Potwierdzam, że minister Antoni Macierewicz odwołał szefa jednostki specjalnej GROM. Przeniósł go do wykonywania dalszych obowiązków w dowództwie generalnym
— oświadczył na antenie TVP Info rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.
Będzie tam wykonywał inne obowiązki przy wykorzystaniu dotychczasowego doświadczenia, jakie zdobył w GROM
— dodał. Jak podkreślił Misiewicz, niebawem minister Antoni Macierewicz podejmie dalsze decyzje co do tego, kto zastąpi płk. Piotra Gąstała na jego dotychczasowym stanowisku.
Poinformował, że decyzja zapadła w poniedziałek, a dowódca zostanie odwołany z dniem 15 września.
Misiewicz zaprzeczył, by był związek między decyzją o odwołaniu dowódcy GROM-u a wypadkiem, w którym pod koniec sierpnia w Gdańsku zginął oficer jednostki. O tym, że powody dymisji dowódcy nie są znane, może ona mieć jednak związek z niedawnym wypadkiem, informowała TNV24, która podała nieoficjalną wiadomość o odwołaniu dowódcy.
Płk Gąstał dowódcą GROM-u został w lipcu 2011 r. Wcześniej przez prawie 20 służył w tej jednostce, był jednym z pierwszych żołnierzy do niej przyjętych.
28 sierpnia na terenie morskiego oddziału Jednostki Wojskowej GROM w Gdańsku zginął zastępca dowódcy sekcji szturmowej. Podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca, polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku zacumowanego przy nabrzeżu na Westerplatte przypięty do liny dostał się między nabrzeże a burtę; zmarł wskutek obrażeń. Drugi żołnierz spadł na pokład statku. Doznał ogólnych potłuczeń ciała oraz urazu kręgu szyjnego. Trafił do szpitala, z którego został zwolniony po opatrzeniu i zbadaniu.
Ćwiczenia obserwował król Jordanii Abdullah II.
Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oficera prowadzi dział do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Na początku września Macierewicz poinformował, że na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień.
GROM - Jednostka Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana 13 lipca 1990. Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników. Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.
Za twórców jednostki uznawani są gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. W 1995 r. jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych komandosów, spadochroniarzy Armii Krajowej. Do września 1999 r. GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON.
mall / PAP
Do nabycia „wSklepiku.pl”: „Tajne akcje snajperów GROM” - Tomasz Marzec.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/307570-szef-grom-odwolany-plk-piotr-gastal-zostal-przeniesiony-do-dowodztwa-generalnego