W czerwcu tego roku pierwszego zamachu na Trybunał Konstytucyjny dokonała Platforma. Bitwa o TK toczy się między klubami PO i PiS. My się przyglądamy. Te bitwy między tymi klubami będą się cały czas toczyły
— powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Marek Jakubiak z ugrupowania Kukiz‘15. Poseł stwierdził, że „rozumie PiS” w dążeniach do zmian ustawy o TK. Uznał, że partia Jarosława Kaczyńskiego, chce kontrolować Trybunał tak, jak kiedyś PO. Jednocześnie przyznał, że Trybunał to instytucja, którą powinno się rozwiązać.
Ja poniekąd rozumiem PiS, bo tu nie chodzi o rewanżyzm, tylko o wprowadzenie tych takich zasad, że jednak większy wolą narodu musi mieć więcej do powiedzenia, bo odpowiedzialność bierze na siebie w całości
— powiedział w programie TVP Info Marek Jakubiak z Kukiz‘15. Odniósł się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Do ustawy zgłoszono poprawki, m.in. wprowadzającą czteroletnią kadencję prezesa TK.
Poseł uznał, że do tej pory Trybunał Konstytucyjny „był w rękach PO” i wydawał polityczne decyzje.
I dzisiaj PiS chce tego samego. Czemu mamy się temu dziwić
— dodał.
W piątek rano w Senacie odbywają się głosowania, m.in. nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, zakładającą ponowny wybór pięciu sędziów TK.
Cztery godziny w nocy z czwartku na piątek trwała debata nad nowelizacją ustawy. Do ustawy zgłoszono poprawki, m.in. wprowadzającą 4-letnią kadencję prezesa TK. Nowelizację ustawy o TK Sejm przyjął w czwartek głosami klubów PiS i Kukiz‘15
Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. W głosowaniu przepadł wniosek PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy.
mmil/TVP.info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/272447-jakubiak-o-nowelizacji-ustawy-dotyczacej-tk-pierwszego-zamachu-na-trybunal-konstytucyjny-dokonala-platforma-ta-bitwa-toczy-sie-miedzy-po-i-pis
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.