Po raz trzeci w częstochowskiej auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyły się „Katyńskie Zaduszki”. W ramach spotkania miała miejsce promocja publikacji, zawierającej prace laureatów i finalistów szóstej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Patronat naukowy nad Konkursem od sześciu lat sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
W ciągu sześciu edycji do sekretariatu konkursu zgłoszono 1571 prac. Tegorocznymi laureatami zostali uczniowie szkół z Gilowic, Radlina, Łobodna, Lublińca, Częstochowy, Gliwic, Bielska-Białej, Myszkowa, Sosnowca, Chorzowa, Wodzisławia Śląskiego i Jaworzna.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra, Honorowy Redaktor Naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś, parlamentarzyści: Poseł Piotr Pyzik, Poseł Lidia Burzyńska, Poseł Andrzej Gawron, Senator Artur Warzocha, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Krystyna Jasińska, Dyrektor IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, dr hab. inż. Zygmunt Bąk - Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Rektor Niższego Seminarium Duchownego ksiądz dr Jerzy Bielecki, Tadeusz Żesławski - wicekurator oświaty w Katowicach, Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej Marek Bator, Prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie dr Artur Dąbrowski, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńskaw Częstochowie Anna Bielecka, Przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Częstochowie Jadwiga Zych.
Ponadto, w spotkaniu udział wzięła młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci VI edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich. Gospodarzami Zaduszek Katyńskich była poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Lidia Dudkiewicz Redaktor Naczelna „Niedzieli”, która otwierając spotkanie podkreśliła:
Dzisiejszy wieczór to szczególna lekcja historii o zbrodni katyńskiej. Kardynał Stefan Wyszyński mówił: „Naród bez dziejów, bez historii i bez przeszłości staje się narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości”.
Podczas uroczystości poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska przybliżając ideę Konkursu podkreśliła, że „zawsze trzeba dawać świadectwo pamięci o pochowanych na nieludzkiej ziemi”.
W 2010 r. kiedy po raz pierwszy organizowałam konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” poprosiłam o patronat honorowy wielkiego orędownika polskości, pamięci i patriotyzmu śp. Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, który przyjął z radością tę inicjatywę, mówiąc, że powinniśmy budować patriotyzm jutra, pamiętający o przeszłości, ale patrzący w przyszłość
— powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.
O potrzebie prawdy mówił również ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”.
Przez długie lata słowo Katyń było zakazane. Ono idzie przez historię ludzkości. Jest wszędzie tam, gdzie człowiek sprzeciwia się Bogu, który powiedział: „Nie zabijaj!”. Katyń niejedno ma imię, niejedno ma miejsce. Dlatego trzeba zawsze mówić prawdę
— podkreślił ks. Skubiś.
Podkreślając znaczenie udziału młodych ludzi w konkursie Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder zaznaczył, że „ci młodzi ludzie są emisariuszami prawdy o zbrodni katyńskiej”.
Prawdy nie można tylko posiadać, ale trzeba się o nią troszczyć, pielęgnować, a nawet walczyć
— mówił Dyrektor Sznajder.
Podczas spotkania europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z Dyrektorem IPN w Katowicach odznaczyła repliką guzika katyńskiego ks. inf. dr Ireneusz Skubisia i red. Naczelną Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Lidię Dudkiewicz za promocję prawdy o Katyniu, szczególnie wobec młodego pokolenia.
Z serca dziękuję Redaktor Naczelnej Pani Lidii Dudkiewicz i Księdzu Infułatowi – wyjątkowym Strażnikom Pamięci – za troskę o budowanie tożsamości historycznej w sercach młodych Polaków
— podkreśliła europoseł Wiśniewska.
Uroczystość „Zaduszek Katyńskich” uświetnił recital „Nie zobaczysz matko syna” w wykonaniu Magdaleny Muchli, zwyciężczyni tegorocznego Festiwalu Piosenki Janusza Gniatkowskiego oraz Tomasza Muchli i Michała Drapały. Artyści wykonali takie utwory jak: „Syberiada”, „Ostatni list”, „Cisza. Modlitwa katyńska” i „Biały krzyż”.
Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą, którą w intencji zamordowanych na nieludzkiej ziemi, poprowadził ks. Infułat dr Ireneusz Skubiś.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/270685-zaduszki-katynskie-wyjatkowa-lekcja-historii-o-zbrodni-katynskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.