W poniedziałek ma się zebrać Konwent Seniorów Senatu w związku z przesłaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę do izby wyższej projektu postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum 25 października.
Zgodnie z zapowiedzią, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz ma się również zwrócić do kancelarii prezydenta o dodatkowe uzasadnienie do projektu oraz do Krajowego Biura Wyborczego o wyjaśnienie w sprawie przeprowadzenia w tym samym dniu referendum oraz wyborów do Sejmu i Senatu. Marszałek Senatu ma także poddać pytania referendalne pod ocenę konstytucjonalistów.
Senatorów do inicjatywy Andrzeja Dudy ma przekonywać prezydencki przedstawiciel. Duda w niedzielę powiedział dziennikarzom, że argumentem, który powinien przemówić do senatorów i skłonić ich do wyrażenia poparcia dla przeprowadzenia referendum jest liczba podpisów, jakie znalazły się pod obywatelskimi wnioskami o przeprowadzenie plebiscytu w sprawie wieku emerytalnego, sześciolatków i Lasów Państwowych.
W piątek prezydent zwrócił się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października pod ogólnokrajowe referendum poddać kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych. Duda poinformował też, że nie odwoła referendum zarządzonego na 6 września przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
6 września Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są „za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu”; czy są „za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa” i czy są „za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”.
Wcześniej kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło zwróciła się do prezydenta, by dopisał do wrześniowego referendum dodatkowe trzy pytania: „czy jest pani/pan za przywróceniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”; „czy jest pani/pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” i „czy jest pani/pan za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?”.
NSZZ „Solidarność” chciała w 2012 roku, aby w referendum Polacy wypowiedzieli się, czy są za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku życia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. „S” złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie poparł.
Pod - zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego 6-latków podpisało się prawie milion osób. Sejm wniosek odrzucił. Do stycznia 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisów o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Lasów Państwowych. Formalnie jest to inicjatywa obywatelska.
Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, w którym znajduje się treść pytań lub wariantów rozwiązania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Senat ma 14 dni na podjęcie uchwały ws. wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.
ansa/polskie radio
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/263131-senacki-konwent-seniorow-zajmie-sie-wnioskiem-prezydenta-o-przeprowadzenie-referendum-wraz-z-wyborami