Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina przeprowadziło trzech panów G - Gociek, Gmyz i Gruszka (po portugalsku Pereira). Główne tematy to śmierć Kulczyka i jego interesy, listy znad krawędzi (wyborcze Platformy), i zbliżające się zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.
Powikłania po operacjach się zdarzają, zwłaszcza po operacjach służb specjalnych
— rozpoczął Cezary Gmyz. Przypomniał też, że wbrew piewcom „największego pasera III RP”, jak Kulczyk bywa nazywany, siedziba firmy Kulczyka mieści się w Luksemburgu i tam też dr Jan płacił podatki, więc nie powinien być nazywany polskim patriotą gospodarczym.
A komentując medialne zarzuty, że krytykuje Kulczyka tuż po jego zgonie, odpowiedział:
Nie powinniśmy się poddawać terrorowi, jest taki czas, że rzeczywiście można podsumować drogę Jana Kulczyka, drogę, która wyznacza koniec III RP.
Gmyz przypomniał karierę biznesową Kulczyka, która jest ściśle związana z interesami robionymi z państwem. Pierwszy duży kontrakt Jana Kulczyka to była dostawa Volkswagenów UOP-owi i policji.
To po raz pierwszy pokazało, że w Polsce żeby zrobić rzeczywiście duże pieniądze, trzeba być blisko wadzuni.
Zdaniem Gmyza, Kulczyk nie pozostawił po sobie niczego konkretnego, co zbudował. Główne interesy Kulczyka polegały na pośredniczeniu w sprzedawaniu firm skarbu państwa. Inne biznesy dr Jana to Ciech, TP S.A. Jego nazwisko mocno się zaznaczyło przy okazji komisji orlenowskiej czy rosyjskiego agenta Ałganowowa urzędującego w Wiedniu.
Nawet Autostrada Wielkopolska powstała dzięki gwarancjom Skarbu Państwa na zaciągnięty kredyt „i jest to najprawdopodobniej najdroższa autostrada w Europie, jeżeli chodzi o przejazdy”.
Szczególnie dotkliwa dla Kulczyka mogła okazać się afera podsłuchowa – „osobą, która została najczęściej nagrana w miejscu, które Kulczyk uważał za miejsce absolutnie zaufane, był sam Jan Kulczyk, który przeprowadził szereg rozmów z najbardziej prominentnymi politykami w Polsce”.
Ostatnie plany Kulczyka odnośnie przesyłu gazu i energii mogły zagrozić interesom Rosji, natomiast mogłyby pomóc Ukrainie w zachowaniu niezależności energetycznej, ale też jednocześnie mogły spowodować zagładę polskiego górnictwa i polskich elektrowni węglowych.
Listy (wyborcze) znad krawędzi (Platformy).
Piotr Gociek stwierdził:
Bardzo żałuję, że ostatecznie Tomasz Lepper nie będzie kandydował z PO, bo uważam, że to byłby wspaniały slogan: Giertych - Lepper - Cimoszewicz - głosuj na Platformę Obywatelską!
Analizując PO jako przyszłą partię opozycyjną, Gociek powiedział:
Ta opozycja będzie niestety miała o wiele większe możliwości niż ta opozycja którą Platforma była w latach 2005-2007, ponieważ stopień zakorzenienia działaczy PO w samorządach, mediach, w instytucjach państwowych itd. jest w tej chwili dużo większy i możliwości rzucania kłód pod nogi nowemu rządowi będą też dużo większe niż w latach 2005-2007.
Cezary Gmyz, przechodząc do tematu kończącej się kadencji Bronisława Komorowskiego i zbliżającego się zaprzysiężenia Andrzeja Dudy, powiedział:
Wreszcie mamy taki tydzień, w którym do końca kadencji Bronisława Komorowskiego zostało mniej niż palców u jednej ręki.
Gociek podkreślając, że wiele ludzi wybiera się 6 sierpnia do Warszawy podsumował:
Myślę, że wielu się zdziwi w Polsce jak będą ulice Warszawy wyglądały 6 sierpnia.
Samuel Pereira:
Moje wrażenie jest takie, że bardzo duża nadzieja i duże zobowiązanie przez to [spoczywa] na nowym prezydencie, bo ta nadzieja została rozpalona i pytanie jak zostanie wypełniona w październiku. […] Myślę, ze przy objęciu rządów przez Andrzeja Dudę będzie jeszcze bardziej zmasowany atak niż był do tej pory. [….] Nie chciałbym krakać, ale możliwe, ze atak będzie porównywalny do tego jaki miał śp. Lech Kaczyński.
Piotr Gociek zakończył:
Niezależnie od tego, ilu ludzi na ulicach Warszawy szóstego sierpnia będzie, Andrzej Duda ani za nas ani za tych, którzy będą nas oglądać w internecie, sam niczego nie załatwi. Jak sobie sami nie załatwimy, to nie będziemy mieli.
Relacja: Bernard i Margotte
Całość na Blogpress.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/261499-new-hope-przeglad-tygodnia-w-klubie-ronina-relacja