Gorący polityczny dzień w Sejmie, gdzie rząd Beaty Szydło - poprzez wystąpienia kolejnych ministrów - przedstawiał opinii publicznej specjalną informację, w której zawarte były informacje o audycie po rządach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
RELACJA MINUTA PO MINUCIE - TYLKO NA PORTALU WPOLITYCE.PL!
01:00. Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący audytu w poszczególnych resortach. Za wnioskiem dotyczącym odrzucenia raportu głosowało 151 posłów, przeciw - 258 posłów, wstrzymało się 9 posłów. W głosowaniu wzięło udział 418 posłów.
00:53. Ryszard Petru zapowiedział, że posłowie Nowoczesnej będą głosować za odrzuceniem raportu.
00:48. Szefowa KPRM Beata Kempa zapowiedziała złożenie wniosku o przyjęcie informacji rządu.
00:42. Głos ponownie zabrała premier Beata Szydło.
To bardzo bardzo długa dyskusja, ale bardzo potrzebna, bo Polacy w końcu usłyszeli prawdę o ośmiu latach rządów PO i PSL. Ta prawda była potrzebna Polakom. (…) Bardzo dużo zepsuliście i bardzo dużo zmarnowaliście
— powiedziała szefowa rządu zwracając się w stronę posłów Platformy Obywatelskiej.
CZYTAJ TEŻ: Beata Szydło podsumowuje audyt: Jest jedna dobra wiadomość, te 8 lat jest za nami!
00:00. Zobacz najciekawsze przemówienia 18. posiedzenia Sejmu RP! Bardzo długie obrady Sejmu ws. audytu w resortach. ZOBACZ najważniejsze przemówienia. WIDEO
22:30. Tomasz Siemoniak wniósł o odrzucenie audytu z ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL, przedstawionego przez ministrów rządu PiS.
22:00. Głos ws. audytu zabrał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która nienawidzi całego świata, bierze się za audytowanie
— grzmiał lider ludowców.
21:30. Szefowa KPRM Beata Kempa w stanowczy sposób odniosła się do komentarzy polityków opozycji nt. audytu w resortach.
Zlikwidowaliśmy zabieranie dzieci od rodziców ze względu na biedę. I to jest ta wrażliwość rządu Prawa i Sprawiedliwości!
— zaznaczyła minister.
21:15. Z oskarżycielskim przemówieniem występuje z trybuny sejmowej była premier Ewa Kopacz.
Jedyne do czego macie zapał, to szukanie haków!
— grzmiała posłanka PO zwracając się w stronę polityków Prawa i Sprawiedliwości.
20:20. Minister Macierewicz odniósł się do kondycji, w jakiej znalazła się armia po rządach koalicji PO-PSL.
Cały obraz Wojska Polskiego jest tragiczny, a nie humorystyczny
— powiedział szef MON.
19:35. Jak ocenia Macierewicz, „główną przyczyną patologii było powstanie sieci powiązań korupcyjnych”.
19:30. Macierewicz: niegospodarność, jaka miała miejsce, należy nazwać działaniem na szkodę państwa.
Przedsiębiorcom udzielano zaliczek, na łączną wysokość ok 5 mld zł. Wykorzystanie to nie było kontrolowane!
— mówił minister obrony narodowej.
19:25. Szef MON krytykuje decyzję o pozyskiwaniu używanych czołgów Leopard. I kontynuuje:
Żaden z programów, na który MON wydało 50 mld złotych, nie został ukończony. Co się stało z tymi pieniędzmi?
— pyta Macierewicz.
19:21. Szef MON zarzuca poprzednim ekipom zarządzającym armią, finansowanie inwestycji w zakładach zagranicznych, kosztem polskich firm.
19:19. Antoni Macierewicz mówi o błędnej oceny polityki Rosji w ostatnich latach. Przywołuje tezy z analiz przygotowywanych dla Bronisława Komorowskiego, które wskazywały, że zagrożenie ze strony Moskwy nie istnieje i nie będzie żadnej agresji ze strony Rosji.
19:17. Szef MON podkreśla, że dane, które przytacza, jedynie symbolizują stan, w jakim znalazła się armia.
Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne! (…) We wszystkich wypadkach rozpoczęto działania naprawcze
— zapewnił.
19:15. Minister Macierewicz przekonuje, że stan, w jakim rząd PiS zastał armię, był bardzo kiepski.
Nie zapewniono żadnych gwarancji politycznych i technicznych możliwości uzyskania realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych i organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego
— tłumaczył.
19:10. Na mównicy pojawił się Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Przyszło mi dzisiaj występować jako ostatni, kończący przedstawienie tego smutnego stanu, w jakim zastaliśmy Rzeczpospolitą po ośmiu latach rządów… bezrządu Platformy Obywatelskiej i PSL. Ale w niektórych aspektach, i do nich należy na pewno wojsko i siły zbrojne, po dużo dłuższym okresie dominowania środowiska, które różnie się nazywało po Okrągłym Stole, ale zawsze składało się z tych samych osób i zawsze tak samo podchodziło do sił zbrojnych, bezpieczeństwa, armii i niepodległości.
Jeżeli dziś występuję ostatni, to myślę, że także dlatego, że środowisko, o którym mowa, traktowało polską armię na samym końcu. Najgorzej ze wszystkich dziedzin i aspektów polskiego życia politycznego. Wsławiło się złą sławą likwidacji polskiej armii, jej korupcji i demoralizacji
— ocenił szef MON.
18:58. „Karygodna decyzja mojej poprzedniczki, pani minister Piotrowskiej” - tak Błaszczak ocenił jej głos „za” kwotowym rozlokowaniem „tzw. uchodźców” w całej Unii Europejskiej, także w Polsce.
Doszedłem do wniosku, że dwa pojęcia będą charakterystyczne: zwijanie instytucji państwowych i lekceważenie zagrożeń
— mówi Błaszczak.
18:52. Pozostały dwa wystąpienia: ministra Mariusza Błaszczaka i Antoniego Macierewicza. Zaczyna szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
18:45. Ziobro do PO i PSL: wprowadziliście amnestię dla siebie i swoich współpracowników za wszystkie nadużycia.
Zlikwidowaliście system dozoru elektronicznego. Pod wpływem waszych rządów aż 70 proc. więźniów nie pracuje. W Niemczech jest odwrotnie
— mówił szef resortu sprawiedliwości.
Jego zdaniem wpływ miało na to wprowadzenie zasady tzw. kontradyktoryjności postępowania karnego. Skrytykował również odstąpienie od tzw. zasady prawdy materialnej na rzecz prawdy sądowej.
Sędziowie stali się biernymi obserwatorami
— zaznaczył.
18:30. Ziobro przypomina sprawę Beaty Sawickiej, która chciała, jak mówiła, „kręcić lody na prywatyzacji służby zdrowia”. Jak mówi minister sprawiedliwości, Platforma „ścigała policjantów, a nie złodziei”.
Wymiar sprawiedliwości zagwarantował PO, że wszystkie afery zamieciono pod dywan!
— mówi Ziobro.
18:25. Występuje minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, który mówi o przeżywanym deja vu.
W 2005 obejmowałem urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - wówczas zaledwie 22% Polaków dobrze oceniało funkcjonowanie MS. Kiedy odchodziliśmy ze stanowisk, badanie CBOS pokazywało, że 46% pozytywnie ocenia działanie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Otóż to są owoce - po owocach ich poznacie. Jakie są owoce rządu PO-PSL? (…) Ten dorobek został zniweczony - ostatnie badania wskazują, że zaledwie 25% Polaków pozytywnie ocenia działania polskich sądów, o prokuraturze lepiej nie wspomnieć
— oceniał Ziobro.
18:14. Na mównicy Jan Szyszko, minister środowiska.
18:00. Kolejnym z ministrów prezentujących wyniki audytu jest Konstanty Radziwiłł, szef resortu zdrowia.
WYSTĄPIENIE RADZIWIŁŁA:
17:36. Na mównicy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Mówi o nieprawidłowościach w tej dziedzinie, nie zabrakło również wątku stadniny.
17:30. Minister Streżyńska opowiada o projektach IT w części niewdrożonych, które utraciły możliwość finansowania ze środków unijnych.
17:22. Streżyńska mówi, że na e-administrację wydano 4 mld zł. Pieniądze zaczęto wydawać… nie tworząc wcześniej zintegrowanej strategii informatyzacji.
17:18. Minister cyfryzacji i administracji Anna Streżyńska mówi o rządach swoich poprzedników: Michała Boniego i Andrzeja Halickiego.
PEŁNE WYSTĄPIENIE MINISTER STREŻYŃSKIEJ:
17:10. Jarosław Gowin prosi, by nie traktować dzisiejszej oceny rządów PO-PSL w charakterze „rewanżu”.
Ustawa o szkolnictwie wyższym była poddawana tylu nowelizacjom, że dziś zawiera sprzeczne przepisy
— przekonuje Gowin.
Skrajnym przykładem pewnego autorytaryzmu ówczesnego resortu w stosunku do uczelni był przypadek kontroli, którą próbowano skierować do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Donald Tusk nakazał wycofanie się z tej decyzji
— podkreślił wicepremier.
17:00. Na mównicy pojawił się wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
16:50 Przemawia minister Krzysztof Tchórzewski. Poniżej jego pełne wystąpienie o sytuacji w górnictwie i działaniach rządu PO-PSL w tym zakresie.
16:40 Minister Waszczykowski o grze z Rosją przed Smoleńskiem.
Mamy dokumenty w MSZ które pokazują, jak grano z Rosją przed Smoleńskiem i po Smoleńsku
Do dziś nie rozumiem dlaczego tak wiele uwagi poświeciliśmy promocji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej a nie jej treści
— mówił Waszczykowski.
Waszczykowski mówił o uprawianiu polityki wstydu przez polski MSZ.
Podstawową książką, którą wtedy promowano było „Inferno of choices”, w której twierdzono, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.
Następnie Waszczykowski wspomniał o tym, że Polska nie była stroną w Formacie Normandzkim. A polska dyplomacja nieudolnie działała w sprawie Nord Stream 2 czy w kwestii kryzysu imigranckiego.
Dzięki audytom i kontrolom odkryłem wiele przykładów złego zarządzania mieniem państwowym
— powiedział Waszczykowski.
Także w przypadku inwestycji zagranicznych mieliśmy do czynienia ze złym zagospodarowaniem środków.
PEŁNE WYSTĄPIENIE WASZCZYKOWSKIEGO:
16:23 Kolejnym ministrem, który prezentuje efekty audytu jest Witold Waszczykowski.
Stan w jakim zastałem polską politykę zagraniczną można określić w najdelikatniejszy sposób jako niezadowalający
— powiedział szef polskiego MSZ.
Skupiono się na kwestiach wizerunkowych, a nie obronie polskich interesów.
Ciąg dalszy na następnej stronie.
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Gorący polityczny dzień w Sejmie, gdzie rząd Beaty Szydło - poprzez wystąpienia kolejnych ministrów - przedstawiał opinii publicznej specjalną informację, w której zawarte były informacje o audycie po rządach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
RELACJA MINUTA PO MINUCIE - TYLKO NA PORTALU WPOLITYCE.PL!
01:00. Sejm przyjął do wiadomości raport dotyczący audytu w poszczególnych resortach. Za wnioskiem dotyczącym odrzucenia raportu głosowało 151 posłów, przeciw - 258 posłów, wstrzymało się 9 posłów. W głosowaniu wzięło udział 418 posłów.
00:53. Ryszard Petru zapowiedział, że posłowie Nowoczesnej będą głosować za odrzuceniem raportu.
00:48. Szefowa KPRM Beata Kempa zapowiedziała złożenie wniosku o przyjęcie informacji rządu.
00:42. Głos ponownie zabrała premier Beata Szydło.
To bardzo bardzo długa dyskusja, ale bardzo potrzebna, bo Polacy w końcu usłyszeli prawdę o ośmiu latach rządów PO i PSL. Ta prawda była potrzebna Polakom. (…) Bardzo dużo zepsuliście i bardzo dużo zmarnowaliście
— powiedziała szefowa rządu zwracając się w stronę posłów Platformy Obywatelskiej.
CZYTAJ TEŻ: Beata Szydło podsumowuje audyt: Jest jedna dobra wiadomość, te 8 lat jest za nami!
00:00. Zobacz najciekawsze przemówienia 18. posiedzenia Sejmu RP! Bardzo długie obrady Sejmu ws. audytu w resortach. ZOBACZ najważniejsze przemówienia. WIDEO
22:30. Tomasz Siemoniak wniósł o odrzucenie audytu z ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL, przedstawionego przez ministrów rządu PiS.
22:00. Głos ws. audytu zabrał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która nienawidzi całego świata, bierze się za audytowanie
— grzmiał lider ludowców.
21:30. Szefowa KPRM Beata Kempa w stanowczy sposób odniosła się do komentarzy polityków opozycji nt. audytu w resortach.
Zlikwidowaliśmy zabieranie dzieci od rodziców ze względu na biedę. I to jest ta wrażliwość rządu Prawa i Sprawiedliwości!
— zaznaczyła minister.
21:15. Z oskarżycielskim przemówieniem występuje z trybuny sejmowej była premier Ewa Kopacz.
Jedyne do czego macie zapał, to szukanie haków!
— grzmiała posłanka PO zwracając się w stronę polityków Prawa i Sprawiedliwości.
20:20. Minister Macierewicz odniósł się do kondycji, w jakiej znalazła się armia po rządach koalicji PO-PSL.
Cały obraz Wojska Polskiego jest tragiczny, a nie humorystyczny
— powiedział szef MON.
19:35. Jak ocenia Macierewicz, „główną przyczyną patologii było powstanie sieci powiązań korupcyjnych”.
19:30. Macierewicz: niegospodarność, jaka miała miejsce, należy nazwać działaniem na szkodę państwa.
Przedsiębiorcom udzielano zaliczek, na łączną wysokość ok 5 mld zł. Wykorzystanie to nie było kontrolowane!
— mówił minister obrony narodowej.
19:25. Szef MON krytykuje decyzję o pozyskiwaniu używanych czołgów Leopard. I kontynuuje:
Żaden z programów, na który MON wydało 50 mld złotych, nie został ukończony. Co się stało z tymi pieniędzmi?
— pyta Macierewicz.
19:21. Szef MON zarzuca poprzednim ekipom zarządzającym armią, finansowanie inwestycji w zakładach zagranicznych, kosztem polskich firm.
19:19. Antoni Macierewicz mówi o błędnej oceny polityki Rosji w ostatnich latach. Przywołuje tezy z analiz przygotowywanych dla Bronisława Komorowskiego, które wskazywały, że zagrożenie ze strony Moskwy nie istnieje i nie będzie żadnej agresji ze strony Rosji.
19:17. Szef MON podkreśla, że dane, które przytacza, jedynie symbolizują stan, w jakim znalazła się armia.
Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne! (…) We wszystkich wypadkach rozpoczęto działania naprawcze
— zapewnił.
19:15. Minister Macierewicz przekonuje, że stan, w jakim rząd PiS zastał armię, był bardzo kiepski.
Nie zapewniono żadnych gwarancji politycznych i technicznych możliwości uzyskania realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych i organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego
— tłumaczył.
19:10. Na mównicy pojawił się Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.
Przyszło mi dzisiaj występować jako ostatni, kończący przedstawienie tego smutnego stanu, w jakim zastaliśmy Rzeczpospolitą po ośmiu latach rządów… bezrządu Platformy Obywatelskiej i PSL. Ale w niektórych aspektach, i do nich należy na pewno wojsko i siły zbrojne, po dużo dłuższym okresie dominowania środowiska, które różnie się nazywało po Okrągłym Stole, ale zawsze składało się z tych samych osób i zawsze tak samo podchodziło do sił zbrojnych, bezpieczeństwa, armii i niepodległości.
Jeżeli dziś występuję ostatni, to myślę, że także dlatego, że środowisko, o którym mowa, traktowało polską armię na samym końcu. Najgorzej ze wszystkich dziedzin i aspektów polskiego życia politycznego. Wsławiło się złą sławą likwidacji polskiej armii, jej korupcji i demoralizacji
— ocenił szef MON.
18:58. „Karygodna decyzja mojej poprzedniczki, pani minister Piotrowskiej” - tak Błaszczak ocenił jej głos „za” kwotowym rozlokowaniem „tzw. uchodźców” w całej Unii Europejskiej, także w Polsce.
Doszedłem do wniosku, że dwa pojęcia będą charakterystyczne: zwijanie instytucji państwowych i lekceważenie zagrożeń
— mówi Błaszczak.
18:52. Pozostały dwa wystąpienia: ministra Mariusza Błaszczaka i Antoniego Macierewicza. Zaczyna szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
18:45. Ziobro do PO i PSL: wprowadziliście amnestię dla siebie i swoich współpracowników za wszystkie nadużycia.
Zlikwidowaliście system dozoru elektronicznego. Pod wpływem waszych rządów aż 70 proc. więźniów nie pracuje. W Niemczech jest odwrotnie
— mówił szef resortu sprawiedliwości.
Jego zdaniem wpływ miało na to wprowadzenie zasady tzw. kontradyktoryjności postępowania karnego. Skrytykował również odstąpienie od tzw. zasady prawdy materialnej na rzecz prawdy sądowej.
Sędziowie stali się biernymi obserwatorami
— zaznaczył.
18:30. Ziobro przypomina sprawę Beaty Sawickiej, która chciała, jak mówiła, „kręcić lody na prywatyzacji służby zdrowia”. Jak mówi minister sprawiedliwości, Platforma „ścigała policjantów, a nie złodziei”.
Wymiar sprawiedliwości zagwarantował PO, że wszystkie afery zamieciono pod dywan!
— mówi Ziobro.
18:25. Występuje minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, który mówi o przeżywanym deja vu.
W 2005 obejmowałem urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - wówczas zaledwie 22% Polaków dobrze oceniało funkcjonowanie MS. Kiedy odchodziliśmy ze stanowisk, badanie CBOS pokazywało, że 46% pozytywnie ocenia działanie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Otóż to są owoce - po owocach ich poznacie. Jakie są owoce rządu PO-PSL? (…) Ten dorobek został zniweczony - ostatnie badania wskazują, że zaledwie 25% Polaków pozytywnie ocenia działania polskich sądów, o prokuraturze lepiej nie wspomnieć
— oceniał Ziobro.
18:14. Na mównicy Jan Szyszko, minister środowiska.
18:00. Kolejnym z ministrów prezentujących wyniki audytu jest Konstanty Radziwiłł, szef resortu zdrowia.
WYSTĄPIENIE RADZIWIŁŁA:
17:36. Na mównicy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Mówi o nieprawidłowościach w tej dziedzinie, nie zabrakło również wątku stadniny.
17:30. Minister Streżyńska opowiada o projektach IT w części niewdrożonych, które utraciły możliwość finansowania ze środków unijnych.
17:22. Streżyńska mówi, że na e-administrację wydano 4 mld zł. Pieniądze zaczęto wydawać… nie tworząc wcześniej zintegrowanej strategii informatyzacji.
17:18. Minister cyfryzacji i administracji Anna Streżyńska mówi o rządach swoich poprzedników: Michała Boniego i Andrzeja Halickiego.
PEŁNE WYSTĄPIENIE MINISTER STREŻYŃSKIEJ:
17:10. Jarosław Gowin prosi, by nie traktować dzisiejszej oceny rządów PO-PSL w charakterze „rewanżu”.
Ustawa o szkolnictwie wyższym była poddawana tylu nowelizacjom, że dziś zawiera sprzeczne przepisy
— przekonuje Gowin.
Skrajnym przykładem pewnego autorytaryzmu ówczesnego resortu w stosunku do uczelni był przypadek kontroli, którą próbowano skierować do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Donald Tusk nakazał wycofanie się z tej decyzji
— podkreślił wicepremier.
17:00. Na mównicy pojawił się wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
16:50 Przemawia minister Krzysztof Tchórzewski. Poniżej jego pełne wystąpienie o sytuacji w górnictwie i działaniach rządu PO-PSL w tym zakresie.
16:40 Minister Waszczykowski o grze z Rosją przed Smoleńskiem.
Mamy dokumenty w MSZ które pokazują, jak grano z Rosją przed Smoleńskiem i po Smoleńsku
Do dziś nie rozumiem dlaczego tak wiele uwagi poświeciliśmy promocji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej a nie jej treści
— mówił Waszczykowski.
Waszczykowski mówił o uprawianiu polityki wstydu przez polski MSZ.
Podstawową książką, którą wtedy promowano było „Inferno of choices”, w której twierdzono, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.
Następnie Waszczykowski wspomniał o tym, że Polska nie była stroną w Formacie Normandzkim. A polska dyplomacja nieudolnie działała w sprawie Nord Stream 2 czy w kwestii kryzysu imigranckiego.
Dzięki audytom i kontrolom odkryłem wiele przykładów złego zarządzania mieniem państwowym
— powiedział Waszczykowski.
Także w przypadku inwestycji zagranicznych mieliśmy do czynienia ze złym zagospodarowaniem środków.
PEŁNE WYSTĄPIENIE WASZCZYKOWSKIEGO:
16:23 Kolejnym ministrem, który prezentuje efekty audytu jest Witold Waszczykowski.
Stan w jakim zastałem polską politykę zagraniczną można określić w najdelikatniejszy sposób jako niezadowalający
— powiedział szef polskiego MSZ.
Skupiono się na kwestiach wizerunkowych, a nie obronie polskich interesów.
Ciąg dalszy na następnej stronie.
Strona 1 z 6
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/292440-goracy-dzien-w-sejmie-rzad-szydlo-przedstawia-audyt-po-platformie-i-psl-relacja-minuta-po-minucie?strona=1