W Polsce i zagranicą odbędzie się Ogólnopolskie Czytanie „Antologii Smoleńskiej”. Społeczna akcja odkrywania 96 wierszy dedykowanych ofiarom katastrofy z 10 kwietnia, zatacza coraz szersze kręgi.
Spektakl poetycko-muzyczny „Kwietniowy smutek o potędze huraganu…” odbędzie się 20 października (wtorek) o godz.19.00 w Warszawie w Podziemiach katedry pw. św. Floriana /wejście przez Basztę od ulicy Floriańskiej 3/.
Tragedia smoleńska od pamiętnego kwietnia 2010 budzi wrażliwość twórców, inspirując poetów, pisarzy, plastyków i muzyków. Powstało wiele dzieł upamiętniających ofiary tamtego dramatu. Jednak „Antologia Smoleńska. 96 wierszy” to wyjątkowa książka, wydana przez Stowarzyszenie „Solidarni 2010”.
Jak zaznaczył prof. Andrzej Nowak w przedmowie do tej publikacji, nawiązuje ona do najlepszych tradycji poezji polskiej, tej zaangażowanej, żyjącej ważnymi sprawami Państwa i Narodu Polskiego. We wstępie do „Antologii… ” czytamy: „…to są wiersze okupione często ostracyzmem środowiskowym, wiersze pisane nie z potrzeby uzyskania świadectwa politycznej poprawności, ale z potrzeby dania świadectwa: świadectwa rzeczywistości, rzeczywistości trudnej, bolesnej, nie lukrowanej. W owej potrzebie spotkali się poeci różnych pokoleń – od Leszka Elektorowicza, rówieśnika i przyjaciela Herberta, po młodszego o ponad pół wieku Przemysława Dakowicza. Poeci najbardziej uznani oraz mniej znani.” Tom zawiera utwory 50 autorów. Swoją premierę miał w kwietniu, z okazji piątej rocznicy zamachu smoleńskiego. Jednak te niepokorne teksty wciąż budzą zainteresowanie.
W październiku trwa społeczna akcja ogólnopolskiego czytania Antologii Smoleńskiej, pod tytułem „Antologia Smoleńska - 96 wierszy pamięci poległych nad Smoleńskiem”. Spontaniczny ruch społeczny zawita do kawiarenek, klubów dyskusyjnych, kościołów, sal parafialnych czy w domów prywatnych. Obecnie zadeklarowano ponad tysiąc miejsc.
Wiersze czytają przede wszystkim osoby różnych zawodów, często zupełnie nie związanych z działalnością artystyczną. Jednak akcję wspierają także znakomitości polskich scen jak: Jerzy Zelnik, Bogusław Morka czy Halina Łabonarska i Katarzyna Łaniewska. „Czytanie” nie jest akcją polityczną, choć w niektórych miejscach udział zapowiedziały osoby znane z życia publicznego. Uczestnicy zapisują się w internecie na stronie www.festiwal1986.pl. Tytuł strony to nawiązanie do imprez patriotycznych, które odbywały się w stanie wojennym w Lublinie i Radomiu, zakazane powróciły dopiero w latach 80. tych.
Pierwszy spektakl słowno – muzyczny pt. „Kwietniowy smutek o potędze huraganu…” odbędzie się we Wrocławiu, kolejne w Warszawie, Konstancinie Jeziorna, Radomiu, Tychach, Hrubieszowie, Tymbarku. Zgłaszają się także środowiska polonijne z USA, Szwecji i Litwy. Ogólnopolskie Czytanie Antologii Smoleńskiej potrwa od 7 do 23 października. Akcja nawiązuje także do patrona roku 2015, Świętego Jana Pawła II.
Kamila Wrzesińska
Spektakl poetycko-muzyczny „Kwietniowy smutek o potędze huraganu…”
Wykonawcy: Jerzy Zelnik - recytacja Halina Łabonarska – recytacja Anna Zagdańska – mezzosopran Bogusław Morka - tenor Robert Grudzień – organy, fortepian & STUDIO WOKALNE PRAGA CARITAS DWP ZESPÓŁ „PRASKIE MAŁMAZYJE” Dorota Czajkowska kierownik artystyczny Jerzy Muczyński akompaniament
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/268954-w-polsce-i-zagranica-odbedzie-sie-ogolnopolskie-czytanie-antologii-smolenskiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.