Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje czwartkową decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego i wzywa do jej „pełnego wdrożenia we wszystkich aspektach”.
W oświadczeniu szef RE wskazał, że „w ostatnim czasie doszło do kontrowersji w związku z wyznaczeniem sędziów” polskiego Trybunału.
Z zadowoleniem przyjmuję czwartkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, która wyjaśnia prawną i konstytucyjną sytuację
— oświadczył Jagland.
Ta decyzja musi być teraz w pełni wdrożona we wszystkich aspektach.
W razie jakichkolwiek wątpliwości w sprawie prawidłowego wdrożenia decyzji „polskie władze mogą zwrócić się do Komisji Weneckiej Rady Europy” - wskazał.
8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).
TK uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dotyczący zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.
25 listopada Sejm nowej kadencji głosami PiS i Kukiz‘15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę, 2 grudnia, Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. W czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych w środę sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej - Julii Przyłębskiej - prezydent ma odebrać ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.
PAP/mmil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/274081-sekretarz-generalny-rady-europy-poucza-polskie-wladze-ws-wyroku-tk-ta-decyzja-musi-byc-teraz-w-pelni-wdrozona-we-wszystkich-aspektach