PO: Schetyna i Trzaskowski mają w przyszłym tygodniu rozmawiać w Brukseli nt. Polski
Politycy PO - Grzegorz Schetyna, a wcześniej Rafał Trzaskowski udadzą się w przyszłym tygodniu do Brukseli, by rozmawiać o sytuacji w Polsce w związku z planowanym przyjęciem opinii Komisji Weneckiej nt. zmian wokół TK. PO nie wyklucza też przygotowania rezolucji PE nt. Polski.
W czwartek po południu zebrał się zarząd PO. Po jego posiedzeniu Schetyna poinformował, że na sobotę zwołane zostało kolejne posiedzenie zarządu krajowego, w którym wezmą udział europosłowie PO.
„Będziemy rozmawiać o tym, jak my, jako Platforma Obywatelska chcemy reagować na raport Komisji Weneckiej, na to wszystko, co w Wenecji się w piątek i w sobotę wydarzy” - powiedział lider Platformy na konferencji prasowej.
Tematem sobotniego spotkania ma być też ewentualna rezolucja PE.
Schetyna powiedział też, że w poniedziałek do Brukseli udaje się b. wiceszef MSZ ds. europejskich i członek zarządu PO Rafał Trzaskowski, a w kolejnych dniach - on sam.
„17 marca jest szczyt EPP (Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma - PAP), więc także będziemy rozmawiać, będziemy to konsultować, ale pierwsze rozmowy na posiedzeniu zarządu w sobotę” - zaznaczył Schetyna.
Jak dodał, złożenie ewentualnego projektu rezolucji PE Platforma uzależnia m.in. od treści opinii Komisji Weneckiej.
W piątek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie plenarne Komisji Weneckiej, na którym ma zostać przyjęta opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z grudnia zeszłego roku. W projekcie opinii Komisja wzywa m.in. wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK.
Liderzy PO jeszcze w styczniu, po spotkaniu z premier Beatą Szydło, nie wykluczali, że jeśli PiS nie uporządkuje sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, wówczas przygotują projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce.
Szef grupy deputowanych PO w PE Janusz Lewandowski w środowej rozmowie z PAP wyraził pogląd, że przyjęcie rezolucji jest nieuchronne.
„Już dzisiaj wszyscy jako tako zorientowani w Parlamencie Europejskim wiedzą, jaki jest stosunek pani premier Szydło i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro do środowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego. To jest na tyle widoczne w Europie i na tyle łamie wszelkie standardy europejskie, że sądzę, iż reakcja na to i tak będzie” - mówił Lewandowski.
Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział po posiedzeniu zarządu, że w związku z rozpoczynającymi się w piątek obradami Komisji Weneckiej, rząd powinien zdecydować się jednak na publikację środowego orzeczenia TK dotyczącego nowelizacji ustawy o Trybunale.
„Jeśli tego nie będzie, możemy się spodziewać, że Komisja Wenecka podtrzyma w swoim raporcie wszystkie te złe opinie o rządzie PiS i będziemy mieli sytuację bardzo trudną” - podkreślił Neumann.
Jak ocenił, Polacy mają obecnie do czynienia ze złym rządem, „który nie chce szanować podstawowych zasad państwa prawa”.
„Niestety świat na to patrzy. Jeżeli Komisja Wenecka, jako ciało, które w imieniu demokratycznego, wolnego świata podejmuje wysiłek, żeby sprawdzić praworządność i konstytucyjność działań władzy w Polsce, wyda negatywną opinię, to będziemy mieli jako Polska, Polacy, dzięki niestety rządowi PiS, znacznie trudniejszą sytuację w rozmowach międzynarodowych, także w kontaktach gospodarczych i być może w takich kontaktach indywidualnych także” - przestrzegał polityk PO.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że „komunikat” Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok, dlatego nie może być opublikowany.
W środę także szef Porozumienia Liberałów i Demokratów w PE Guy Verhofstadt wezwał premier Szydło do respektowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK.
Zarząd PO powołał w czwartek skład Rady Programowej Platformy, która weźmie m.in. udział w pracach nad nowym programem partii. Program ma zostać przyjęty latem na konwencji.
Szefem Rady został b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, a oprócz niego zasiądą w niej: jako wiceprzewodniczący - europoseł Dariusz Rosati, b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, szef sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz posłowie: Maria Janyska i Arkadiusz Marchewka. Sekretarzem Rady jest posłanka Kinga Gajewska.
Powołani zostali również członkowie komisji statutowej, która opracuje projekt zmian w statucie PO. Chodzi m.in. o wzmocnienie roli przewodniczącego, który miałby przejąć część obecnych kompetencji zarządu krajowego. Na czele komisji znaleźli się posłowie: Arkadiusz Myrcha (szef), Krzysztof Brejza (wiceszef) i Joanna Frydrych (sekretarz), a pracować będą w niej ponadto: b. szef MON, senator Bogdan Klich, oraz posłowie: Gabriela Lenartowicz, Izabela Mrzygłocka i Robert Kropiwnicki.
Zarząd wskazał też szefów dwóch partyjnych sekretariatów - ds. edukacji i nauki (b. szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska) oraz ds. obszarów wiejskich (poseł Ryszard Wilczyński).
Schetyna przypomniał na konferencji prasowej, że w piątek odbędzie się spotkanie warszawskiego klubu obywatelskiego; zaproszenie otrzymali m.in. b. prezes TK Jerzy Stępień, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj oraz lider KOD Mateusz Kijowski.
„Chcemy pokazać, że opozycja powinna być razem, ale też chcemy rozmawiać o konstytucji, o Trybunale Konstytucyjnym - o jego roli oraz o tym, co dzisiaj i w następnych dniach będzie efektem tych turbulencji, zamieszania, polityki PiS w stosunku do TK, ale także tego, co będzie wynikać z ustaleń Komisji Weneckiej” - zaznaczył szef PO.
Platforma zainaugurowała w poniedziałek w Krakowie projekt klubów obywatelskich. Gośćmi spotkania krakowskiego klubu obywatelskiego pod hasłem „Polska 2016 - wyzwania i zagrożenia” byli bp. Tadeusz Pieronek i prof. Jerzy Hausner.
Sil/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/284694-coraz-mniej-ladnie-to-wyglada-schetyna-i-trzaskowski-jada-do-brukseli-chca-rozmawiac-o-reakcji-unii-na-raport-komisji-weneckiej