sugerujących nieetyczne zachowanie się warszawskich adwokatów w postępowaniach związanych z reprywatyzacją gruntów warszawskich i powierzenie prowadzenia tego postępowania mojemu pierwszemu zastępcy, adw. Grzegorzowi Fertakowi, pozwoliło na wykonanie czynności procesowych, które pozwalają przypuszczać, że wyniki tej pracy mogą przyczynić się – w moim przekonaniu, wręcz znacząco – do wyjaśnienia prawdziwości stawianych w mediach zarzutów. Postępowanie to, traktowane przeze mnie z oczywistych względów priorytetowo, musi jeszcze trwać i wymaga spokojnej weryfikacji pieczołowicie zbieranych dowodów. Wymaga także niedopuszczenia do sytuacji podważenia wiarygodności prowadzących takie postępowanie.
Osobiście nie byłem i nie jestem zaangażowany (zarówno jako beneficjent ani jako pełnomocnik) w sprawy reprywatyzacji gruntów warszawskich. Byłem natomiast, przez wiele lat, zaangażowany w działalność Komisji Majątkowej (jako przedstawiciel Kościoła Katolickiego). Postępowania regulacyjne (prowadzone przez Komisję Majątkową) i postępowania reprywatyzacyjne (prowadzone przez Prezydenta m.st. Warszawy) nie były ze sobą powiązane. Mam jednak świadomość, że w przypadku złej woli osób chcących podważać moją wiarygodność jako Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, moja aktywność w postępowaniach regulacyjnych mogłaby być pretekstem do podważania wiarygodności prowadzonego postępowania dyscyplinarnego w zakresie udziału adwokatów w warszawskiej reprywatyzacji.
Będąc odpowiedzialnym za wiarygodność całego pionu rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, czuję się zobowiązany złożyć rezygnację z zajmowanej przeze mnie funkcji. Obowiązujące przepisy regulujące funkcjonowanie rzecznika dyscyplinarnego w adwokackim samorządzie zawodowym budzą poważne wątpliwości co do skuteczności czynności podejmowanych przez zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego w sytuacji złożenia przezeń rezygnacji.
Nie chcąc dopuścić do sytuacji swoistego paraliżu pionu dyscyplinarnego naszej izby w tak ważnym momencie, składam rezygnację z pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie z dniem odbycia najbliższego Zgromadzenia Izby Warszawskiej. Do tego czasu nie będę wypełniał obowiązków Rzecznika Dyscyplinarnego, a moje obowiązki – zgodnie z dyspozycją § 5 Regulaminu działania Rzeczników Dyscyplinarnych z 15 stycznia 2016 r. – będzie wykonywał mój pierwszy zastępca, adw. Grzegorz Fertak. Jednocześnie pragnę poinformować, że w zaistniałej sytuacji nie będę pobierał przyznanej Rzecznikowi Dyscyplinarnemu diety z tytułu pełnionej funkcji.
Będę zobowiązany jeśli otrzymam szansę przedstawienia motywów mojej decyzji członkom Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, na najbliższym jej posiedzeniu.
adw. Krzysztof Wąsowski
CBA uderzy jesienią - w nowym numerze tygodnika „wSieci” zdradzamy kulisy planowanej akcji służb. Przeczytaj koniecznie!
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/308867-coraz-gorecej-wokol-afery-reprywatyzacyjnej-mec-wasowski-rezygnuje-z-funkcji-rzecznika-dyscyplinarnego-izby-adwokackiej-oswiadczenie