Prezes PZU Andrzej Klesyk, a na prośbę Ministra Skarbu Państwa, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. „Podejmując tę trudną decyzję kierowałem się poczuciem odpowiedzialności za firmę, którą przez ostatnie 8 lat zarządzałem” – napisał w oświadczeniu Klesyk.
Dziś na godzinę 15.00 została zwołana rada nadzorcza spółki. Punkt dotyczący zmian w zarządzie spółki znalazł się w porządku obrad rady nadzorczej. Wczoraj wieczorem prezes spotkał się z ministrem i tam miała zapaść ostateczna decyzja – informuje radio Zet.
W oświadczeniu Andrzeja Klesyka opublikowanym na stronie PZU.pl można przeczytać, że rezygnacja została złożona na prośbę Ministra Skarbu Państwa.
Jako profesjonalista uważam, że należy zagwarantować stabilność i przewidywalność dla kluczowej, polskiej instytucji finansowej, jaką jest PZU. Jest to w interesie nie tylko głównego akcjonariusza, jakim jest Skarb Państwa, ale także tysięcy akcjonariuszy mniejszościowych oraz setek inwestorów instytucjonalnych, którzy stanowią pozostałe 65% akcjonariatu
— wyjaśnił były prezes i dodał, że przekazuje spółkę w doskonałym stanie.
PZU jest dziś zupełnie inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku
— wyjaśnił Klesyk i dodał, że spółka rozpoczęła także ekspansję międzynarodową, stając się największą grupą ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej.
W maju br. PZU podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld zł. Przy tej transakcji PZU informował, że chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów. Na początku października br. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na zakup akcji Alior Banku przez PZU.
Andrzej Klesyk został powołany na stanowisko prezesa PZU w grudniu 2007 roku, kiedy szefem resortu skarbu był Aleksander Grad. Nowo powołany wówczas szef PZU tak przedstawił „trzy podstawowe cele” spółki: stworzenie i ugruntowanie w PZU zasad ładu korporacyjnego, odbudowę i stworzenie „jeszcze lepszego zespołu menedżerów”. Jak mówił, chce oprzeć się na grupie 100-150 osób. Trzecim celem - jak wskazywał - miało być stworzenie strategii i odpowiedź „godną lidera rynku na to, co się dzieje na rynku”.
Za czasów Klesyka - w 2009 r. - został rozwiązany konflikt Ministerstwa Skarbu Państwa z Eureko ws. prywatyzacji PZU, dzięki której Skarb Państwa uniknął zagrożenia płacenia miliardowego odszkodowania, a PZU miało otwartą drogę do oferty publicznej.
W maju 2010 roku akcje PZU zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Kurs walorów polskiego ubezpieczyciela na otwarciu wzrósł o 11,7 proc. W listopadzie tego samego roku Eureko sprzedało na GPW ponad 11,2 mln akcji PZU, stanowiących ok. 12,9 proc. kapitału zakładowego spółki.
Klesyk ukończył ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także - jako jeden z pierwszych Polaków - studia MBA w Harvard Business School w USA.
W latach 1989-1990 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W 1991 r. wyjechał do USA, gdzie pracował w takich firmach jak: Kidder, Peabody oraz Coopers&Lybrand w Nowym Jorku. W latach 1993-2000 był zatrudniony w londyńskim oddziale firmy McKinsey&Co. Był twórcą i szefem Inteligo, pionierskiego projektu bankowości internetowej, a także partnerem i dyrektorem zarządzającym w Boston Consulting Group w Polsce, gdzie współpracował m.in. z PZU przy realizacji projektów ubezpieczeniowych. W 2010 r. premier Donald Tusk powołał go w skład Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
mmil/radio zet/pzu.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/274414-prezes-pzu-zlozyl-rezygnacje-andrzej-klesyk-na-prosbe-ministra-skarbu-panstwa-reprezentujacego-najwiekszego-udzialowca-zlozylem-rezygnacje-ze-stanowiska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.